Як не стати жертвою інтернет-шахраїв: столичні кіберполіцейські розповіли про найпоширеніші злочини

Як не стати жертвою інтернет-шахраїв: столичні кіберполіцейські розповіли про найпоширеніші злочини

Маючи телефон або платіжну картку,  кожен українець сьогодні запросто може стати жертвою шахраїв або кіберзлочинців. Все завдяки розвитку інтернет-технологій, які прогресують із кожним днем та нечистим на руку співгромадянам, які прагнуть заробити. Журналісти «Вечірнього Києва» побували у столичному  «Управлінні протидії кіберзлочинам» та дізналися про специфіку роботи «кіберкопів» – розкритя та попередження злочинів у мережі.

Історія Кіберполіції в Україні відносно коротка — адже веде відлік від 2012 року, коли керівництво  правоохоронного відомства прийняло рішення щодо створення спеціальних підрозділів по боротьбі з інтернет-криміналом. У 2015 році Департамент кіберполіції офіційно став окремим структурним підрозділом, який діє й нині.


Сьогодні кіберполіція столиці налічує 45 співробітників у відділах сервісної служби, аналітики, канцелярії, режимно-секретного, технічного та оперативного.
Крім інспекторів, працює ще кілька десятків спецагентів - «білих хакерів». Люди, які в рамках закону допомагають інспекторам: добувають технічну інформацію (з коду сайту або заголовка електронного листа) та вивчають пристрої, що стали інструментами для кіберзлочинів.


Співробітники Департаменту цілодобово підтримують зв'язок з колегами по всьому світу. Також вони забезпечуючи процес негайного обміну, виявленими слідами злочинної діяльності та реагують на кібератаки, кіберінциденти для оперативного аналізу.


Спектр роботи департаменту досить широкий: поліціянти займаються боротьбою з вірусами, спамом, шахрайством з банківськими системами й крадіжками особистих даних. Крім того, кіберкопи відстежують поширення дитячої порнографії, нейтралізують піратський контент, блокують онлайн казино та борються із бінарним опціоном (свого роду фінансовою пірамідою).


Якщо говорити про кількість звернень до кіберполіції, то тільки по Києву за останній місяць налічує понад дев'ять тисяч. Зустрічаються різні види шахрайства, але найбільше звернень по кібершахрайству.


«Велика частина кримінальних правопорушень в платіжній сфері відбувається під час розрахунково-кредитних операцій. Найпоширеніший вид шахрайства з платіжними картами, як на території України, так і в усьому світі - шахрайство, вчинене за допомогою спеціальних пристроїв, таких як скімер», - розповідає представник «Управління протидії кіберзлочинам у м. Києві Департаменту кіберполіції Національної поліції України».


Скімінг — крадіжка даних карти за допомогою спеціального пристрою «скімера». Цей вид шахрайства передбачає копіювання зловмисниками всієї інформації з магнітної стрічки карти, при цьому ПІН-код шахраї отримують завдяки мінікамер або накладок на клавіатуру.
Якщо говорити про шахрайство на сайтах, то найчастіше працюють за такою схемою: покупець оплачує товар, а продавець не відправляє його і зникає. Найбільше таких випадків фіксують на «ОЛХ».


Також співробітники департаменту щодня моніторять інтернет – відслідковують канали продажу заборонених препаратів і предметів: наркотиків, психотропів, прекурсорів, вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухівки.


«Соцмережі, тематичні блоги й форуми, інформаційні ресурси, торгові майданчики та «Даркнет» – щодня українці переглядають сотні сторінок, де їх вже чекають злочинці!» - каже представник Департаменту.
Нині в Департаменті кіберполіції розширює штат, створюючи нові відділи.

 Приєднатись до команди та стати суперкіберкопом пропонують представники «Управління протидії кіберзлочинам у м. Києві»

Для цього слід звернутися до Сервісної служби кіберполіції, надіславши листа на електронну скриньку [email protected] або за телефоном 0800 50 51 70.
Кияни, які потрапили на гачок кіберзлочинців, можуть подати звернення на сайті: https://ticket.cyberpolice.gov.ua/

Більше новин про кібержиття у CyberpoliceUA