Київський митець отримав премію Малевича

Нагорода вручається раз на два роки митцям, що працюють із візуальним мистецтвом у широкому сенсі цього визначення
Нагорода вручається раз на два роки митцям, що працюють із візуальним мистецтвом у широкому сенсі цього визначення

Лауреатом Мистецької премії ім. Казимира Малевича 2020 став Саша Курмаз, якого номінувала Школа Фотографії Віктора Марущенка (Київ, Україна).

Мистецька премія імені Казимира Малевича – це одна з найпрестижніших мистецьких відзнак в Україні. Вона була заснована у 2008 році з ініціативи Єжи Онуха, директора Польського Інституту у Києві, та Войцеха Круковського, директора Центру Сучасного Мистецтва Замок Уяздовський, з нагоди 130-річчя від дня народження Казимира Малевича. Премія – це свідчення пам'яті та визнання художника польського походження, що народився у Києві. Нагорода вручається раз на два роки митцям та мисткиням, що працюють із візуальним мистецтвом у широкому сенсі цього визначення (включно з перформансом) віком до 40 років, народженим в Україні, незалежно від актуального місця проживання. Премія вручається за внесок у розвиток сучасного мистецтва. У 2018 році до організації Премії приєдналися Український інститут та Інститут Адама Міцкевича.

Лауреатами Премії вже стали: Алевтина Кахідзе (2008), Стас Волязловський (2010), Жанна Кадирова (2012), Лада Наконечна (2014), Микита Кадан (2016) та Іван Світличний (2018).

Саша Курмаз/PinchukArtCentre

Цього року премію Малевича отримав Саша Курмаз. Митець народився 1986 року у Києві, де живе та працює. 2008 року закінчив факультет дизайну Української Національної академії мистецтва у Києві. Протягом останніх 10 років мав більше 10 персональних виставок в Україні, Німеччині та Польщі. 

Київський пейзаж, Саша Курмаз,, 2020

“Курмаз працює з графіті та фотографією. Його роботи частіше можна побачити у міському просторі, ніж у виставковому, - каже арт-критик Борис Філоненко. -   Він приділяє увагу не тільки тому, як створюється худжній образ, а й як він потрапляє до свого глядача. Його роботи можна побачити в сітілайтах чи перформансах”.

Як лауреат Премії ім. Казимира Малевича 2020 Саша Курмаз отримає грошову винагороду в розмірі 3000 євро від Польського Інституту у Києві та тримісячну мистецьку резиденцію в Центрі сучасного мистецтва Замок Уяздовський у Варшаві (вересень-листопад 2021 року), яка стала можливою за підтримки Українського інституту та Інституту Адама Міцкевича.

Сітілайт Саші Курмаза

“Для мене велика честь отримати цю нагороду, але особливо важливо, що на Премію Малевича мене номінував саме Віктор Марущенко, - написав Саша Курмаз. -  Премії та конкурси - це важливо і потрібно! Це хороша можливість підтримати художника. Але в той же час, премії та конкурси ставлять художника в незручне стан конкуренції та суперництва. «Бути кращим, бути успішним» вимагає від нас суспільство. Беручи участь в цьому, ми негласно приймаємо правила гри і часто забуваємо про головне - про співпрацю і співдружність, забуваємо про те, що мистецтво - це не спорт, тут не може бути переможців, тут немає кращих! Тому я хотів би розділити грошову частину премії імені Казимира Малевича порівну між усіма фіналістами цього року”.

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»