Столиця – не базар: коли Київ очистять від МАФії

Столиця – не базар: коли Київ очистять від МАФії

Щотижня в столиці демонтується в середньому 60-100 незаконних кіосків.

Підприємець Тамара Дмитренко нещодавно відкрила мінікав`ярню. Старт цієї справи обійшовся жінці у 157 тисяч ггривень. У суму входить оренда кіоску – 20 тис. грн (за перший і останній місяці); вартість обладнання (кавова машина, кавомолка і т.д.) – 92 тис. грн; реклама (банери, меню і т.п.) – 5 тис. грн. Плюс щомісячні витрати – єдиний соціальний внесок, податки, електроенергія, заробітна плата, тощо. Це ще 20 тис. грн. Також потрібно закупити необхідний асортимент товару (кава, чай, цукор, стаканчики)  - 20 тис. грн щомісячно.

«Щоб не працювати у збиток продаємо каву по 18 грн», - каже Тамара Дмитренко.  

Але, вклавши гроші у бізнес, коли він буде приносити прибуток жінка ще не знає. Оскільки покупці каву у цьому кіоску купувати не поспішають. І не тому, що вона не смачна.

«Річ у тім, що поряд поставив кавову точку, перероблену зі старої машини дядя Володя (всі його так називають). Жодних оренди, податків він не платить. Тому, зрозуміло, продає каву дешево - по 9 грн. І всі клієнти – у нього. Де ж справедливість?» - запитує жінка.

Вже цієї історії достатньо, щоб отримати відповідь на запитання: чому в столиці останнім часом активно демонтуються нелегальні кіоски.

МАФіяпад розпочався

Масово зносити незаконні конструкції почали ще у 2016 році. Саме тоді минав другий рік каденції Віталія Кличка, який пообіцяв киянам звільнити місто від МАФів.

«Коли я балотувався на пост мера, одним з ключових моїх завдань була, зокрема, боротьба з МАФами. Адже, столиця просто спотворена торговими кіосками. Сучасне місто не повинне нагадувати базар. І моя задача - систематизувати торгівлю на вулицях столиці»,- підкреслив міський голова.

Старт у справі був заданий непогано - у 2016-ому, лише за один рік, демонтували майже 7,5 тисячі конструкцій. З того часу в місті регулярно зносять незаконні тимчасові споруди.

Чим «завинили» кіоски, що їх ліквідують

Причин кілька.

Більшість МАФів знаходиться поза правовим полем.

Закони, які регулюють розміщення МАФів є, але для «нелегалів» вони не діють. Підприємцю вигідніше побудувати кіоск самовільно і заробляти на ньому гроші, вже потім збираючи всі необхідні дозволи. Власнику навіть легше штраф заплатити (до речі, мізерний!) за порушення.

«Наше завдання - ввести прозорі, єдині для всіх, правила і чесну конкуренцію з розміщення МАФів у столиці. Щоб повністю прибрати елемент корупції, щоб чиновники в цю систему не втручалися, щоб не було преференцій для окремих підприємців. Всі повинні працювати в рівних умовах», - зазначив Віталій Кличко.

МАФи загрожують життю людей.

У підземних переходах, біля станцій в метро, встановлені незаконно конструкції не відповідають жодним нормам безпеки.

Зокрема, вони можуть перекривати виходи для евакуації. Також власник кіоску часто кустарним способом підключає електроенергію, внаслідок чого може виникнути пожежа. До речі, за останні два роки кілька МАФів вже згоріло. На щастя, не в метро.

Неприємне сусідство для киян.

Кіоски з дешевим алкоголем можна знайти у кожному спальному районі. Сусідство це не з приємних: п'яна публіка, шум, бійки, нецензурна лайка. Повз «наливайки», зазвичай, буває страшно пройти.

«Причиною демонтажу є відсутність проектно-дозвільної документації. До того ж більшість незаконно встановлених тимчасових споруд ще й створювали незручності для городян, оскільки були розміщені прямо посеред пішохідних зон або на зупинках громадського транспорту. Крім цього, залишали після себе купи сміття, не маючи договорів на його вивезення», - коментує в.о. директора КП «Київблагоустрій» Микола Бойко.

Псують зовнішній вигляд міста.

Виконані на швидку року потворні конструкції різної форми, без претензії на дизайн, зовсім не вписуються в образ європейського міста.

Не приносять доходу бюджету.

Незаконно встановлені МАФи не приносять відчутного доходу до міського бюджету.

«Якщо ти хочеш працювати офіційно, ти повинен платити за комунальні послуги, повинен платити працівникам офіційну заробітну плату, платити податки в бюджет нашого міста. Власники ж незаконних МАФів не платять», - резюмує міський голова Віталій Кличко.

Сльозами МАФу не допомогти

Потрібно зазначити, що в Києві демонтують не всі кіоски, а лише ті, які не мають дозволів, не платять податки до бюджету, які підключаються незаконно до електромереж і псують зовнішній вигляд міста, які заважають людям, стоять на «червоних» лініях метро.

Знесення незаконних кіосків проходить не «набігами». Після виходу офіційного розпорядження, співробітники КП «Київблагоустрій» власників спочатку попереджають спеціальними наліпками - протягом доби вони мають надати дозвільну документацію, інакше МАФ демонтують. Вже після цього вже приїжджає техніка й відбувається демонтаж.

«Було чимало спротиву, погроз інспекторам та навіть фізичного протистояння під час демонтажів. Також прибираємо авто, що без будь-яких дозволів намагаються продавати каву та фастфуд, самовільно встановлені літні майданчики кафе, барів та ресторанів, незаконні огорожі, незаконні гаражі, автомийки, складські приміщення», - розповідає мер міста.

Сльози, крики, погрози – все це супроводжує процес знесення МАФу. Процедура не з приємних. Але, нічого не вдієш – всі підприємці мають працювати в єдиному законодавчому просторі.   

Віталій Кличко зауважив, що демонтують тільки ті споруди, що працюють без дозвільних документів. Адже понад 5 тисяч столичних МАФів - законні.

За планом, в місті має бути 6,5 тисяч торгових кіосків, пересувних кав’ярень й інших тимчасових споруд. Сьогодні на вулицях Києва ще залишаються понад 2 тисячі незаконних МАФів.

Найбільша їх кількість на Лівому березі, зокрема Дарницькому районі. Що цікаво, МАФи зносять, але разом з тим з`являються і нові. Схоже, підприємець, заплативши якомусь чиновнику «мзду», сподівається на «авось пронесе». 

Що споруджують на місті кіосків

Мер міста, взявши курс на боротьбу з МАФією, поставив за мету перетворити столицю у місто парків та скверів.

Зокрема, такий сквер цього року відкрили на Оболонській площі, поруч з метро «Оболонь». До цього площа була захаращена МАФами. Їх прибрали, відновили роботу фонтану, який був закритий «архітектурними спорудами». Тепер фонтан є родзинкою нового скверу. Увечері у теплу пору року він  радуватиме оболонців світломузичними композиціями.

В сквері встановили сучасні лавки і урни, висадили дерева та кущі, облаштували доріжки, замінили старе освітлення на сучасне, а також облаштували полив газонів і встановили систему відеоспостереження.

Сквери облаштували на місці «нелегалів» й на біля станції метро «Тараса Шевченка», на Контрактовій площі, біля КПІ, на Печерську, у Дарницькому районі та ін.

Прибрали МАФи та зробили ремонт і у підземних переходах більшості станцій метро. Наприклад, в переході Майдану Незалежності полагодили стелі та підлатали стіни. Окремий кут виділено під торгівлю квітами. Уздовж стін зроблені рівні однакові приміщення, які, підприємці можуть брати в оренду.

Що у найближчій перспективі

У Києві хочуть прибрати близько 70% МАФів до 2024 року.

Кіоски повинні бути прибрані з територій біля станцій метро, біля зупинок громадського транспорту і ті, які розташовані вздовж основних транспортних магістралей.