Україна вітає заклик групи експертів НАТО до активізації політики відкритих дверей Альянсу

Україна рухається у напрямку членства у НАТО
Україна рухається у напрямку членства у НАТО

1 грудня Північноатлантичний Альянс опублікував доповідь спеціальної експертної групи, яка працювала над розробкою бачення майбутнього НАТО до 2030 року. Група була призначена Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.

В експертній доповіді зазначається, що НАТО слід прагнути до розширення та зміцнення партнерських відносин з Україною та Грузією, які прагнуть стати членами Альянсу та зазнають постійного зовнішнього та внутрішнього тиску з боку Росії. «Політику відкритих дверей НАТО слід підтримувати та активізувати», – йдеться у доповіді.

«Ми вітаємо заклик групи експертів до активізації політики відкритих дверей Альянсу та посилення взаємодії з партнерами. Україна рухається у напрямку членства. Будучи природним партнером НАТО, ми вже робимо свій внесок у трансатлантичну безпеку та готові його збільшувати, розширюючи співпрацю з союзниками, зокрема у Чорному морі», – зазначила Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

У доповіді підкреслюється, що політика відкритих дверей НАТО відіграє ключову роль для  модернізації партнерів, їхньої інтеграції та підготовки до членства в Альянсі у майбутньому.

 Крім того, НАТО варто розширювати допомогу партнерам, які задекларували прагнення приєднатися до Альянсу, допомагаючи їм у розробці інструментів та реформ, необхідних для досягнення критеріїв членства, та працюючи разом з політичними, військовими, цивільними та адміністративними структурами партнерів. 

Також, наголошують експерти, НАТО має залишатись відданим рішенням Саміту у Бухаресті 2008 року та підняти питання переговорів щодо членства на вищий рівень.  

«Вдячна групі експертів, що пропозиції, розроблені свого часу Україною, які ми передали стороні НАТО та експертам, знайшли своє відображення у доповіді експертної групи. Також повністю підтримуємо підхід, що НАТО – найпотужніший безпековий альянс – має приділяти увагу не лише військовим загрозам, а й таким ключовим питанням для сучасного світу як енергетична безпека та зміна клімату. Будівництво газопроводу «Північний потік 2» становить пряму загрозу єдності та безпеці країн-членів НАТО», – додала Ольга Стефанішина.

НАТО також має забезпечити, аби енергетична безпека стала головним фокусом взаємодії з партнерами, які є виробниками енергії або країнами-транзитерами.

Довідково

Аналіз та рекомендації, запропоновані у доповіді, були передані Генеральному секретарю НАТО для розробки позиції щодо стратегічного бачення розвитку Альянсу на наступне десятиліття. На зустрічі лідерів НАТО у 2021 році Генеральний секретар запропонує рекомендації головам держав та урядів Альянсу щодо посилення політичного виміру НАТО