Енелятко та новий правопис: виклали текст радіодиктанту національної єдності

Енелятко та новий правопис: виклали текст радіодиктанту національної єдності

На сайті Українського радіо оприлюднили текст XX Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності, який українці писали 9 листопада. Автором тексту є письменник і видавець Іван Малкович, а диктувала його відома українська акторка Римма Зюбіна. 

Темою диктанту було читання. Фішкою тексту стало згадування "енелятка" з "Абетки" А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА та написання слів за новим правописом: пів обличчя, але на півдорозі.

Публікуємо текст диктанту, аби ви могли перевірити.

ВИКЛИКИ КНИЖКОВОЇ ЕРИ

Наприкінці минулого тисячоліття читачі стурбовано запитували: "Невже електронні носії витіснять традиційну книжку?" Але коли Джоан Ролінґ написала "Гаррі Поттера" і її серія романів розійшлася стомільйонними паперовими накладами, це питання втратило свою гостроту.

Сьогодні більш-менш зрозуміло, що електронні носії, принаймні поки що, не створюють кардинальної загрози паперовим книжкам. Проте з’явилися вони не випадково. Гадаю, це Бог так готує нас до далеких мандрівок. Це він підсунув нам ґаджети, щоб ми змогли колись забрати з собою на інші планети свої улюблені книжки, музику, фотографії, картини, — бо як інакше вдалося б це зробити?

Отож доки Ілон Маск ще тільки на півдорозі до інших світів, паперова книжка в безпеці. Однак деякі науковці стверджують, що коли люди нарешті зможуть зачати й народити в космічних умовах нове життя, то таке людське дитя буде схоже радше на знайомий кінематографічний образ "енелятка" — з великою головою, очима на пів обличчя, слабкими м’язами. Для нього, на відміну від нас, такі приємні відчуття, як гортання сторінок, запах паперу, будуть невідомі. І ось, напевно, вже аж тоді й запанує ера електронної книжки.

Але й це не страшно: головне — читати, і не так важливо, з яких носіїв. Бо книжки — це знання й емоції, які, на відміну від щоденного потоку інформації, залишаються з нами надовго.

Автор тексту Іван Малкович написав кілька зауваг щодо спірних питань:

– Написанням з малої літери "він" (щодо Бога) Бога не зневажили. Я хотів, щоб "Він" був з великої літери, але у світських текстах, за правилами, на жаль, з малої. Однак ми домовились, що це не буде вважатися помилкою — правильно і "він", і "Він".
– Прізвище письменниці Джоан Ролінґ пишеться саме так (так в українській ліцензійній версії книжки), допускається ще й історично традиційніша транскрипція РоВлінґ (не вважатимуть за помилку), а от усталений російський варіант РоУлінґ — помилка. І в англійському прізвищі авторки в кінці "g" — ґ. Дикторка читала явне "ґ". Але "г" я теж не вважав би помилкою.
– хочу, щоб у слові "енелята" допустили два варіанти – з лапками і без, бо люди, які вже 25 років читають численні видання нашої "Абетки" вже не сприймають це слово як новотвір. (Дискусія триває).
– текст диктанту вичитували кілька провідних докторів і кандидатів мовознавства, а я звик довіряти професіоналам. І вам раджу.

Нагадаємо, співробітники «Вечірнього Києва» приєдналися до написання Всеукраїнського диктанту та поділилися враженнями.

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»