Скарб під бетоном: чи відновлять Стіну пам’яті у Києві

Скарб під бетоном: чи відновлять Стіну пам’яті у Києві

Унікальний і грандіозний артоб’єкт, який не має аналогів у світі. Рельєфні зображення Стіни Пам’яті на Байковому кладовищі полонили б уяву своєю масштабністю, витонченістю роботи і сакральним значенням. Якби не одне «але» – шар бетону, що майже чотири десятиліття приховує від нас Стіну.

Художник і скульптор Володимир Мельниченко

Художники-монументалісти Ада Рибачук (нині покійна) і Володимир Мельниченко 13 років працювали над горельєфом – з 1968 по 1981 рік. Він мав стати частиною меморіального ритуального комплексу на Байковому кладовищі, присвячений темі життя і смерті.

Але на початку 1982-го, коли Стіна була вже майже завершена, Міністерство культури УРСР раптом наказало припинити роботи. Стіну оголосили «чужою принципам соціалістичного реалізму» і розпорядилися залити бетоном. 

– Знищення роботи було жорстоким, сплановане архітекторами і конструкторами. Стіну заливали три місяці, з березня по травень, 950-ма кубометрами бетону. Це було своєрідною помстою авторам, адже відбувалося знищення творіння за життя його творців, – згадує Володимир Мельниченко.

Зображення на Стіні пам'яті – під шаром бетону

Протягом шести років про споруду і її авторів було заборонено згадувати. Лише у часи Гласності і Перебудови, наприкінці 80-х, про Стіну пам’яті знову заговорили, був навіть створений документальний фільм.

Що приховано під бетоном?

Горельєф складає 213 метрів завдовжки, його висота варіюється від 5  до 16 метрів. Об’ємні зображення на Стіні, згідно із задумом авторів, повинні були підтримати тих, хто прощався з близькою людиною на Байковому кладовищі, а також створити простір для роздумів. 

На першій композиції зображено пісочний годинник як нагадування про швидкоплинність часу. На другій композиції – чоловік і жінка, Адам і Єва, з планетою між ними. На третій зображено вогонь, дощ і зелений паросток, а також напис: «Збережи». На наступній композиції – олень і поруч з ним – чоловік зі звукозаписувальним пристроєм, який досліджує звуки природи. Ще одне зображення – вітрило Колумба й крило Ікара, як символи прагнення до більшого. 

Рельєфи Стіни, 1981 рік

Далі – космонавт, символ підкорення космосу. Поруч – людина з пташкою, що символізує творчість. 

Наступна композиція – материнство: жінка, яка тримає в руках кульбабку, і поруч – її дитина, яка тримає повітряну кульку, що потім відлітає у війну. Поруч – 22-метрова скульптура Прометея і композиція із солдатами-захисниками.

– В обличчях цих солдат ми відтворили своїх сучасників: Віктора Некрасова, Миколу Бажана, Федора Рибачука – Адиного батька. Вони на той момент були ще живими, і ми таким чином зберігали про них пам'ять, – розповідає Володимир Мельниченко.

Солдати на горельєфі наче йдуть по воді: всі зображення мали б відбиваються у озері внизу Стіни Пам’яті, що створювало б образ Лети, ріки пам’яті.

Можливість відновлення

Ще на Стіні є фрагмент під назвою «Оборона Вітчизни». Він знаходиться у центрі і зображує двох жінок: одна трубить у горн про небезпеку війни, інша – черпає воду з річки Життя. Саме цей фрагмент планує відкрити Фонд збереження культурної спадщини Ади Рибачук та Володимира Мельниченка.

Фрагмент «Оборона Вітчизни»

– У кожній цивілізованій країні є сюжет, в якому жінка-героїня рятує свій народ у часи небезпеки. Тим більше це актуально зараз, коли Україна у стані війни, - розповідає пан Володимир. – Це буде складною роботою, адже розмір рельєфу становить 120 квадратних метрів. І з кожного квадратного метра потрібно вручну вирубити кожен кубометр бетону, щоб не попсувати рельєф.

У 2018 році була відкрита частина фрагменту – голова жінки з горном. Робота над нею коштувало 50 тисяч грн. Відкриття ж повного фрагменту вартує 2 млн грн, але для початку робіт достатньо зібрати 500 тисяч. Якщо проєкт отримає фінансування, фрагмент «Оборона Вітчизни» очистять за три місяці.

Відкрита частина фрагменту

Кожен може допомогти зібрати необхідну суму, щоб у Фонді орендували техніку та найняли команду, яка під керівництвом автора Володимира Мельниченка розпочне відновлювати фрагмент. Реквізити вказані на сайті

–  Ми з Адою розуміли, що створюємо найважливішу роботу нашого життя і залишаємо згадку про наш час іншим поколінням.  Я вірю, що Фонду вдасться відновити рельєф і зробити це за життя його автора, – підкреслює пан Володимир. 

Стіна та крематорій

На території Байкового кладовища, де розташована Стіна, можна відшукати ще багато цікавого. Тому запрошуємо на прогулянку цим престижним містом мертвих.

Ольга КОСОВА, «Вечірній Київ»