Як письменник Муравйов допоміг Андріївській церкві: київські історії від могилянців

Андріївська церква особливо зачаровує вночі
Андріївська церква особливо зачаровує вночі

В рамках могилянського подкасту podkmast триває цикл програм, який пропонує віртуальну прогулянку Подолом та знайомить з його культурою та історією. Розказуємо цікаві факти з випуску про Андріївську церкву. 

Андріївській церкві знадобилося майже століття, аби до неї призвичаїлися люди: надто нетиповою вона була для тодішньої атмосфери. Збудована на замовлення Єлизавети Петрівни в якості придворної капели, хоча Андріївський узвіз був тоді далеко не культурним центром Києва. Тим не менш, прискорити процес прийняття її спільнотою допоміг російський письменник та церковний діяч Андрій Муравйов. Він неймовірно любив Андріївську церкву, як і сам Київ, навіть мріяв закінчити тут своє життя, проте ніяк йому не вдавалося лишитися у місті довше, ніж цього вимагали службові справи. У 1859 році Муравйов нарешті-таки звільнився зі служби та перебрався до Києва. 

Російський письменник та церковний діяч Андрій Муравйов любив Андріївську церкву та багато зробив для її прийняття киянами/ілюстрація podkmast

Легендарною є історія того, як саме він прийняв рішення залишитися у місті. Муравйов переправлявся човном через Дніпро під час шторму – це зараз ріка упокорена низкою гребль, гідроелектростанцій, «морів», а колись вона більш повноводною, тому шторм був звичним явищем, - прямуючи до Андріївської церкви. У якийсь момент мало не втратив надію на те, що допливе, оскільки буря була справді сильною. Читаючи молитву, адже він був близькою до церкви людиною, подумки сказав собі: «Якщо я втримаю в полі зору Андріївську цервку, то обов'язково переправлюся через річку і тоді точно оселюся у Києві». Так і сталося. 

Андріївська церква, 1890-ті
Андріївська церква, 1890-ті/starkiev.com

Андрій Муравйов оселився прямісінько на Андріївському узвозі та все своє подальше життя присвятив церкві та вулиці, на якій вона стоїть. 

Зважаючи на те, що парафія церкви була невеликою, сама будівля стояла досить пошарпаною. Муравйов зібрав гроші: десь від меценатів, десь від пожертв людей, від міської адміністрації - для її реставрації. Завдяки цьому Андріївська церква простояла ще не одне десятиліття. 

Також він вирішив ще одне важливе, з одного боку, для себе, а з іншого - і для всього узвозу питання: домігся того, щоб з підніжжя Андрієвої гори прибрали декілька борделів, аби церкву ніщо не оскверняло. На знак подяки його поховали в одному з приміщень під Андріївською церквою.

ЩО ЗАРАЗ: Андріївську церкву на столичному Подолі у три етапи реставрують із 2009-го. І ось нарешті наступного місяця роботи у пам’ятці планують завершити. Журналісти «Вечірнього Києва» побували всередині, аби показати, як змінилась церква та дізнались, чи справді невдовзі кияни побачать храм таким, як його запланував Растреллі.

Історії про Поділ розповідає Владислава Осьмак/ілюстрація podkmast


Про могилянський подкаст podkmast

Засновниця podkmast Вероніка Кухарчук, фото з особистої Facebook-сторінки

“Кожен сезон podkmast'у — це експеримент і дослідження водночас. В першому сезоні була серія інтерв'ю зі студентами НаУКМА, ми хотіли  пояснити Могилянку через людей. Показати ініціативних, вмотивованих, активних студентів, які творять оцей феномен могилянської спільноти. Ідея другого сезону виникла завдяки любові до Подолу та захоплення екскурсіями Владислави Осьмак, керівниці Культурно-мистецького центру НаУКМА, - розповіла засновниця могилянського подкасту «podkmast» Вероніка Кухарчук. – На Подолі кожен знаходить  щось рідне, те, що змушує вкотре повертатися. Хтось може впевнено назвати Поділ домом, хтось не бачив його вулиць з березня, а для когось він просто місце зі смачною кавою й найгарнішим видом на Дніпро. В епізодах подкасту пані Осьмак через історичні події, постаті, українську літературу розкриває історію та культуру Подолу, робить його ближчим і зрозумілішим”.

Детальніше про подкаст

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»