10 найкрасивіших маєтків у Києві

10 найкрасивіших маєтків у Києві

Архітектура Києва різноманітна та унікальна. Іноді «скарби» можна знайти в найнепримітніших місцях – на тихих, маленьких вуличках. Журналісти «Вечірнього Києва» запрошують вас на прогулянку  історичними вулицями, вздовж дохідних будинків та особняків.

1. Прибутковий будинок Сироткіна – колишній готель «Лейпциг».

Будинок Сироткіна є пам'яткою архітектури та однією з найкрасивіших будівель у центрі Києва. Особняк побудували в 1902 році за проєктом архітектора Карла Шимана в стилі неоренесансу. На той час це був найвищий будинок у Києві. Його висота – 42,5 метра.

До речі, будинок Сироткіна у Києві увійшов у історію як один із перших будинків, у якому встановили систему парового опалення, а крім того – ще й ліфт. Особняк будували як прибутковий будинок. Квартири на верхніх поверхах здавали в оренду. Це було розкішне і дуже дороге житло. Перший поверх орендували магазини, аптеки та кафе. До слова, з 1906 року тут було відоме на весь Київ кафе «Маркіза», яке згадує у своїх спогадах і романі «Біла гвардія» Михайло Булгаков.

Адреса: вулиця Прорізна, 39/24.

2. Особняк Полякова.

Особняк Полякова – пам'ятка архітектури в Печерському районі міста Києва. Особняк був побудований у 1910 р. за проєктом архітектора Ф. Троупянського на замовлення Якова Полякова. Виконаний у стилі бароко.
 

Схожість із Маріїнським палацом очевидна, і тому особняк у народі називають «Малим Маріїнським палацом».

Адреса: вулиця Михайла Грушевського, 22.

3. Особняк Ковалевського.

Приблизно з середини 19 століття Липки, (історична місцевість Києва у Печерському районі) починають активно забудовуватися особняками – район набуває популярності серед міської аристократії. В цей самий час тут з'являється одне з найкрасивіших будівель району – особняк дворянина польського походження Миколи Ковалевського.

Романський стиль надає будинку вигляду середньовічного замку, що підкреслюється наріжною вежею та сірими гранітними стінами. Цікаво, що для облицювання нижньої частини стін був використаний справжній сірий граніт, а для верхньої частини – штучний камінь на основі цементу, що імітує граніт.

На першому поверсі будинку розмістилися хол, будуар, бібліотека, більярдна, а також, зроблена на замовлення Ковалевського, оригінальна кімната, формою і внутрішнім оздобленням повністю імітував купе залізничного вагона (зі своєю дружиною він познайомився в поїзді).

Адреса: вулиця Шовковична, 1/15.

4. Особняк Ікскюль-Гільдебранда.

Особняк Ікскюль-Гільдебранда, або як його ще називають у народі, «Пряничний будиночок», – вважається однією з візитних карток Києва. Його побудували в 1902 році за проєктом інженера Миколи Вишневецького в стилі неоготики. Особняк належав баронам Іскюль-Гільдебранд.

У будинку було шість п'яти і семи кімнатних квартир, які здавалися в оренду. Триповерховий будинок прикрашений декоративними елементами, загостреними баштами, аркбутанами, підвісними колонами. У будинку вузькі витягнуті вікна. Зовні особняк нагадує казковий будиночок. У 2000-х роках були проведені відновлювальні роботи. Зараз в ньому розташована приватна фірма.

Адреса: вул. Шовковична, 19.

5. Будинок барона Гессельбейна.

У 1901-1903 році на замовлення барона Вільгельма Гессельбейна побудували прибутковий будинок, відомий ще під назвою «Колиска Духа». Він є одним із перших яскравих зразків раннього модерну.

У радянські часи будинок націоналізували та облаштували комунальні квартири для службовців і робітників. У 1941 році під час відступу Червоної армії будинок сильно постраждав. Після відновлення у 1948 році на фасаді вказали хибну дату будівництва – 1886 рік.

Фронтон будинку прикрашений маскою Хроноса. Замковий камінь арки – стилізована герма, увінчана головою жіночого божества, матері Зевса – титаніди Реї (Кібели).

Адреса: вулиця Городецького, 15.

6. Особняк Родзянко.

На вулиці Ярославів Вал знаходиться ще старовинний особняк, який був побудований для полковника Леоніда Родзянко. Він жив у цьому будинку зі своєю сім'єю, а частина квартир здавалася в оренду. Особняк побудували в 1910 році. Фасад будівлі прикрашають скульптури німф, маски чоловіків, ініціали Л. Родзянко. Зайшовши у квартиру Родзянко, ви опиняєтеся в «італійському дворику»: великі зали з мармуровими сходами, античні колони, декоровані ліпленням стіни.

Сьогодні в будівлі проходять вистави театру «Сузір'я».

Адреса: вул. Ярославів Вал, 14-а.

7. Будинок із химерами.

Одна з найвідоміших визначних пам'яток Києва. Про Будинок із Химерами ходять легенди, його показують туристам і пишуть про нього шкільні твори.

Будівництво було завершено в 1903 році. Будинок будувався як прибутковий, а популярність здобув завдяки великій кількості міфічних істот, які прикрашають його фасад.

У 1930-х роках у будинку був знайдений скарб. А завдяки незвичайному оформленню, навколо будови постійно витали різні чутки й легенди.

Сьогодні тут резиденція Президента України.

Адреса: вулиця Банкова, 10.

8. Шоколадний будиночок.

Ще одна візитівка Києва – Шоколадний будиночок, який знаходиться поруч із «Пряниковим Будиночком». Свою популярну назву він отримав через коричневий колір та великий руст, що нагадує шоколадну плитку.

Будинок збудовано в 1901 році за проєктом головного архітектора Києва, академіка архітектури Володимира Ніколаєва на замовлення відомого промисловця та мецената, Семена Могильовцева, який жив у ньому до своєї смерті 10 серпня 1917 року, заповівши майно численним племінникам.

Будівлю прикрашають вітражі, світильники, кахельні печі, віконна фурнітура. На стінах виконано ліплення, є скульптури, стелі – розписні.

Поверхи з'єднані дерев'яними сходами. Художню цінність представляють також дерев'яні дверні рами, карнизи для штор.

Адреса: вул. Шовковична, 17/2.

9. Будинок Підгорського.

Неподалік від Золотих Воріт знаходиться будинок Підгорського. Він був замовником споруди. Кияни знають його як Замок Барона Штейнгеля.

Отже, в кінці 1890-х років у Києві починається будівельна лихоманка. За проєктом архітектора Довбачевського в 1896 році будується незвичайна для Києва прибуткова будівля. Будинок Підгорського виконаний у стилі середньовічної оборонної споруди – з вежами й шпилями.

Фасад будинку прикрашений крилатими демонами. На першому поверсі колись працювало кафе і кондитерська, які були дуже популярні серед заможних киян.

Адреса: вул. Ярославів Вал, 1.

10. Будинок спадкоємців Снєжко.

Прибутковий будинок Снєжко, який був побудований в 1901 році, можна сміливо назвати одним із найкрасивіших київських особняків. Автор проєкту – архітектор М. Артинов. Зображення особняка опублікували в колекції листівок початку 20 століття фотографа Дмитра Маркова під назвою «Красиві будівлі Києва». Будинок належав спадкоємцям Адама Снєжко, якого називали «цегляним магнатом»: Олені Хлєбніковій і Сергію Снєжко. Стіни особняка прикрашає ліпний декор. На першому поверсі особняка знаходився бакалійний та мануфактурний магазин, перукарня. А на другому поверсі – здавалися в оренду квартири.

Адреса: вул. Пушкінська 45/2.