У Києві відкривається павільйон Тбіліського архітектурного бієнале

У Києві відкривається павільйон Тбіліського архітектурного бієнале

У cтолиці пересувна виставка робіт учасників Тбіліського Архітектурного Бієнале демонструватиметься у 13-му Павільйоні ВДНГ.

Другий Тбіліський архітектурний бієнале під назвою «Що у нас спільного» досліджує поняття спільного в індивідуалізованих і фрагментованих суспільствах постсоціалістичних країн. Після розпаду Радянського Союзу нашим державам довелося пройти болючий процес трансформації від планової до ринкової економіки – і ці економічні зміни відобразились на культурних нормах міст і на їхніх структурах.
Колись «колективне» суспільство стало дуже індивідуалізованим, спроєктовані міські простори перетворилися на транзитні шляхи з прагматичною функціональністю.
Учасники ТАБ працювали з кількома шарами простору: досліджували внутрішнє та зовнішнє, матеріальне та уявне, через осмислення значення трансформаційних процесів та їхніх наслідків на спільний простір.

У 2020 році розпочалася реконструкція Павільйону 13. На базі павільйону створять культурну інституцію, одним з кураторських фокусів якої буде архітектура. У павільйоні буде показаний архів UNDERSTRUCTURES Анни Рябової та Дмитра Міхєєва. Анна та Дмитро, практикуючі архітектори, почали досліджувати предмети, які робітники майстрували власноруч прямо на об’єктах. Вони фотографували ці меблі, а також просили майстрів розказати чому та для чого вони їх створювали. Ці історії та об’єкти започаткували архів.

Склад учасників:
Anna Riabova та Dima Miheev: UNDERSTRUCTURE (UA), Center for Spatial Tech: Networked Homes (UA), KUMBIMA: The Collection of Thoughts (AL/DE), Poligonal: Queering Common Spaces (DE), EASA Ukraine: We.City (UA), Aleksandra Zawistowska, Anna Nauwaldt, Stasia Budzisz: Dostroyka (PL), millonaliu: Earthmovers (NE).


Двері павільйону відкриються 28 жовтня о 15:00. У день відкриття проведуть кураторську екскурсію, а презентації проєктів Understructures та Center for Spatial Tech відбудуться у п’ятницю.
Виставка працюватиме з 12.00 до 20.00 у Павільйоні 13 на ВДНГ.

Всіх відвідувачів павільйону забезпечать антисептиком і захисними масками.

Напередодні відбулася презентація фізичного об’єкта бієнале – спільного проєкту Дани Косміної та Миколи Рідного «Готель, пансіонат, санаторій та їхні кімнати біженців». Автори досліджували історії радянських готелів і санаторіїв, які прийняли переселенців з Абхазії та Донбасу. Ці споруди, забуті та застряглі у приватизаційних хвилях, перетворилися на сліпі плями у своїх містах після переходу до неоліберальних реалій. З початком воєн занедбані радянські санаторії й готелі заселили біженці, які опинилися у такій самій сліпій зоні соціуму.

Дана Косміна відтворила кімнату з готелю «Іверія» у Тбілісі, в якому жили переселенці до 2005 року. За уряду Міхеїла Саакашвілі «Іверію» зруйнували та пізніше звели на його місці мережевий готель. Інсталяція реконструює діалог між архітектурним простором і побутом колективного житла, який створили переселенці в готелі. Інсталяція доступна для перегляду на подвір’ї Національного художнього музею України до 30 жовтня.

Нагадаємо, у Києві можна доторкнутися до відомих діячів та будівель з українських купюр.

Марія Катаєва, фото організаторів