Що підготувала філармонія киянам у листопаді: від класики до року

Що підготувала філармонія киянам у листопаді: від класики до року

Попри непросту ситуацію з розповсюдженням коронавірусу та карантинними обмеженнями у столиці, Національна філармонія продовжує свій музичний сезон. Цього місяця слухачів чекають зустрічі з творами улюблених композиторів на концертах камерної, симфонічної музики, а також фортепіанні вечори, хіти рок-легенд, Френка Сінатри, сучасна та традиційна українська музика.

КОНЦЕРТИ ПІАНІСТІВ

1 листопада у рамках абонементу «Мистецтво фортепіанної гри» виступить із сольним концертом знаний піаніст Павло Качнов. У його виконанні звучатимуть шедеври фортепіанної музики, а саме – твори Людвіга ван Бетховена, Роберта Шумана та Ференца Ліста.

5 листопада у Національній філармонії України за участю Національного заслуженого академічного оркестру України під орудою Алліна Власенка виступить українська піаністка Марія Пухлянко. В її виконанні звучатиме Другий фортепіанний концерт Дмитра Шостаковича. Другий фортепіанний концерт Дмитра Шостаковича має цікаву історію створення. Твір написано 1957 року, а присвячено композитором синові Максиму. У цей час Максим навчався в Центральній музичній школі при Московській консерваторії. У день власного 19-річчя Максим вперше виконав твір-подарунок батька. Програму концерту доповнять твори Фелікса Мендельсона-Бартольді та Юрія Іщенка.

8 листопада українська піаністка Інеса Порошина, солістка Національної філармонії України, подарує вечір музики Фридерика Шопена. Твори Фридерика Шопена Інеса Порошина виконувала на багатьох концертних майданчиках, зокрема, на батьківщині композитора у Желязовій Волі (Польща), у місті Вальдемосса на Майорці (Іспанія), де проходить відомий фестиваль на честь композитора. Гастролювала у Польщі, Вірменії, Італії, Бельгії, Нідерландах та інших країнах. Цього разу в її виконанні звучатимуть «Колискова» (ре-бемоль мажор, тв. 57), Соната № 3 «сі мінор, тв. 58» та десять ноктюрнів Фридерика Шопена.

27 листопада, за підтримки Посольства Бразилії в Україні, у Національній філармонії України виступить бразильський піаніст Пабло Россі, який вже відомий київській публіці. Цього разу у його виконанні у супроводі академічного симфонічного оркестру під орудою Миколи Дядюри звучатиме Перший фортепіанний концерт Йоганнеса Брамса. Програму доповнить Перша симфонія Фелікса Мендельсона-Бартольді.

ФРЕНК СІНАТРА ТА СВІТОВІ РОК-ХІТИ

2 листопада  звучатимуть композиції із репертуару легендарного Френка Сінатри, які виконає Віталій Костенко у супроводі Національного академічного духового оркестру України під орудою Олексія Вікулова. Адже, Френк Сінатра – найвідоміший американський співак, актор, творчість якого і після його смерті є популярною у світі.

26 листопада у Національній філармонії України звучатимуть світові хіти із репертуару гуртів «Queen», «Scorpions», «Aerosmith», «Led Zeppelin», «AC/DC», «Deep Purple»… Хто із нас не зростав із цією музикою? А тепер уявіть, що ці хіти рок-музики звучатимуть у виконанні духового оркестру! Олексій Вікулов, диригент Національного академічного духового оркестру України, вже неодноразово практикував такий формат концертів на сцені Національної філармонії, і щоразу переконувався, що він має шалений успіх у столичної публіки. На всіх концертах «Легенди року» був аншлаг.

УКРАЇНСЬКА МУЗИКА

3 листопада у Національній філармонії України Національна заслужена капела бандуристів України імені Г. І. Майбороди (художній керівник і головний диригент – Юрій Курач) презентує концерт із назвою «Ціла вічність – від струни і до струни…», що відбудеться у рамках циклу «Вечори української музики. Спадщина і сучасність». Цього вечора також участь беруть співаки Сергій Магера та Сусанна Чахоян.

11 листопада у Національній філармонії України, окрім равелевського твору, у виконанні Національного ансамблю солістів «Київська камерата» під орудою Валерія Матюхіна звучатиме сучасна українська музика. А саме – твори Михайла Шведа, Юрія Шевченка, Валентина Сильвестрова, Олега Киви та Євгена Станковича. Солістами будуть скрипалі Богдана Півненко, Маріанна Скрипа, Сандра Василькова, співаки Оксана Нікітюк та Павло Грищенко, арфістка Ярослава Некляєва, піаніст Дмитро Таванець.

КЛАСИКА: Моцарт, Бетховен, Вагнер, Шуман

6 листопада у Національній філармонії України у виконанні академічного симфонічного оркестру під орудою Ігоря Палкіна звучатимуть твори Вольфганга Амадея Моцарта, Ріхарда Вагнера та Ігоря Стравінського. Зокрема, Двадцять третій фортепіанний концерт Вольфганга Амадея Моцарта виконає Інна Солдатенко. Відомо, що цей концерт Моцарт створив 1786-го у Відні, паралельно з оперою «Весілля Фігаро», в останні роки свого життя. І вже майже три століття твір є найпопулярнішим серед концертів для фортепіано віденського класика. Симфонії духових інструментів створено Ігорем Стравінським 1922-го та присвячено пам’яті Клода Дебюссі, із яким він товаришував та листувався кілька років. Так, вони познайомилися 1910-го на прем’єрі «Жар-птиці» у Парижі, що відбулася в рамках «сезонів Дягілева». Стравінський присвятив Дебюссі також кантату «Звездоликий» (1912), а Дебюссі Стравінському – п’єсу із фортепіанного циклу «У білому та чорному» (1915). Востаннє композитори бачилися 1917-го, за кілька місяців до смерті Дебюссі.

12 листопада, за підтримки Благодійного фонду VERE MUSIC FUND, у виконанні академічного симфонічного оркестру під орудою Антонія Кедровського звучатиме музика Йозефа Гайдна та Людвіга ван Бетховена. Солістом виступить віолончеліст Арсеній Ставицький.  2013-го навесні він отримав Першу премію на II Міжнародному конкурсі Євгена Станковича, а влітку концертував у Словенії, Італії, Сербії, Хорватії, Боснії та Герцеговині у складі проекту Wonderful Youth Orchestra, Summer tour-2013. 2016 виступав як соліст та ансамбліст у Франкфурті-на-Майні, Дармштадті, Кайзерслаутерні, Гохтаунусі та Вісбадені (Німеччина) на II Міжнародному музичному фестивалі «Classic for Peace». Арсеній Ставицький виконає сольну партію в Другому концерті Йозефа Гайдна.

14 листопада у Національній філармонії України звучатиме вишукана музика Ріхарда Вагнера у перекладенні для духового оркестру. Оркестр Вагнера відрізняється від традиційного симфонічного оркестру саме збільшенням і розширенням групи мідних духових інструментів. Якщо в класичному оркестрі сидить один-двоє валторністів – в оркестрі Вагнера їх повинно бути четверо. Найбільший склад духових у тетралогії «Перстень Нібелунга»: тут композитор вводить квартет туб, спеціально сконструйованих (так званих «вагнерівських туб»), басову трубу, контрабасовий тромбон і аж вісім (!) валторн. Навіть, у Колонному залі Національної філармонії, щоб зіграти Вагнера повним складом симфонічного оркестру – так як і приписав композитор – музиканти повинні сидіти не лише на сцені, але й на балконі. Як вийде з положення Національний духовий оркестр України під диригентською паличкою Михайла Мороза, взявшись за амбітний проєкт?

18 листопада у Національній філармонії України виступить відома українська співачка Ольга Чубарева у супроводі Національного президентського оркестру під орудою Василя Василенка. Зокрема, звучатимуть популярні фрагменти із опер та оперет європейських композиторів. Цього вечора участь братиме і Віталій Лісковецький (тенор).\

20 листопада у Національній філармонії України у виконанні академічного симфонічного оркестру під орудою Миколи Дядюри звучатиме музика Роберта Шумана. Солістами у «Концертштюку» виступлять валторністи Дмитро Таран, Володимир Дмитрів, Максим Мокану, Олег Педоренко. Також звучатиме Третя «Рейнська» симфонія Роберта Шумана.  Ця симфонія створена композитором 1850-го у Дюссельдорфі під враженням від краси цього старовинного міста та особливо річки Рейн. Прем’єру симфонії здійснив сам автор. Цим твором почався пізній період творчості митця. 

КАМЕРНА МУЗИКА

7 листопада у Національній філармонії України виступлять піаніст Роман Лопатинський, скрипаль Віктор Іванов та трубач Михайло Головін у супроводі легендарного Київського камерного оркестру під орудою Ніколя Краузе. Зокрема, звучатимуть твори класиків ХХ століття – Бенджаміна Бріттена та Дмитра Шостаковича, які вони написали у 1930-ті. 1933-го Шостакович створив Перший концерт для фортепіано та труби зі струнним оркестром під враженням від «Камерної музики» Пауля Гіндеміта. Бріттен, який вчався у Френка Бріджа, від 1927-го, 1932-го почав писати варіації на тему одного із його творів на вшанування поваги до вчителя. Бріттен взяв за основну тему власного твору – другу із брідживських «Трьох ідилій для струнного квартету (op. 6, № 2). 1937-го ці Варіації завершено Бріттеном на прохання диригента Бойда Ніла, який став його першим виконавцем під час фестивалю в Зальцбурзі. Саме ці Варіації привернули до Бріттена міжнародну увагу та стали найпопулярнішими серед його творів.

15 листопада Національний камерний ансамбль «Київські солісти» під орудою Ігоря Пучкова представить музику Дмитра Шостаковича, Ігоря Щербакова, Петра Чайковського та Франца Шуберта. Солістом виступить альтист Олександр Лагоша. Зокрема, звучатиме Струнний квінтет Франца Шуберта, який створений 1828-го, але у ньому присутні класичні та романтичні риси. Цей твір є шедевром світової камерної музики та максимально близький до Великої симфонії австрійського класика, яка теж написана в останні роки життя композитора.

22 листопада Національний ансамбль солістів «Київська камерата» під орудою Валерія Матюхіна представить музику Георга Фрідріха Генделя, Йоганна Адольфа Гассе, Вольфганга Амадея Моцарта та Дмитра Бортнянського. Солістами будуть співаки Валентина Матюшенко, Ольга Табуліна та Олександр Харламов, флейтистка Марія Кіях.

Марія Катаєва, фото пресслужби Національної філармонії