Готика в Києві: 5 найкрасивіших будівель

Готика в Києві: 5 найкрасивіших будівель

Багатоповерхівки та маленькі старі будиночки, широкі проспекти й вузенькі провулки, шум вулиць, який лунає цілодобово, це все основна частина мегаполісу. Щотижнево ми проходимо звичним для нас маршрутом, повз одних і тих же будівель, мимоволі втрачаючи здатність помічати шедеври, зокрема — архітектурні пам'ятки, яких так багато в столиці.

Журналісти сайту «Вечірній Київ» пропонують прогулятися вулицями міста та ознайомитися з будівлями псевдоготичного стилю – часом похмурими, але прекрасними.

1. Костел святого Миколая

У самому серці столиці, на Великій Васильківській поміж сучасних будинків зі скла та бетону й залишків радянської архітектури розташована справжня псевдоготична перлина початку XX ст., Мова піде про видовищний Миколаївський костел.

Споруджений він у формах середньовічної французької готики у 1899 році під керівництвом відомого київського архітектора Владислава Городецького, за декор відповідав – скульптор Еліо Сала. Костел збудований в стилізованих готичних формах з високими стрілчастими вежами й шпилями, має стрункі пропорції.

До речі, це місце вважається одним з найпопулярніших серед любителів робити вдалі портретні фото і пейзажні знімки. А якщо пройти у дворик бізнес-центу «Toronto», що навпроти, то матимете повний кадр костелу.

Адреса: вулиця Велика Васильківська, 77.

2. Особняк Ікскюль-Гільдебранда

Особняк Ікскюль-Гільдебранда, або «Пряничний будиночок», – вважається однією з візитних карток Києва. Його побудували в 1902 році за проєктом інженера Миколи Вишневецького в стилі неоготики. Особняк належав баронам Іскюль-Гільдебранд. Триповерховий будинок прикрашений декоративними елементами, загостреними баштами, аркбутанами, підвісними колонами. У будинку вузькі витягнуті вікна. Зовні особняк нагадує казковий будиночок. У 2000-х роках були проведені відновлювальні роботи. Зараз в ньому розташована приватна фірма.

Адреса: вул. Шовковична, 19.

3. Замок Річарда

На складному рельєфі поруч з Андріївською церквою знаходиться Замок Річарда Левове-Серце, де варто побувати кожному туристу. У XX столітті киянин Дмитро Орлов почав будувати прибутковий будинок у стилі англійської готики.

Коли будівництво майже завершилося, велика частина будинку згоріла під час пожежі. Щоб хоч якось заробити грошей на добудову, Орлов був вимушений поїхати до Сибіру, але на зворотному шляху його вбили. Споруду добудувала вдова Орлова, але з робітниками не розрахувалася. З часом будинок почали заселяти люди, проте довго там ніхто не мешкав, тому що в будинку постійно лунали дивні звуки. А все тому, що робітники вирішили помститися вдові Орлова й заклали в труби черепки й проколоту яєчну шкаралупу.

Тому містом швидко покотилися плітки наче цей будинок з нечистою силою.

Строгий, світлий і елегантний, завжди приваблював людей творчих. У ньому жили відомі українські художники (Фотій Красицький, Іван Макушенко), він зображений на численній кількості картин. Будинок навіть прикрашений справжньою фортечною башточкою.

Цікаві факти:

- будівля отримала свою назву завдяки радянському письменнику Віктору Некрасову, якому башточки та шпилі будинку нагадали про середньовіччя посеред Києва.

- історії будинку і його жителів присвячено кілька вітрин в музеї однієї вулиці, який знаходиться на Андріївському узвозі № 25-Б. Там можна побачити особисті речі та художні роботи мешканців будинку, а також фотографії та плани замку.

Адреса: Андріївський узвіз, 15.

4. Лялькові перехрестя Києва

На історичних пагорбах над річкою Дніпро відкриває свої двері — Київський академічний театр ляльок. Казковий замок з башточками наче зійшов зі стрічки мультфільму про Рапунцель. Архітектурний стиль лялькового палацу — псевдоготика, тобто суміш готики та бароко.

Проєктуючи та зводячи нову будівлю театру, народний архітектор України Юрій  Білоконь  підкреслював: «Київський театр ляльок спроєктовано у стилі «Київська архітектура». Еталоном проєкту послугував Замок Річарда.

Ляльковий замок на вулиці Грушевського , особливий і тим, що побудований він не на по чатку XX століття, як більшість згаданих вище будинків, а у 2005 році на місці аварійного бетонного кінотеатру «Дніпро».

Перед театром становлено багато скульптур казкових героїв: Буратіно з ключиком, Дюймовочка у фонтані на квітці…

Адреса: вул. Грушевського, 1-а.

5. Прибутковий будинок Лапінського

Готичний замок доктора Лапінського — колишній прибутковий будинок. Побудований він на початку XX століття.

Це дивовижна семиповерхова будівля. Проєкт, якої був покликаний нагадувати лицарський замок розташований на горі. Тому особняк Лапінського височить на пагорбі, добиратися до нього потрібно, піднявшись по сходах, які прикрашені башточками.

Гуляючи по Києву завітайте до цього замку, адже це простий спосіб опинитися в Середньовіччі.

Адреса: вулиця О. Гончара, 60