Столична філармонія підготувала програму на жовтень

Столична філармонія підготувала програму на жовтень

Попри непросту ситуацію з розповсюдженням коронавірусу та карантином в Україні, Національна філармонія продовжує свій музичний сезон. Цього місяця слухачів чекають зустрічі з улюбленими класичними композиторами на концертах камерної, симфонічної музики, а також фортепіанні вечори.


КАМЕРНІ КОНЦЕРТИ: ШОПЕН, ГАЙДН, МОЦАРТ

10 жовтня Національний камерний ансамбль «Київські солісти» під орудою Ігоря Пучкова представить П’яту камерну симфонію сучасного українського композитора Ігоря Щербакова, а також шедеври камерної музики – «Серенаду для струнного оркестру» Петра Чайковського та квартет «Дівчина і смерть» Франца Шуберта. Відомо, що 1817-го Шуберт створив пісню «Дівчина і смерть» на слова німецького поета і журналіста Матіаса Клавдія, який також був відомий під псевдонімом «Асмус». Квартет створено в останні роки життя Франца Шуберта, у 1820-ті, тобто майже 200 років тому. Твір вийшов і глибоким, і трагічним. Цікаво, що у фільмі «Смерть і діва» польського режисера Романа Поланські теж звучить цей квартет, а назва фільму майже така сама.

17 жовтня у Національній філармонії України виступить легендарний піаніст Олексій Гринюк, який нині живе у Великій Британії. Цього вечора звучатиме музика класиків ХІХ століття – Фридерика Шопена та Йоганнеса Брамса. Зокрема, Другий фортепіанний концерт буде представлено слухачам у версії для фортепіано та струнних. Кілька років тому це перекладення здійснив сучасний польський піаніст Бартоломео Комінек. Їх виконає Київський камерний оркестр під орудою диригента Наталії Пономарчук. Відомо, що і перший, і другий фортепіанні концерти написані та вперше виконані Шопеном у березні 1830-го у Варшаві. Перший концерт створено пізніше, однак опублікований раніше, чому він й отримав перший номер. Але саме Другий фортепіанний концерт, сповнений пристрасної меланхолії, писався під впливом нерозділених почуттів Шопена до Констанції Гладковської, обдарованої співачки, знаної варшавської красуні. Пізніше цей концерт присвячено Дельфіні Потоцькій, першій дружині Мечислава Потоцького, в яку був закоханий і поет Зигмунт Красінський. 

20 жовтня Національний ансамбль солістів «Київська камерата» під орудою Нікола Джуліані (Італія) представить музику Йозефа Гайдна, Луї Шпора, Джованні Боттезіні, Ежена Ізаї, Яна Сібеліуса, Курта Аттерберга. Солістами будуть кларнетист Дмитро Фонарюк, альтист Владислав Осадчий, скрипалі Маріанна Скрипа, Едуард СКРИПА, Кирило Бондар, Ганна Фролова, Леся Завада, контрабасист Назарій Стець. 

24 жовтня Національний камерний ансамбль «Київські солісти» під орудою Ігоря Пучкова представить музику Йоганна Себастьяна Баха, Георга Фрідріха Генделя, Йозефа Гайдна, Пауля Гіндеміта та Бели Бартока. Солістами виступлять альтисти Олександр Лагоша та Іван Грицишин, віолончеліст Ігор Пацовський (віолончель). 

26 жовтня камерний ансамбль «Nota Bene Chamber Group» – у складі скрипалі Максим Грінченко, Андрій Павлов, альтист Іван Грицишин, віолончеліст Артем Полуденний, кларнетист Юрій Немировський та піаніст Роман Лопатинський – представлять музику Вольфганга Амадея Моцарта, Роберта Шумана та Йоганнеса Брамса.

СИМФОНІЧНІ КОНЦЕРТИ: БЕТХОВЕН, МОЦАРТ, ШОПЕН

21 жовтня у Національній філармонії України звучатиме музика Вольфганга Амадея Моцарта. Цього вечора у супроводі академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України під орудою Ігоря Палкіна виступить скрипаль Євген Кострицький, який виконає Перший та Другий скрипкові концерти віденського класика.

27 жовтня у супроводі академічного симфонічного оркестру Національної філармонії України під орудою головного диригента Миколи Дядюри виступить віолончеліст Олексій Шадрін. У його виконанні звучатимуть «Варіації на тему рококо для віолончелі з оркестром» Петра Чайковського. Програму вечора доповнять твори Вольфганга Амадея Моцарта та Людвіга ван Бетховена.

28 жовтня Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України під орудою Романа Реваковича (Польща) представить музику польських композиторів-класиків. Окрім творів Мечислава Карловича та Войцеха Кіляра, звучатиме легендарний Перший фортепіанний концерт Фридерика Шопена у виконанні польського піаніста Томаша Марута.

30 жовтня у рамках абонементу «Симфонічний вимір» відбудеться концерт із циклу «Бетховен-250!»  Постать Бетховена є особливою в історії музики. Він був останнім із віденських класиків, але водночас й одним із перших ранніх романтиків. А ще – Бетховен пов’язаний і з Україною. Меценатом композитора був князь Андрій Розумовський, син останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Композитор присвятив йому низку творів. Цього вечора, зокрема, український піаніст Антоній Баришевський виконає П’ятий фортепіанний концерт Людвіга ван Бетховена. П’ятий фортепіанний концерт Бетховена має назву «Імператорський», оскільки присвячений його учню, австрійському ерцгерцогові Рудольфу Австрійському Цей твір – останній із фортепіанних концертів Бетховена. Першими виконавцями стали Фрідріх Шнейдер та Карл Черні (1811 та 1812 роки). За понад два століття концерт звучав у версіях таких видатних музикантів, як Глен Гульд, Даніель Баренбойм, Артуро Бенедетті Мікеланджелі, Мауріціо Полліні.

ФОРТЕПІАННІ ВЕЧОРИ: ЛІСТ ТА ЧОТИРИ РУКИ

22 жовтня, у день народження Ференца Ліста, у Національній філармонії України відбудеться концерт-присвята цьому композитору-легенді, реформатору фортепіанного виконавства, якого кияни чули особисто майже 200 років тому. Цього вечора українська піаністка, солістка Національної філармонії України Лариса Деордієва виступить із сольним концертом. Звучатимуть шедеври фортепіанної класики, а саме – твори Ференца Ліста. Відомо, що Ліст був неперевершеним виконавцем. Його називали «фортепіанним Паганіні». А ще, як справжній романтик, він любив подорожувати. Так, у 1830-ті – 1840-ві роки він мав гастрольний тур країнами Європи. Зокрема, італійські враження втілено ним у творах «Фонтани вілли д’Есте» та «Сонет Петрарки № 104» із циклу «Роки мандрів». Цікаво, що 1847-го року Ліст саме в Києві познайомився із княгинею Кароліною Вітгенштейн. Ця легендарна історія кохання стала трагічною, адже, вони так і не одружилися. Ліст присвятив їй, зокрема ноктюрн із назвою «Мрії кохання», який можна буде почути і цього вечора.

23 жовтня у Національній філармонії України фортепіанний дует «Kiev Piano Duo» – Олександра Зайцева та Дмитро Таванець – представлять власний проєкт «Симфонічний простір на чотири руки». Цього вечора звучатимуть авторські версії для фортепіано на чотири руки творів Едварда Гріга, Ференца Ліста, Йоганнеса Брамса та Моріса Равеля.

Нагадаємо, театральний жовтень: які вистави покажуть у столиці.

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»