Киянам пояснили, як модернізувати будинок, економити та підвищити ринкову ціну свого житла

Кияни відроджують свої старі будинки за допомогою міських програм
Кияни відроджують свої старі будинки за допомогою міських програм

Ще три роки тому мешканці одного столичного дому періодично потерпали від холоду через несправне обладнання: всю зиму голова правління ОСББ десятки разів серед ночі  бігав запускати насос, що зупинявся. А сантехнік примудрявся завдяки «магії» підкачувати теплоносій у систему. Полагодити все устаткування вдалося завдяки програмі енергомодернізацї. Про це розповіли мешканці будинку.

Як жителі столиці відроджують свої старі будинки за допомогою міських програм

-Ми створили наше ОСББ «Будинок Бикова» рівно 3 роки тому, - говорить киянка, член правління ОСББ Тетяна Фесенко. -  Наш Будинок побудований у 1973 році, він має 14 поверхів, 12000 житлових метрів. Серед мешканців багато таких, що живуть з дня першого заселення. Але багато квартир в оренді,  є взагалі порожні, власники яких за кордоном. До 1.12.2018 будинок був у обслуговуванні у ДП «Укржитлосервіс» всім відомого ДУС. Взяли ми будинок у розпал опалювального сезону. Кількість працюючих насосів була на половину меншою від необхідного комплекту. І ті, що лишились - дуже старі і «стрьомні». Жерли кіловати (в 10 раз більше від сучасних), підтікали, дирчали так голосно, що біля них  потрібно було кричати. Система опалення постійно втрачала теплоносій. Насос опалення періодично зупинявся, батареї вихолоджувались. Усю ту зиму голова правління десятки разів серед ночі  бігав до насосної запускати насос, що зупинявся. Сантехнік постійно складними маніпуляціями підкачував носій. 

Завдяки програмам співфінансування ОСББ "Будинок Бикова" привели до ладу всі приміщення

Той перший опалювальний сезон був не простий. Взагалі, хто це пройшов, зрозуміють. На рахунку будинку «0 грн». Техніка валиться. Крани, труби течуть. Терміново потрібно було ставити і нові двері, і замки, бо яке не яке обладнання все ж треба було зберегти. Ніхто з обраного правління (5 камікадзе) ніколи не працював в ЖКГ. Купа технічних, юридичних, організаційних, психологічних моментів. При цьому у всіх є своя основна постійна робота, яку ніхто не збирався кидати. Мешканці, за винятком небагатьох, хто розумів і допомагав, виставили прапор: «ви ж захотіли, взялись, ну, самі й винні. Забезпечте нам світле майбутнє, про яке ви розказували, коли закликали до створення ОСББ».

За 3 роки ми взяли участь у програмі співфінансування, конкурсі енергоефективних проєктів, скористалися двома «теплими» кредитами.  Були цільові внески мешканців та бюджетні гроші. Загалом залучено більше 3 000 000 грн. Ми взяли участь у програмі співфінансування, конкурсі. Навчились працювати з банком, Казначейством, писати проєкти. Багато дізнались про свій будинок.

Електрощитову із старим обладнанням повністю переобладнали

За три роки: відремонтували всі дахи, замінили більшу частину дерев’яних дверей на металопластикові та металеві енергозберігаючі. Замінили крани на стояках водопостачання, змонтували новий теплопункт з погодним регулюванням, зробили капітальний ремонт електрощитових та замінили проводку по стояках на мідну, на сходах встановили ЛЕД-світильники з датчиками руху. Зроблено енергоаудит і проєкт утеплення будинку. Заварено сміттєпровід, побудовано укриття для сміттєвих баків, яке відкривається магнітним ключем, має освітлення, що вмикається на рух. Поремонтовано вхідні групи і приміщення насосної. Потроху сортуємо сміття. Привели до ладу прибудинкову територію. 

Гроші. Як місто заохочує мешканців до енергомодернізації будинків

У Києві стартував конкурс проєктів з енергоефективності для житлових будинків ОСББ та ЖБК «70/30». 

Нагадаємо: міська програма «70/30» - це виконання робіт з енергозаощадження у будинках, яке на 70 відсотків фінансується з бюджету столиці, а на 30 відсотків – мешканцями житлових споруд.

-Завдяки стимулам, які надає влада Києва, програма стає популярнішою, - зауважує начальник Управління розвитку житлово-комунальної інфраструктури Департаменту житлово-комунальної інфраструктури Віра Радченко. - У 2015 році нею скористалися жителі 16 будинків, де створено ОСББ та ЖБК, у 2019 – 134 будинків. За ці роки місто постійно заохочувало мешканців брати участь у проекті, виділяючи все більше коштів. Стартувала програма з 5 мільйонів гривень, у 2020 році - бюджет міста передбачив 116 млн. грн. За ці кошти мешканці нині завершують роботи у 106 житлових спорудах. Проте кияни вкладають і свої кошти: оті 30 відсотків за ці роки вилилися в суму у 213,8 мільйонів гривень. А з бюджету міста пішло 398,2 мільйони. Але працює механізм, запроваджений КМДА, коли жителі можуть одночасно взяти участь у програмі «70/30» і отримати «теплий кредит» від уряду, а влада столиці відшкодує частину витрат за цим кредитом. Це досить популярний серед київських ОСББ/ЖБК механізм, оскільки дає додаткову можливість виконати енергоефективні роботи на вигідних умовах. Нагадаю: місто  відшкодовує з міського бюджету частки «тіла» кредиту у розмірі 30%. Для цього Київ уклав договори про співпрацю з банками-партнерами: АТ «Державний ощадний банк України», ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК», ПАТ «АБ «УКРГАЗБАНК». За період існування механізму «теплих» кредитів, відшкодування отримали близько 200 позичальників

У2019 році 101 позичальнику було відшкодовано 22 млн. грн., через що Київ став лідером серед інших міст України за кількістю виданих кредитів та розміру компенсованої суми. Цього року міським бюджетом також передбачені кошти для відшкодування «теплих» кредитів у 10 млн. грн. 

На сьогодні місто вже компенсувало майже 6,5 млн. грн. 26 ОСББ/ЖБК. 

Що роблять мешканці в першу чергу: популярні роботи   

- Встановлюють нові та модернізують існуючі індивідуальні теплові пункти, утеплюють фасади, замінюють вікна та двері на енергозберігаючі в місцях загального користування, ремонтують та термоізолюють мережі центрального опалення та гарячої води, - пояснює Віра Радченко. - Підраховано, що майже 15 тисячам сімей тепер просто економити у зимовий період до 30% на оплаті за опалення. А ще енергомодернізація добре позначається і на самій будівлі, оскільки прогрів будинку стає рівномірним, система опалення збалансованою, умови проживання більш комфортними. А мешканців мотивує  відповідально та дбайливо ставитися до свого майна.

У підвалі  ОСББ "Будинок Бикова"  старий теплопункт  також замінили на сучасний індивідуальний з погодним регулюванням

Конкурс. Як подати документи в умовах карантину

До 30 грудня 2020 року Департамент житлово-комунальної інфраструктури КМДА прийматиме заяви та конкурсні проєкти від містян.

-Ми розпочали прийом документів на участь у програмі «70/30», проте через COVID-19 наші фахівці в цьому році  працюють з киянами виключно за попереднім записом,- уточнює Віра Радченко. - Учасникам Конкурсу потрібно написати проєкт, щодо проведення робіт у будинку, обґрунтувати доцільність та головне – енергоефективність запланованих заходів, а також гарантувати оплату не менше як 30% загальної вартості робіт за рахунок ОСББ/ЖБК. Своєю чергою, місто гарантує переможцям конкурсу провести енергоефективні заходи за рахунок бюджетних коштів у розмірі не більше 70% загальної вартості робіт. До 30 грудня 2020 року щоденно з 8:40 до 11:40 години за адресою: вул. Велика Житомирська, буд. 15-А, каб. 9. Записатися на прийом можна за телефонами: (044) 279-81-86 та (044) 279-38-01 з 30 листопада до 24 грудня 2020 року.

Для розгляду прийматимуться виключно ті Проєкти, які мають повний комплект документів. У разі відсутності будь-якого документа з переліку необхідних, Проєкт прийматись до розгляду не буде!

Відповіді на запитання та консультації щодо умов конкурсу з приводу підготовки та оформлення Проєктів можна отримати надіславши питання на електронну адресу: [email protected]

Катерина Новосвітня, «Вечірній Київ»