Легко брати — важко віддавати: чим небезпечні «швидкі позики»

Побачивши таке - спокуситися легко
Побачивши таке - спокуситися легко

Вам може запросто набігти 720% річних, а борги без жодних сантиментів жорстко і нахабно вибиватимуть колектори — ось далеко не повний список наслідків, з якими стикаються позичальники «швидких» грошей.

Фінансові установи, котрі видають швидкі кредити, обіцяють оформити позику всього за 20 хвилин і без застави. При цьому потрібно мінімум документів. А на перший раз вас взагалі спошукатимуть практично нульовою відсотковою ставкою — мовляв дешевше лише задарма. І чимало людей таки купуються на ці «вигідні» умови, не аналізуючи - чим в підсумку може обернутися подібний кредит. 

«ВК» підготував для читачів історії людей, які постраждали внаслідок діяльності таких кредитних установ, а також важливі роз’яснення — як уникнути прикрощів на майбутнє. 

Ось одна із сумних історій, яких направду дуже багато. 

«Я взяв позику - 6000 грн під 2% в день. Через втрату роботи не зміг повернути. Пішло протермінування - 20 днів. Зараз вже потрібно віддати понад 11 000, для мене така сума - нереальна. У фінустанові кажуть, що я - шахрай, і вони будуть звертатися до прокуратури. Погрожують, що описуватимуть майно. Що може зробити прокуратура в цьому випадку? І чи реально мені загрожує від 3 до 5 років позбавлення волі за шахрайство? Допоможіть розібратися», - просить киянин Дмитро Іваненко. 

Але, навіть якщо ви і не берете в борг, це не означає, що до вас не дзвонитимуть колектори з погрозами. 

«Я стала другим учасником кредиту, який взяв сусід, просто вказавши мій номер телефону. Звичайно, моєї згоди ніхто не запитував.  І ось сусід протермінував кредит. Вже цілий місяць мені не дають спокою колектори, вимагають передати боржнику, що він повинен повернути гроші. Дзвонять по 5 разів на день, в будь-який час.

Я намагалася ввічливо з`ясувати - чому вони не попередили мене, що сусід бере кредит і не повідомили заздалегідь, що будуть нескінченно дзвонити в разі прострочки платежу. На що відповіли, що сусід про це повинен був сказати сам. Виходить, якщо я піду брати кредит, я можу дати номер будь-кого?» - це вже розповідь киянки Наталі, до речі нашої колеги. 

Відсотки по кредиту дуже швидко стануть більшими за сам кредит

Справжня ціна «швидкого і дешевого» кредиту

Своє журналістське розслідування ми почали із відвідин однієї з таких фінансових установ. Там пояснили: для отримання кредиту потрібен оригінал паспорту та ідентифікаційний номер, постійна трудова зайнятість. Ще одна умова - вік позичальника має бути не старшим за 60 років.

При цьому навіть відсутність роботи - не перепона для швидких кредитів. Як нам пояснили: все одно у людини є певне джерело доходів - родина, друзі, певна зайнятість. Тобто, від самого початку подібні контори розраховують на поручителів, які одразу опиняються в зоні ризику. 

Кредит видають в середньому під щоденні 2%. Трохи арифметики: якщо берете у борг 1000 грн, то через 7 днів доведеться віддати 1140, а  через 10 днів – 1200 грн, місяць – 1600. Якщо не можете віддати за 7 чи за 10 днів, то за кожен день ви сплачуєте 2% від тіла кредиту та плюс пеню за кожен прострочений день виплати. За рік, якщо не повернете кредит, лише проценти кредиту з 1000 грн складають 7200 грн. Це окрім того, що треба віддати власне борг (1000 грн) і пеню за кожен день прострочки. 

Вадим Н. залишився без роботи і єдиним для себе виходом вбачав швидку позику. Взяв у борг 10 тисяч грн на лікування та планував повернути через місяць. Однак через хворобу виплати почав затримувати.

«Вони дзвонили мені і о 6 ранку, і о 12 ночі. Погрожували прийти додому, розшукати рідних. Залякували  кримінальною справою і навіть фізичною розправою», – розповідає Вадим.

Чоловік приносив до фінансової установи невеликі суми, але кредит майже не зменшувався, адже росли відсотки та пеня. Врешті, влаштувавшись на роботу, Вадим повернув увесь борг, але замість 10 тисяч віддав уже 26 тис. грн. 

«Більше ніколи не братиму швидких кредитів і нікому не раджу цього робити», - каже Вадим Н. 

Листи - це найбільш “гуманний” спосіб нагадування боржникам про кредит

Поза правовим полем

Ситуацію, в яку потрапили герої цих сумних історій, прокоментував київський юрист Роман Островський. 

«Співробітники колекторського відділу фінустанов намагаються чинити психологічний тиск. Про жодні кримінальні провадження не може йти й мови, оскільки це - цивільноправові відносини. 

Описати майно не мають ніякого права, оскільки кредит - без застави і компанія не звернулася до суду щодо стягнення заборгованості. Більш того, борг по кредиту не є обмеженням на виїзд за територію України. Щодо погроз, то можна записати розмову на диктофон, подати заяву в поліцію за фактом ст. 190 (шахрайство), 182 (порушення недоторканності приватного життя), 355 (примушування до виконання чи невиконання цивільноправових зобов’язань) ККУ, прикріпивши до даної заяви запис розмови. 

Копію заяви в поліцію з відміткою про прийняття або витяг з «ЄРДР» направити на юридичну адресу компанії з вимогою припинити безпідставні та незаконні погрози. Щодо самого боргу, то необхідно направити на юридичну адресу даної організації лист з проханням його пролонгувати або реструктуризувати. Надалі, якщо дана організація звернеться до суду, то в такому випадку, ці листи будуть «плюсом» для відповідача. Також, в судовому порядку можливо знизити суму штрафних санкцій».

Якщо хтось записав вас у поручителі (а це, на жаль, може зробити будь-хто, хто має ваш номер телефону, знає ім`я та прізвище), то юристи радять написати скаргу на ім'я керівника відділення компанії, яка видає швидкі кредити з проханням припинити безпідставні дзвінки, оскільки це порушує ваші честь і гідність. Пригрозіть зверненням із позовом до суду. Можна також записати розмову і звернутися до поліції із заявою про погрози. 

Адже, щоб стати поручителем і відповідати за борг іншої особи, треба підписати відповідні документи. Якщо ви нічого не підписували, то ви ні за чиї борги не відповідаєте. 

Дуже часто боржникам погрожують і фізичною розправою 

«Якою є психологічна мета колекторів? Людина має відчути себе винною за те, що наражає на небезпеку себе та рідних. Коли людина відчуває провину, сором та страх за власне життя, вона піддається паніці, стає вразливою і керованою. Недоброчесні підприємці цим і користуються. Страх спонукає на будь-які дії, аби лишень залишитися «на світлій стороні» в першу чергу для себе та припинити це пекло», - вважає Юлія Гончар, керівниця Центру психічного здоров’я та травмотерапії «Форпост HELP».

Правозахисники радять бути дуже обережними з фінансовими установами, які видають швидкі кредити, уважно читати умови договору і розуміти, що вам пропонують позику за кабальними відсотками, а вчасне неповернення кредиту загрожує не тільки фінансовими санкціями, а жорстким психологічним тиском. 

Інна БІРЮКОВА “Вечірній Київ”