Маска на подборідді не рятує від від коронавірусу: чому кияни нехтують правилами безпеки

Маска на подборідді не рятує від від коронавірусу: чому кияни нехтують правилами безпеки

За неправильне носіння маски відтепер передбачено штраф від 170 до 255 гривень.

«Їхала сьогодні з дитиною в метро. Вагон повністю був заповнений людьми.  Біля нас стояли двоє – хлопець і дівчина. Молоді люди голосно розмовляли, сміялися, і, попри карантин, були без маски. У неї маска знаходилася в руці, у нього - висіла на підборідді. Коли я зробила зауваження, мені відповіли, мовляв, ми здорові, нехай хворі носять маски. Але ж я чула, що у багатьох коронавірус проходить безсимптомно. І, взагалі, як можна так безсоромно ігнорувати правила карантину?» - з таким запитанням до «ВК» зателефонувала обурена киянка Лідія Сорока.

«Часто доводиться спостерігати наступну картину. Час пік. Попри карантинні обмеження – переповнена людьми маршрутка. Пасажири стоять впритул один до одного (яка вже там безпечна відстань!). І що цікаво, у цій «бочці з оселедцями» неодмінно відшукається кілька осіб без маски, а також тих, у кого вона знаходиться на підборідді (це те ж, що і без маски). Всі люди мовчать, водію байдуже (головне, аби платили гроші). А от мені не байдуже.

Раніше я також носив одноразову одну й ту ж маску тижнями і під носом, але після того, як потрапив до лікарні з «короною» і ледве залишився живим, зрозумів, який я був неправий. Краще витрачати щодня по 5 грн на нову маску, аніж потім десятки тисяч на лікування від хвороби. Перебуваючи поруч з таким «безмасочним» сусідом, люди ризикують здоров`ям, а то і життям», - розповідає киянин Сергій Дмитренко, який у тяжкому стані потрапив до лікарні і довелося боротися з хворобою тяжко і довго. 

Загалом, киян, обурених тим, що у громадських місцях чимало людей неправильно носять маску дуже багато. Явище стало настільки поширеним і небезпечним, що 19 листопада Президент України підписав указ про введення штрафів за відсутність або неправильне носіння маски.

Гра в російську рулетку

Для тих, хто досі не вірить в коронавірус (а таких людей ще вистачає) звернемося до офіційної статистики.

Лише за один день листопада в Києві зафіксовано 1 143 нових випадки коронавірусу за добу. Це найбільша кількість інфікованих в столиці за весь час пандемії. З початку епідемії в Києві одужали 19 126 осіб (359 за добу), померли 990 осіб (14 за добу).

Іншими словами, кожного дня пандемія коронавірусу в середньому забирає 14 життів киян – вмирають молоді, середнього, похилого віку, відомі особи і пересічні громадяни. Медицина, на жаль, допомогти може не завжди.

Як відомо, основний спосіб передачі вірусу – контактний. Тобто, збудник передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм.

Коронавіруси не здатні зберігати інфектогенність під час передавання на далекі відстані. Тому тісним контактом вважають відстань менш як 1 м, хоча деякі науковці допускають можливість передавання (за певних умов) до 2 м. В транспорті такої безпечної відстані, на жаль, дотриматися неможливо. У цих випадках залишається єдиний спосіб захисту – маска. Інакше, сусідство з «безмасочним» по суті -  це та ж гра у російську рулетку.

Одна на двох не допоможе: чому важливо вдягати маску кожному

Про ефективність застосування маски найкраще свідчить офіційна інформація Мінсоцполітики, отримана за результатами досліджень вчених.

«У випадку, якщо носій COVID-19 ходить без маски, ймовірність заразити здорову людину складає 70%, а якщо в масці, то знижується до 5%. Так, якщо носій COVID-19 перебуває без маски, а здорова людина в масці, то ймовірність зараження 70%. Якщо навпаки, носій в масці, а здорова людина без, то ймовірність зараження знижується до 5%. У випадку, коли обоє перебувають у масках, то ймовірність зараження знижується до 1,5%».

«Тихі» носії найбільш небезпечні

Дехто може заперечити, мовляв, нехай хворі носять маску, а я здоровий. Однак,  дослідження австралійських вчених показало, що близько 15% людей з COVID-19 не мають симптомів. Проте зберігають здатність заражати інших.

Відомий педіатр Євген Комаровський, який користується популярністю в українців, розповів про несподівану особливість коронавірусу. За словами лікаря, коронавірус має унікальну особливість, яка «ставить величезний жирний хрестик на наших спробах ізолювати хворих і так далі».

«Як виявилося, люди максимально заразні приблизно два дні до того, як відчують себе хворими. Максимальне виділення вірусу в навколишнє середовище – це дві доби до появи перших симптомів хвороби», – заявив Євген Комаровський.

Лікар додав, що людина, яка найсильніше поширює вірус, виглядає здоровою. Тому маски у громадських місцях та у приміщеннях повинні носити усі - й хворі, й здорові на вигляд люди.

Щоб маска сама не стала джерелом інфекції

Хороша медична маска повинна ідеально підходити за розміром, тільки так вона може захистити від вірусів. Правильне положення маски - щільне прилягання, тому дітям дорослі маски не підходять.

У маски повинен бути хороший носовий фіксатор, який не ковзає і не натирає шкіру.

Маска повинна мати гофрування, яке забезпечує комфорт при носінні, відсутність контакту виробу з губами, щільність натягу.

Краще, якщо в складі маски не буде латексу, який може викликати алергічну реакцію.

Зав'язки або петлі на масці повинні добре її фіксувати на обличчі, не викликаючи при носінні дискомфорту.

Носити одноразову маску можна 2-6 годин. Все залежить від зовнішніх умов і дотримання правил особистої гігієни. Так, в період епідемій носіння маски довше 2-х годин - марне.

Не можна чіпати маску руками, адже інфекція може перебувати на руках, а потім потрапити на слизові оболонки очей або рота.

Якщо ви користуєтесь багаторазовою маскою, слід пам'ятати, що її щодня слід очищувати. Аби маска виконувала свою функцію вона повинна бути чистою та знезараженою. Способів очищування кілька - випрати маску з милом, пропарити праскою, обробити антисептичним засобом.

Головне, потрібно запам`ятати – одну і ту одноразову маску не можна носити щодня. Оскільки замість виконувати функцію захисту, вона сама стає джерелом інфекції.

Коли однієї свідомості бракує

Президент України підписав закон, який передбачає посилення відповідальності за порушення карантинних обмежень, зокрема неносіння маски у громадських місцях.

За перебування без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема, респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, у громадських будівлях і транспорті тепер вас можуть оштрафувати на суму від 170 до 255 гривень. Те ж саме покарання – за неправильне носіння масок чи респіраторів.

Тому ні під носом, ні на підборідді, ні на руці. Носімо маску правильно! До речі, ці штрафи – просто максимально лояльні. Так, у Німеччині суми стягнень для порушників сягають від 15 до 500€, в Іспанії – до 500€, а в Італії – взагалі до 1000€.