Підсумки місцевих виборів: кому кияни довірили владу в столиці

Підсумки місцевих виборів: кому кияни довірили владу в столиці

25 жовтня у Києві відбулися вибори міського голови та депутатів до Київської міської ради. За останніми попередніми даними із ЦВК, кияни на найближчі 5 років вже мають очільника міста – цю посаду мешканці знову довірили чинному міському голові Віталію Кличку.

Однак, як підкреслила голова Київської міської територіальної виборчої комісії Валентина Королькова, остаточну інформацію про те, чи справді для виявлення переможця не знадобиться другий тур, ТВК зможе точно оприлюднити лише тоді, коли отримає усі протоколи від районних виборчих комісій. За словами представника тервибочкому, це станеться найближчими днями. Наразі ж Київська міська територіальна виборча комісія ще не отримала жодного протоколу про підсумки голосування від районних ТВК.

Проте вже зараз можна підбити деякі проміжні результати.

Хто змагався під час виборчої кампанії

Жителі столиці отримали на виборчих дільницях два бюлетені – для виборів мера і Київської міської ради. 

Загалом Київська міська виборча комісія зареєструвала 20 кандидатів на посаду міського голови столиці. Серед них – 17 чоловіків і три жінки; 18 кандидатів від партій та два самовисуванці; кілька новачків у міській політиці та три людини, які вже очолювали Київ раніше.

За місця у столичній міській раді змагалися 24 партії.

Якою була явка

Станом на 22:00 25 жовтня явка на місцевих виборах в Києві склала близько 34,3%.

Про це повідомив заступник голови Київської міської територіальної виборчої комісії Микола Нілов.

Отже, фактично проголосував кожен третій киянин. Враховуючи ситуацію, яка склалася в державі із захворюваністю на коронавірусну інфекцію, така явка є відносно непоганою.

Безпека голосування

Міська влада організувала систему заходів, аби мешканці столиці змогли безпечно і законно зробити свій вибір 25 жовтня. Всі дільниці були забезпечені необхідними дезінфікуючими засобами та засобами захисту. Місто виділило на це 1,3 млн гривень. Також створили резерв захисних костюмів для членів дільничних виборчих комісій, які виїжджали до тих киян, які висловили бажання голосувати вдома.

Громадський порядок у Києві під час виборів охороняли близько 8 тисяч поліцейських. Із них 4,5 тисячі – безпосередньо на виборчих дільницях. Також у патрулюванні в парках, скверах та на вокзалах поліцейським допомагала «Муніципальна охорона».

Зафіксовані порушення

За інформацією Головного Управління Національної поліції України в м. Києві, у день голосування грубих порушень виборчого законодавства та порушень публічного порядку не зафіксовано.

У день виборів до поліції надійшло 521 повідомлення. У тому числі, щодо незаконної агітації – 171 повідомлення. До ЄРДР внесено відомості - 4, із них: Печерське управління поліції внесло два – за ст. 356 Кримінального кодексу України (самоуправство); Святошинське управління поліції за ч. 2 ст. 60 (підкуп виборців); Деснянське управління поліції - за ч. 4 ст. 160 Кримінального кодексу України (підкуп виборців). Щодо інших фактів проводяться перевірки правоохоронних органів. Складено 14 адмінматеріалів.

Також у столиці було виявлено понад 200 порушень у сфері благоустрою. Найбільше неприбраних агітаційних плакатів було зафіксовано в Деснянському районі – 32 випадки, найменше спостерігалося в Дарницькому, Дніпровському та Оболонському районах – по 15 випадків.

Попередні результати виборів

За результатами обробки 99,5% голосів вже стало відомо, що за Віталія Кличка віддали свої голоси 364 683 виборців, тобто 50,6%.

На другому місці колишній очільник КМДА (2010-2013рр.) Олександр Попов – 9,5% голосів. Голоси за інших кандидатів розподілились наступним чином: Сергій Притула – 7,8%, Олексій Кучеренко – 6,3%, Ірина Верещук – 5,4%, Андрій Пальчевський – 5,3%.

Попередні результати виборів до міської ради Києва:

  • «Удар» та «Європейська солідарність» – по 20%;
  • «Єдність» – 8,6%;
  • ОПЗЖ – 7,7%;
  • «Батьківщина» – 7.4%;
  • «Слуга народу» – 7,4%; 
  • «Голос» – 5,9%.

Чому кияни голосували за Віталія Кличка

За словами заступника директора групи «Рейтинг» Любомира Мисіва, рейтинги Кличко визначали два чинники.

Перший – брак відчутної конкуренції, оскільки в опонентів були слабкі виборчі кампанії.

Другий, Кличко – чинний мер, багато чого змінив у Києві за п'ять років.

– Його кампанія побудована на тому, що він змінює вигляд столиці. Кияни бачать це і довіряють, – вважає Любомир Мисів.

Як результат того, що свою головну задачу на перший тур чинний мер виконав – на виборах 2020 року він отримав на 7% більше голосів, ніж на своїх перших мерських перегонах 2015-го. 

Коли очікувати оголошення офіційних підсумків голосування

Офіційні результати Київська міська територіальна виборча комісія повинна оголосити не пізніше як на 12 день після дня голосування. Відповідно до календарного плану Центральної виборчої комісії, це – 6 листопада 2020 року.

Інна Ситник, фото Олексія Іванова