У столиці стартують Дні вишеградського кіно

У столиці стартують Дні вишеградського кіно

8-11 жовтня у київському кінотеатрі «Жовтень» вдруге відбудеться фестиваль «Дні Вишеградського Кіно».

– Цього року в програмі зібрано 11 фільмів з регіону Вишеградської Групи – Польщі, Чехії, Угорщини і Словаччини, що будуть представлені режисерами онлайн у форматі запитань-відповідей. У програмі можна знайти стрічки на будь-який смак – від музичних байопіків («Ікар») до історичних драм («Зея»), – повідомляє організатор фестивалю, КМКФ «Молодість». 

Показ фільмів здійснюватиметься мовою оригіналу з українськими субтитрами. Також у рамках «Днів Вишеградського Кіно» відбудуться онлайн круглий стіл з представниками культурних інституцій країн-учасниць на тему «Копродукція українського контенту з країнами Вишеградської четвірки», виставка від Чеського центру у Києві «Чеські жінки в кіно» та серія онлайн майстер-класів.

РОЗКЛАД СЕАНСІВ

8 жовтня

19:00 – Зея І Роберт Ґлінський І 2020 І Польща
1970-і. Майор спецслужб хоче “купити” наївного священника Зею, щоб він став агентом, який здасть опозицію. Допити священника стають природною преамбулою до історії Польщі XX століття: від польсько-більшовицької війни 1920-х та Другої світової до сучасних часів. Виявляється, що начебто наївний Отець Зея насправді хитрий повстанець. Світ, у якому він жив, неприйнятний для нього. Він випередив свій час. Самотня подорож до Рима у 1930-і без паспорта стає роздумами про Європейський Союз. Здійснюючи католицькі похоронні ритуали щодо жінки, яка вкоротила собі віку, Зея протестував проти церковних правил. Виголошуючи лозунги типу “не вбивай нікого, навіть своїх ворогів”, він йшов проти патріотичного угару часу та передбачив пацифістський рух. Зея ризикує своїм життям та свободою в ім’я моральних, релігійних та етичних цінностей, у які він вірить.

21:30 – Слуги І Іван Остроховськи І 2019 І Словаччина, Румунія
1980 рік. Міхал і Юрай – студенти богословської семінарії у тоталітарній Чехословаччині. Вчителі, побоюючись розформування школи, навчають семінаристів так, як це зручно керівній Комуністичній партії. Кожен студент має вирішити, чи піддатися спокусі легкого життя та співпрацювати з режимом, чи відмовитися від цього і жити під драконівським наглядом спецслужб.

9 жовтня

17:00 – Чорний Мерседес І Януш Маєвські І 2019 І Польща
Це історія розслідування таємничої смерті красивої дівчини в окупованій нацистами Варшаві. Вона не Христина Кольцер, як вказано на її кенкарті (посвідчення особи, видане нацистами), а єврейка, що переховується у поляка – точніше, полонізованого саксонця – адвоката Кароля Карлцера. Перед початком війни жінка була його студенткою та об’єктом нерозділеного кохання. Справа доручена головному слідчому Рафалу Кролу – офіцеру так званої Блакитної Поліції під керівництвом окупантів. Але він також і солдат польського Руху Опору, що присягнув виконувати накази.

19:20 – Панк не закінчується І Юрай Шлаука І 2019 І Словаччина
Стрічка, що надихалася близьким спостереженням за життям панків, які проводять свій час на околицях міста. Тридцятирічний наркозалежний живе у гнилій халупі біля смітника зі своєю партнеркою та дворічним сином. Його “ідилія” раптово руйнується листом від соціальних служб. Через страх втрати дитини панк збирає себе докупи та намагається вирішити ситуацію. Проте він не бере до уваги наслідки, викликані імпульсивною поведінкою, тому всі можливості обертаються ще глибшим занепадом.

21:10 – Шарлатан І Аґнєшка Голланд І 2020 І Чехія, Ірландія, Словаччина, Польща
Лічені реальні історії витримують тонкий баланс між добром і злом так ризиковано, як це робить сюжет про Яна Міколашека. Він – чеський цілитель травами, що жив у XX столітті, чий грандіозний успіх маскував моторошні секрети.

10 жовтня

16:30 – Валан І Бела Багота І 2019 І Угорщина
Петер, полісмен у Брасові, розслідує коло торговців людьми. Він присвятив своє життя справі знаходження безвісти зниклих жінок. У кожній врятованій дівчині він бачить свою сестру, Юлі, яка зникла 22 роки тому у рідному містечку Валан серед хаосу Румунської революції 1989 року.
Після телефонного дзвінка, який повідомляє, що тіло Юлі нібито знайшли серед гірських сосен, Петер має повернутися до трансільванського шахтарського міста. Його персональне розслідування змушує його стикнутися не тільки з небаченим рівнем злочинності у Валані, але й з власними внутрішніми демонами прямо з лабіринтів минулого.

18:45 – Ікар І Мацей Пєпшиця І 2019 І Польща
це правдива історія Мєчислава «М’єтека» Коша, польського джазового піаніста, що трагічно загинув. Його портрет вимальовується через кілька найбільш важливих епізодів його життя та кар’єри: дитинство на фермі десь у польському селі; втрата зору в ранньому віці; великий успіх його музичної кар’єри, що супроводжувався самотністю та потребою прийняття.

21:10 – Готуй, ї**, вбивай І Міра Форнай І 2019 І Чехія
Ярослав – це вродливий та начеб добродушний син, батько й чоловік. Але насправді він відчуває патологічні ревнощі до своєї дружини Бланки і боїться, що вона залишить його одного з трьома дітьми. Ярослав і його родина вчиняють насильство, обманюють та тероризують інших не вагаючись, що зрештою призводить до сімейної трагедії.

11 жовтня

17:10 – Ті, що залишилися l Барнабаш Тот l 2019 l Угорщина
У повоєнному Будапешті самотній чоловік і дівчинка-сирота знаходять у собі сили далі жити завдяки любові. Повернувшись із таборів, 42-річний Алдо живе самотнім життям у Будапешті. 16-річна Клара з неохотою живе з тіткою, сподіваючись, що колись її матір і батько повернуться. Вона зустрічає Алдо, і вже скоро вони знаходять одне в одному те, чого їм давно не вистачало. Із поступовим зближенням обох радість повертається в їхні життя. Та як тільки Совєтська імперія та Комуністична партія захоплюють владу в Угорщині, їхні майже родинні чисті стосунки вважаються ганебними.

19:00 – Гавел l Славек Горак l 2020 l Чехія
Драма, заснована на реальному житті та персональному розвитку Вацлава Гавела, відомого чеського драматурга/дисидента/президента. Фільм фокусується на трансформації Гавела: від успішного – потім забороненого – драматурга у 1960-х роках до борця за права людини у 1970-х, що, врешті-решт, призвело до його президентства наприкінці 1980-х. Його трансформація тут – ключовий мотив, адже стрічка є не просто описовим байопіком, а драмою інтелектуала, що сумнівається в собі й розривається між пристрастями та обов’язком. Гавел з безтурботного тусовника з богемних кіл виростає у зрілого чоловіка, коли розуміє, що має прийняти відповідальність за можливість звільнення країни як для загального блага, так і для того, щоб довести власну силу.

21:20 – Піт l Магнус фон Хорн l 2020 l Чехія
Фільм розповідає про три дні з життя фітнес-інфлюенсерки Сильвії Заяц, яка стала знаменитістю у соціальних мережах. Попри сотні тисяч фоловерів, оточення з  лояльних співробітників та захоплення знайомих, вона шукає істинної близькості.

«Дні Вишеградського Кіно» – це покази сучасних фільмів з регіону Вишеградської групи – угрупування чотирьох центральноєвропейських країн: Польщі, Чехії, Угорщини і Словаччини. 2020-2021 Республіка Польща головує у Вишеградській Групі, саме тому програма має акцент на польському кіно.

Нагадаємо, у жовтні в столиці проходять Тижні Німеччини.

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»