Неперевершена Людмила Монастирська та яскраві сторінки італійської опери

Примадонна не забуває і про рідну сцену
Примадонна не забуває і про рідну сцену

3 грудня на сцені Національної опери України відбувся концерт видатної української оперної співачки, однієї із провідних світових сопрано сучасності, Народної артистки України Людмили Монастирської. ЇЇ неповторним голосом насолоджуються глядачі провідних театрів світу, музичні критики відзначають її неабияке акторське та вокальне обдарування, а її виконання Аїди в однойменній опери Джузеппе Верді визнано кращим, серед багатьох провідних співачок сучасності. Незважаючи на численні титули та відзнаки, примадонна не забуває і про рідну сцену, радуючи київських меломанів своїми чудовим інтерпретаціями в операх Джузеппе Верді та Джакомо Пуччіні.

Нинішній сезон в умовах пандемії є досить складним для багатьох артистів та музичних колективів світу. На сьогоднішні, на жаль, слухати повноцінні оперні вистави за участю великої кількості співаків, хору та оркестру є практично неможливим. Тому, для тих, хто справді скучив за справжнім оперним репертуаром, за безсмертними мелодіями з опер видатних італійських композиторів - В.Белліні, Дж.Верді, Дж.Пуччіні, П.Масканьї, вчорашній концерт Людмили Монастирської став надзвичайно цінним подарунком. Адже окрім видатної української прими, в концерті брали участь провідні солісти театру: Тарас Штонда, Валентин Дитюк, Алла Позняк та Ігор Євдокименко, у чудовому музичному супроводі концертмейстера театру Майї Шляпочник.

Програма концерту була присвячена найбільш яскравим сторінкам італійської опери XIX століття, починаючи від епохи бельканто, до знаменитих  шедеврів Верді та веризму. 

Розпочався концерт знаменитою Молитвою Норми «Casta Diva» з однойменної опери Вінченцо Белліні у виконанні Людмили Монастирської. І хоча, голос співачки за своєю природою є вердіївським, неможливо не відзначити високу майстерність співачки у володінні кантиленою, та бездоганним виспівуванням мелізмів та вокальних прикрас, характерних для епохи бельканто.

Порадував своїм яскравим виступом і молодий український тенор Валентин Дитюк. Незважаючи на свій досить молодий вік, співак встиг здобути перемогу на декількох престижних вокальних конкурсів, впевнено виконуючи складний теноровий репертуар на багатьох оперних сценах світу. Вчора у його виконанні прозвучала арія Рікардо з опери Дж.Верді «Бал-маскарад», а також  складний драматичний дует Манон та Кавалера де Гріє з опери Дж. Пуччіні «Манон Леско».

Вердіївську тематику продовжили фрагменти з опер «Трубадур» та «Аїда», які є найулюбленішими у репертуарі Людмили Монастирської. Саме виконання партії Аїди в однойменній опері Дж. Верді принесло українській примадонні світове визнання, а саму співачку в пресі називають одну із кращих «Аїд» сучасності. 

Справжньою окрасою вечора стали і чудові дуети з неповторних шедеврів Джузеппе Верді. Прекрасно був виконаний дует Аїди та Амнеріс з насиченим меццо-сопрано Аллою Позняк. Трохи незвичним був вихід Тараса Штонди у ролі ефіопського царя Амонасро, яку зазвичай виконують не баси, а баритони. Однак, завдяки високій виконавській майстерності та широкому діапазону, наш відомий бас гідно справився з новою для себе роллю.

Один із провідних баритонів театру Ігор Євдокименко виконав сцену смерті Родріго з опери «Дон Карлос», а також прекрасний дует Графа ді Луна та Леонори разом з Людмилою Монастирською. Шкода, що ця чудова опера, яку по праву вважають однією із кращих у творчій спадщині видатного італійського генія Дж.Верді, вже тривалий час не ставиться на сцені театру. Меломани старшого покоління ще пам’ятають попередню постановку вистави, де яскраво проявилися таланти видатних українських співаків: Г.Циполи, А.Мокренка, Г.Туфтіної, Р.Майбороди, Л.Забілястої, О.Вострякова, Л.Юрченко.

Справжньою окрасою вечора стали і чудові дуети з неповторних шедеврів Джузеппе Верді. 

Незважаючи на яскраве музичне обдарування та чудові голоси усіх виконавців, домінантою вечора був неповторний голос Людмили Монастирської, яка в черговий раз продемонструвала неповторне володіння голосом, чудове нюансування та високу виконавську культуру, яка неодноразово визнана музичними критиками багатьох країнах світу. 

Попри свій зірковий статус, співачка у житті залишається досить простою та скромною людиною, говорячи, що своїм талантом вона завдячує своїм батькам, які мали чудові голоси та співали в самодіяльному хорі, а також своїм талановитим педагогам: Івану Гнатовичу Паливоді та видатній українській співачці Діані Петриненко - яка стала мудрою наставницею пані Людмили під час навчання у консерваторії.

Ще одним секретом свого успіху Людмила Монастирська вважає щоденну наполегливу працю, без якої, на думку артистки, неможливо підтримувати високий рівень майстерності та завойовувати любов глядачів.

В чому, кияни які вчора завітали до столичної опери, могли повністю переконатися. Бо, концерти за участі нашої прими є надзвичайно цікавою подією у мистецькому житті нашої столиці, а меломани мають чудову можливість побачити і почути співачку, чий спів захоплює глядачів провідних оперних театрів світу.

Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»