Свято Мертвої флори влаштують у київському ботанічному саду

Свято Мертвої флори влаштують у київському ботанічному саду

31 жовтня Національний ботанічний сад імені М.М. Гришка запрошує на фестиваль Halloween, присвячений вимираючим видам рослин.

- Червона книга України стрімко поповнюється, з ареалу проживання зникають цілі групи трав’янистих і деревних видів рослин. Усі ці рослини стають примарами. Ми закликаємо згадати родичів нашої великої біологічної сім'ї, а також допомогти їм знайти нове життя, - розповідають організатори. - Стилістика фестивалю буде витримана в традиціях південноамериканських народів, які в цей день вшановують своїх спочилих рідних. У нас також  встановлять вівтар пам'яті рослин-привидів, які будуть урочисто оспівані музикантами та відтворені в декоративних скульптурах і арт-об'єктах. Віримо, що ця фантасмагорія допоможе одушевити рослини, зробити їх близькими і зрозумілими людям, перетворити на родичів, які живуть стільки, скільки їх пам'ятають.

Головна мета фестивалю - заявити про важливу проблему - втрату біорізноманіття України, а також долучитись до створення «Ноєвого Ковчегу» - генетичного банку насіння видів, що зникають. Саме він зміг би дати рослинам-привидам шанс на друге життя.

 ХТО ЦІ ПРИВИДИ?
 
Мало хто знає, що Україна - країна орхідей. Тут споконвічний ареал проживання 70 видів. Пів століття тому їх можна було знайти навіть у Київській області. Нині ці рослини на межі вимирання. Зникнення квітів тягне за собою втрати і в світі комах. Так, наприклад, рідкісний вид орхідей ОФРІС запилює тільки один вид джмелів. Тепер і вони занесені до Червоної книги України. І це лише один приклад рослини-призрака. 

Зараз до Червоної книги України занесено близько 830 видів рослин. Головна причина - зникнення природного середовища в результаті антропогенного втручання.

ДРУГЕ ЖИТТЯ ПРИВИДІВ - БАНК НАСІННЯ.

Свято організовано на підтримку створення Банка насіння, проекту що збереже все біорізноманіття України. Цей проект біологи називають «Ноєвим ковчегом», адже він міг би зберегти втрачені види навіть після екологічної катастрофи.

ПРОГРАМА ФЕСТИВАЛЮ

  • «Парад привидів» Уздовж центральної алеї Ботсаду буде розташована виставка артскульптур дерев-привидів. Вони втілені в жіночих образах і схожі  на мексиканську Катарину. Кожна зроблена з біоматеріалів ботсаду і прикрашена маскою-черепом авторської роботи київських художників.
  • «Хода мерця» шоу-виступ артистки на ходулях в образі дерева-примари.
  • «Вівтар пам'яті» Експозиція з фотографіями вимерлих видів рослин.
  • «Монстри пилку» Перша фотовиставка фрагментів пилку, збільшеного в десятки разів. Частини рослин під мікроскопом перетворюються на космічні образи,  фантастичних тварин чи загадкові ландшафти. 

  • Головне шоу фестивалю  «Ghost'n'Tree перформанс». 31 жовтня о 17.00  за підтримкою XR (Extinction Rebellion Ukraine)  та Ботанічного саду виступить Евгеній Ващенко (проект V4W.ENKO) з аудіовізуальним перформансом з проекцією на ліс разом з арт-проектом "Phantasmagoira". Так у формі digital арту артисти проявлять своє бачення проблеми зникаючих дерев. 
  • Також під час Хеллоуїну (і не тільки) в оранжереї ви зможете ознайомитись з жахіттями людької діяльності через бачення арт-проекту PlastikWood. Декорації стоп-моушен мультфільму про острівець живої природи на потопаючій в смітті планеті. Симбіоз живої та пластикової природи представленний в оранжереї ботсаду радянських часів, де вирощували орхідеї для польоту в космос.

  • «Лекторій»: Дар'я Лазарєва, експертка з питань зміни клімату організації "Екодія" - "Хоррор-сторіз про біорізноманіття", Григорій Колодяжний, представник Extinction Rebellion -  "XR про біорізноманіття у світі", Вікторія Лелюк, фотографиня, мисткиня, дизайнерка - "Про природу Кінбурнської коси", Олександр Рак, науковий співробітник відділу природної флори -  «Зникаючі рослини, приклади таких рослин у ботсаду», Власта Лоя, науковий співробітник відділу природної флори -  “Дерева - динозаври” - Алла Гнатюк, старший науковий свіпробітник відділу природної флори - “Пилок, насіння”.
  • Музична програма. Еклектичні ламані ритми й альтернативний саунд Київської електронної сцени у виконанні «GRV GRV». Окрім талановитих DJ-їв, багато неменш талановитих музикантів підтримало ідею подарувати друге життя зникаючим деревам-привидам: інді music від гурту Brownie, хардовий фолк від Oi FUSK, гітарний Soul/funk minimal від life voice та ії авторські пісні на еко тематику, roots-rock-reggae коктейль від гурту RasSvet, альтернативний рок від гурту Tam de Pivden.

Також у рамках фестивалю: ярмарок сувенірів, відкритий кінозал, конкурс гарбузів, make up в стилі Hallowen, тематичні фотозони, фудкорти.

Хеллоуін у Ботсаду. Дерева-привиди
Коли: 31 жовтня з 10.00
Де: Національний ботанічний сад імені М.М. Гришка НАН України, вулиця Тимірязєвська, 1
Вартість входу: за квитками до ботсаду

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»