Автору «Пісні про рушник» та «Київського вальсу» - 102 роки

Автору «Пісні про рушник» та «Київського вальсу» - 102 роки

1 грудня виповнилося 102 роки від дня народження видатного українського композитора, народного артиста України, першого Лауреата Національної премії України імені Т.Г. Шевченка Платона Майбороди (1918-1989), пісні якого знають напам’ять, люблять та співають не одне покоління українців. 

Народився майбутній композитор у маленькому селі Пелехівщина, Глобинського району на Полтавщині. Його батьки мали хороші голоси та часто співали народні пісні, а Платон та його старший брат, що також став видатним композитором - Георгій Майборода (1913-1992), вчилися грати на багатьох музичних інструментах. До речі,  цікавим є факт, що обидва брати народилися в один день 1 грудня, але Георгій був на 5 років старшим за Платона.

У 1932 році родина переїздить до Запоріжжя працювати на Дніпрогесі. Там брати Майбороди стають активним учасниками художньої самодіяльності. На жаль, щасливі юнацькі роки були перервані страшною трагедією: батька композиторів Іларіона Івановича у 1937 році репресували та розстріляли. Реабілітувати його  ім’я вдалося лише через 20 років, коли обидва його сини вже стали відомими культурними діячами та композиторами, а їхній талант був неодноразово відзначений почесними нагородами.

Брати Майбороди  з мамою

Чимало випробувань на долю Георгія та Платона Майбород випало і під час війни. Обидва брати потрапили до полону, і були звільнені лише завдяки матері Дарині Єлисеївні, яка зібравши все добро, яке було в хаті, проїхала сотні кілометрів, щоб визволити своїх дітей від заслання до концтабору. До речі, за родинними спогадами, знаменита «Пісня про рушник» була присвячена саме їй…

У мирний час творчі долі знаменитих братів розійшлися, хоча вони усе життя продовжували підтримувати добрі стосунки, та навіть сина Георгія Майбороди - Романа (1943-2018) виховували разом.

Свого часу Роман Георгійович Майборода з честю продовжив творчу династію та став відомим оперним співаком баритоном, віддавши сцені Національної опери України понад 40 років свого життя. За його спогадами, творче оточення його батька та дядька мало надзвичайне значення на формування музичного таланту митця та його неймовірної працездатності, які допомогли йому досягти висот світового рівня.

Народжені в один день, брати Майбороди мали зовсім різні характери, що не могло не відображатися і у творчості обох композиторів.

Брати  Майбороди мали різні характери

Старший брат Георгій тяжів до крупних музичних форм, написання оперної та симфонічної музики. Серед його найбільш відомих творів є «Карпатська рапсодія», симфонічна поема «Лілея» за мотивами Т. Шевченка, а також опера «Ярослав Мудрий», яка тривалий час відкривала сезон у Національній опері України.

Молодший же брат Платон, який ще у період навчання у консерваторії у знаменитого композитора Левка Ревуцького, захопився жанром ліричної пісні, в якій найбільш глибоко розкрилося неабияке композиторське обдарування та виразне мелодійне обдарування автора.

На щастя, у той період життя доля його зводить з видатним поетом Андрієм Малишком, а їх неповторний творчий дует подарує слухачам чимало чудових творів, які швидко завойовуватимуть серця мільйонів людей.

Дійсно, важко собі уявити людину, яка б не знала ці неповторні шедеври: «Стежина», «Київський вальс», «Пісня про вчительку», «Білі каштани», «Ми підем, де трави похилі», «Ти- моя вірна любов» та інші.

Андрій Малишко та Планон Майборода з  дружинами

Окреме місце творчій спадщині тандему А.Малишка - П.Майбороди посідає легендарна «Пісня про рушник», яка облетіла весь світ. Її співають не тільки українською, а й російською, англійською, іспанською, болгарською, чеською та іншими мовами. Популярність цієї пісні завжди була надзвичайна. Сьогодні мало хто згадає назву фільму «Літа молодії», де вона вперше прозвучала у 1958 році, можливо навіть не одразу згадають її автора, але саму мелодію наспівати можуть усі.

«Окрилена чарiвною мелодiєю Майбороди, пiсня набула всенародної популярностi, спiвають її не лише українцi, а й навiть тi, хто не знає нашої мови. Але найкраще вона звучить саме українською, бо її образнiсть тримається на українському рушниковi, з яким в українцiв пов’язане все — вiд народження до останнього шляху», казав про легендарну пісню видатний тенор Іван Козловський.

 А Дмитро Гнатюк, видатний український співак, який вважався кращим виконавцем «Пісні про рушник», любив зазначати: «Пісні Платона Майбороди вражають мудрістю земної, красою людської, ніжністю материнською. Найріднішою для мене є, звичайно, «Пісня про рушник» на слова Андрія Малишка … Люди за кордоном сприймали «Рушник» як пісню моєї Вітчизни». 

Нині цей твір продовжує з великим успіхом продовжує звучати , як один із символів України, його охоче включають у свої концертні програми не одне покоління українських співаків, і кожний раз, коли звучить ця унікальна та зворушлива пісня, не можливо втримати сліз, не згадавши миле дитинство, щиру материнську любов та тепло батьківської оселі.

Тетяна Асадчева