Родом із 70-их: як проходить масштабна реконструкція тепломереж у Києві

Родом із 70-их: як проходить масштабна реконструкція тепломереж у Києві

Під час минулого опалювального сезону в столиці фіксували понад шість тисяч аварій. З них найбільш резонансні: внаслідок прориву труби з гарячою водою провалився асфальт та був затоплений торговельний центр Ocean Plaza й масштабна аварія на вулиці Саксаганського.

Чому трапляються подібні випадки і чи варто сподіватися киянам на поліпшення ситуації – дізнавалася журналіст «ВК».

Чому в столиці стаються «потопи»

Система тепломереж Києва вважається однією з найбільших в Європі. Довжина – понад 2,7 тис. км. Однак майже 80% трубопроводів вже відпрацювали свій нормативний 25-річний термін.

За інформацією заступника голови КМДА Петра Пантелеєва, був проведений міжнародний аудит і його результати показали, що технічний стан теплоенергетичного комплексу столиці дуже критичний. Це не дивно, адже є мережі, які прокладалися ще в 60-их, 70-их роках. Найбільш зношені труби теплотраси в центральних районах - Печерському, Шевченківському, Подільському.

-Належної модернізації тепломережі міста до 2015 року фактично ніхто не проводив. Зокрема, це пов'язано з тим, що останні майже 20 років система теплопостачання перебувала під управлінням приватної компанії олігарха Ріната Ахметова – «Київенерго». У квітні 2018 року угоду з нею місто не подовжило. Цим самим київська влада повернула теплоенергетичний комплекс під контроль муніципалітету, щоб врятувати його,- стверджує Петро Пантелеєв.

Як рятують місто від зимового «вимерзання»

Масштабне оновлення тепломереж міста - одне з пріоритетних завдань, яке поставив перед міськими службами мер міста Віталій Кличко.

-Столиця взяла курс на масштабне оновлення тепломереж. Цим комплексно не займалися в Києві десятками років. Лише за два останніх роки ми замінили 230 км теплотрас на найбільш аварійних ділянках. Оновлення мереж – це колосальні кошти. Але ми взялися. І продовжимо цю роботу, - підкреслює міський голова.

Наприклад, 2019-го року році в столиці замінили майже 130 км трубопроводів. Як результат - у минулому опалювальному сезоні аварійність на мережах зменшилася на 10%.

Нинішнього року в столиці запланували (і вже фактично виконали) реконструкцію понад 100 км тепломереж. На ці потреби з міського бюджету спрямували майже 450 млн грн.

- Роботи з реконструкції мереж проходили і проходять в усіх районах Києва. В першу чергу, оновленню підлягають найбільш аварійні ділянки. Реконструкцію виконують тільки за сучасними технологіями. Ми робимо все, щоб у столиці працювала якісна система теплопостачання - без аварій та втрат тепла, - зазначає Віталій Кличко.

Цього року, після закінчення опалювального сезону і до початку нового, зокрема, проводилися масштабні роботи на Виноградарі, Троєщині, Нивках, Теремках, Борщагівці та в центральній частині міста.

- Раніше у нас постійно не було гарячої води, а опалювальний сезон розпочинався не раніше 15 листопада. Кілька разів на зиму відмикали опалення, бо проривало труби біля будинків. Нинішнього року у нашому кварталі ціле літо працювала важка техніка – прокладали нові труби. І, о диво! Цього року вперше тепло нам дали вчасно і гаряча вода є, - розповідає мешканка Виноградара Алла Тертична.

Замінили труби й на вулиці Озерній в Оболонському районі міста. За останні роки там було майже 30 аварійних пошкоджень.

Також проходить реконструкція магістрального трубопроводу на вулиці Набережно-Луговій, який обслуговує понад 400 житлових будинків та об’єктів соціальної інфраструктури міста. Ділянку тепломереж, яку замінюють, прокладали у 1982 році. За останні 5 років тут сталося майже 40 пошкоджень. При проведенні капітального ремонту цього трубопроводу дорогу, під якою проходить труба, розривають частинами, щоб не ускладнювати рух магістраллю зі щільним автомобільним трафіком на відстані понад кілометр. Після прокладання нових труб одразу відновлюють дорожнє покриття.

І це далеко не повний перелік об`єктів, де мешканцям навколишніх будинків вже не треба боятися несподіваних відключень опалення взимку...

До речі, у Києві створили карту ремонту теплових мереж, де кияни можуть бачити в яких мікрорайонах проходитиме модернізація комунікацій. Карта розміщена на офіційному сайті комунального підприємства «Київтеплоенерго» – https://kte.kmda.gov.ua/gmap/.

Лише сучасні технології

Місто відходить від практики «латання дірок» і віддає перевагу комплексній модернізації. При заміні труб застосовують сучасні технології, що дозволять зменшити тепловтрати, подовжити термін експлуатації мереж та підвищити надійність теплопостачання міста. Гарантійний термін труб сягає 25 років, а полімерних – до 50.

Також у новому опалювальному сезоні КП «Київтеплоенерго» досліджуватиме тепломережі за допомогою аеромоніторингу. Його головне завдання - оперативне виявлення імовірних пошкоджень та «слабких місць» тепломереж, тепловтрат, моніторинг стану енергетичного обладнання.

-Аеромоніторинг вже довів свою ефективність під час тестувань. В опалювальний сезон ця технологія прискорить пошук наявних і потенційних місць пошкоджень мереж, а це, у свою чергу, дозволить мінімізувати незручності для клієнтів через відключення гарячої води та опалення, - зазначив Василь Деревицький, директор СП «Київські теплові мережі» КП «Київтеплоенерго».

Ціна питання

Орієнтовна потреба для комплексного оновлення системи теплопостачання в українській столиці складає близько $1 млрд, середньострокова потреба - $100 млн.

У 2019 році міський голова Віталій Кличко підписав Меморандум про порозуміння між Київською міською державною адміністрацією та Європейським Банком Реконструкції та Розвитку щодо програми ЄБРР «Зелені міста». Цей документ відкриває можливості втілити важливі інфраструктурні проекти у столиці.

У рамках угоди банк повинен надати місту 140 мільйонів євро кредиту. Частину цих коштів спрямують на модернізацію тепломереж та на технічне переоснащення київських ТЕЦ.

Перша черга інвестиційної програми охоплює п’ять проектів. Зокрема, це модернізація ТЕЦ-6, ТЕЦ-5 та восьми великих котелень.