Розчистили сміття і монтують покрівлю: як змінилась башта Київської фортеці

Розчистили сміття і монтують покрівлю: як змінилась башта Київської фортеці

Від початку вересня тривають протиаварійні роботи на Башті №4, що на вулиці Старонаводницькій, 2 у Печерському районі столиці. За два місяці будівельники вже розчистили стару покрівлю і каземати, та почали монтаж даху.

На Башті працює Київське міжобласне спеціальне науково-реставраційне виробниче управління, яке виграло тендер. Цього року на відновлення споруди, яка є складовою комплексу Київської фортеці, місто виділило понад 10 млн грн.

- Підрядники вже розчистили повністю усі каземати і прибрали сміття з даху. Зараз доставляють на територію Башти ґрунт, щоб була змога надійно встановити  риштування. Вже залиті на 50 %  внутрішні та зовнішні конструкції «поясів». Думаю, за тиждень ці роботи закінчать. Також встановлюють закладні деталі для кроквяної системи покриття. Вчора вже почали монтувати металеві опори. Згодом облаштують дерев’яні елементи, і накриють руберойдом. Важливо, що будівля вже не затікатиме, - розповіла «Вечірньому Києву» генеральна директорка Національний історико-архітектурний музей «Київська фортеця» Оксана Новікова-Вигран.

З її слів, накрити будівлю новим дахом обіцяють до кінця 2020-го. Нагадаємо, що раніше фахівці провели ґрунтовне дослідження і виявили – без протиаварійних робіт на об’єкті, який є пам’яткою національного значення, не обійтися. Лише укріпивши вежу, можна буде говорити про її повну реставрацію.

Наступного року планують розробляти і реалізовувати вже проєкт з пристосуванням під функцію. Для цього - музей «Київська фортеця» підготував документи до КМДА про виділення коштів на наступні етапи реставрації. Чи передбачать потрібні суми у міському бюджеті, поки що невідомо.

До слова, директор інституту «УкрНДІпроектреставрація», який розробляв проєкт відновлення Башти, Василь Тимкович категорично не радить припиняти роботи після того, як фінішують протиаварійні заходи. На його думку, «відновлення об’єкту треба продовжувати, бо споруда буде й дальше руйнуватись, і  колись доведеться починати процес заново».

Згідно із технічним висновком, який робили у 2016-ому, на комплексне відновлення Башти фортеці потрібно близько 6 млн євро. Музей вже отримував кілька пропозицій щодо майбутнього призначення вежі. Одна з яких — відкрити у стінах фортеці масштабний акустичний зал.

Фото Оксани Новікової-Вигран