У центрі Києва відроджується Троїцький храм

У центрі Києва відроджується Троїцький храм

Ця церква була важливою частиною київської історії та дала назву Троїцькій площі, на якій зараз височіє НСК «Олімпійський». У минулому столітті її знищили, але зараз, на перехресті вулиць Шота Руставелі та Жилянської, вона знову відновлюється.

Спочатку Свято-Троїцький парафіяльний храм розташовувався трохи далі – на місці теперішнього скверу між будинками 49 і 51 по вул. Велика Васильківська. Сюди у 1858 році церкву перенесли з вулиці Володимирської згідно з проєктом нової організації простору між Софійським собором і Михайлівським монастирем.

Чому церкву з Верхнього міста перемістили саме в цю місцевість? Справа у тому, що через будівництво Київської фортеці киян масово переселяли з Печерська. Місце, де вони оселилися, назвали Нова Забудова. Відповідно тутешні віряни потребували власної церкви, і Троїцька стала їх головним храмом.

Церква була дерев'яною і з часом, коли кількість паломників збільшилась у десятки разів, постала потреба у новій – поруч із вже існуючою, але більшій за розмірами і цегляній. Після кількох змін проєктів і архітекторів, зупинилися на пропозиції єпархіального архітектора Євгена Єрмакова.

У 1911 році почалося будівництво церкви з мотивами неоруського стилю в оформленні. Але добудувати не встигли – планам зашкодили Перша світова війна і революційні події. Недобудову розібрали на цеглу в 1931 році.

Що стосується першої дерев’яної церкви, то на початку 1930-х років її закрили й використовували під складське приміщення. Богослужіння відновилися тут за нацистської окупації. Діяла церква до 1963 року, коли, згідно з постановою міськвиконкому, за одну ніч військові її розібрали. На цьому місці відкрили літнє кафе, а за кілька років побудували перший в Києві 16-поверховий будинок. Він, до речі, стоїть тут і досі.

У 2011 році, перед Чемпіонатом Європи з футболу, Київрада виділила 38 соток під будівництво культурно-просвітницького центру з храмом Святої Трійці. За кілька місяців на місці зруйнованого в 1931 році храму на честь Святої Трійці здійснили першу Божественну літургію.

Зараз храм відроджується за дореволюційним проєктом Єрмакова, але «з урахуванням нинішніх реалій». За своїми розмірами він буде таким самим, як до ліквідації в 30-і роки.

Попри те, що роботи над спорудженням собору не припиняються, а для парафіян проводяться служби, до завершення ще далеко. Про точні дати поки не відомо, але, як дізнався «Вечірній Київ», спорудять храм не раніше 2022 року.

Нагадаємо, які ще храми втратив Київ.