У жовтні в столиці проходять Тижні Німеччини

У жовтні в столиці проходять Тижні Німеччини

Вже восьмий раз Посольство Німеччини в Києві проводить Тижні Німеччини в Україні. Мета проєкту – зробити видимими по всій Україні німецьку активність і німецько-українську співпрацю. Реалізуються 40 проєктів різних німецьких та українських партнерських організацій у 17 містах України.

Минулого року Тижні Німеччини були присвячені падінню Берлінського муру, зараз увага зосереджена на 30-й річниці Німецької єдності: «Об’єднані в Європі – 30 років Німецької єдності» – тема пропонує відправні точки для історичного осмислення подій у Німеччині та Європі 30 років тому, а також для питання про те, яким чином суспільства сьогодні справляються з поділом і потрясіннями. Громадськість запрошують обмінятися думками на такі теми, як свобода, демократія, солідарність, соціальні проблеми, розбіжність поглядів на власну історію, наслідки конфліктів і процеси примирення, включаючи відмінності та паралелі в українському й німецькому досвіді поділу.

 30 років тому Німецька єдність була остаточно реалізована. У вільному самовизначенні, у мирі й у все більш об’єднаній Європі. Цього вимагала преамбула нашого Основного закону, – зазначила пані Посол Анка Фельдгузен з нагоди Тижнів Німеччини в Україні. – Процес возз’єднання розпочався з падіння Берлінського муру 9 листопада 1989 року. Після цього відбулися перші вільні вибори до Народної палати НДР і переговори щодо Договору про об’єднання, які були підписані в серпні і ратифіковані обома парламентами в кінці вересня 1990 р. Але що відбулося після цього? Як відбувається процес згуртування країни? З якими викликами ми зіткнулися і з якими нам до цього часу доводиться стикатися? Які процеси розпочались на той час і які наслідки вони мають далеко за межами Німеччини? Ці питання будуть розглянуті в рамках трьох Тижнів Німеччини.

Тижні Німеччини тривають до 23 жовтня, і у зв'язку з пандемією коронавірусу, частина заходів проходитиме онлайн. Знайомимо зі знаковими заходами, які відбудуться у Києві. 

«The Wall» – N’era Dance Company

Центральний залізничний вокзал Києва мав стати цього року кулісою для прийому з нагоди Дня Німецької єдності, кулісою для зустрічей, для побачень, для знайомств. Вокзал – символ прибуття та прощання, кінця та початку чогось нового, місце повсякденного життя та особливих моментів. Але що тоді, коли всі потяги раптом зупиняться, і звичний бурхливий темп поступиться місцем майже моторошній тиші? Тоді мистецтво та креативність роблять це чарівне місце своїм!
Танцювальна група N’Era Dance Company перетворила Центральний залізничний вокзал Києва на сцену. У формі сучасного танцю ми підходимо із зовсім іншого боку до історії та до постійний питань людства про примус, свободу та мужність, щоб створити разом те, що здавалося б нездоланне. Дивитися перформанс «Стіна»

Виставка «Злам на Сході. Життя змінюється» 

20 плакатів ведуть нас через часи після єдності – через добрі та погані часи. З одного боку, для багатьох існує вихід у напрямку Заходу через те, що на Сході, очевидно, не можна більше нічого здобути; врегулювання питань, пов’язаних з економікою  НДР, та відомство управління державним майном у нових федеральних землях (відомство Тройханд), яке швидко стає словом, яке не має значення. З іншого боку, відбувається реабілітація міст, які занепали за роки безгосподарності; у 90-х роках хвиля «остальгії» прокотилася по країні. А сьогодні? Ми розділені чи об’єднані? Чи те й інше? 

Коли і де: 6 жовтня – 9 листопада. Київський національний університет імені Тараса Шевченка, бульвар Тараса Шевченка, 14, гуманітарний факультет (жовтий корпус).

Фестиваль «Нове німецьке кіно» 

З 15 по 21 жовтня в кінотеатрі «Жовтень» показують нові фільми та копродукції з Німеччини. У програмі – шість стрічок. Особлива рекомендація, яка підходить до цьогорічних Тижнів Німеччини в Україні: фільм «Повітряна куля». Трилер повертає нас у 1979 рік. Родини Штрельцик та Ветцель планують втечу з НДР – на саморобній повітряній кулі. Картина знята на основі реальних подій.
Фестиваль відкриває мелодрама «Ундина» – історія сучасної русалки. Нова робота лідера Берлінської школи Крістіана Петцольда дарує нове життя німецькому романтизму і переносить його до Берліна наших днів. Як і у минулій роботі Петцольда, в драмі «Транзит», головні ролі в «Ундині» виконали зірки німецького кіно Паула Бєр та Франц Роґовський. Вперше фільм було показано в рамках Берлінського кінофестивалю 2020 року, де стрічка була відзначена преміями ФІПРЕССІ та «Срібним ведмедем» за найкращу жіночу роль.
З основної конкурсної програми Берлінського кінофестивалю на «Нове німецьке кіно» відібрано сучасну інтерпретацію славетного роману Альфреда Дебліна – кримінальну драму «Берлін Александерплац» Бурхана Курбані. Головний герой фільму, нелегальний мігрант із Західної Африки, хоч і поклявся стати кращою людиною, все одно під впливом обставин вливається до підпільного світу німецької столиці.
Драма «Руйнівниця системи» Нори Фінгшайт розповідає історію 9-річної дівчинки – важкої непередбачуваної дитини, якій не можуть дати раду ані матір, ані органи соціальної опіки. На Берлінському кінофестивалі фільм був відзначений призом Альфреда Бауера як фільм, що відкриває нові перспективи кіномистецтва, а також здобув приз екуменічного журі на київському фестивалі «Молодість».
Драма «Мій кінець. Твій початок» режисерки Маріко Міногуті на прикладі трагічної історії стосунків пари закоханих досліджує поняття теорії відносності та дежавю. У головній ролі – зірка стрічки «Робота без авторства» Саскія Розендаль. У Німеччині стрічку оцінила Асоціація кінокритиків, яка присудила фільму премії за найкращий сценарій та найкращий повнометражний дебют.
Сатирична комедія у популярному жанрі камерного обіду – це стрічка Зенке Вортманнa «Ім'я». За сюжетом подружня пара університетських снобів організовує сімейне застілля. Все проходить спокійно, поки молодший брат дружини не оголошує, що його подруга скоро народить хлопчика, якому вже придумали ім'я – Адольф.

Подивитися програму Тижнів Німеччини в Україні.

Нагадаємо, театральний жовтень: які вистави покажуть у столиці.

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»