Культурна душа Лівобережжя: як виглядатиме київський «Краків» після ремонту

Культурна душа Лівобережжя: як виглядатиме київський «Краків» після ремонту

На Русанівці у столиці відновлюють Європейський культурний центр «Краків». Концертно-театральний хаб стане найпопулярнішою локацією для культурного відпочинку мешканців лівобережної частини Києва.

фото Бориса Корпусенка
фото Бориса Корпусенка
фото Бориса Корпусенка
фото Бориса Корпусенка
фото Бориса Корпусенка
фото Бориса Корпусенка

Комунальний Європейський культурний центр «Краків» створили ще у 2016-ому в приміщенні занедбаного кінотеатру на Русанівській набережній, 12. Будівля колись відомого у столиці кінотеатру роками була в оренді, але нагадувала руїни. Втім, за ініціативи депутата Київради Олеся Маляревича та місцевої громади, чотири роки тому будівлі вирішити дати друге життя, і створили багатофункціональний культурний центр.

На жаль, компанія ТОВ «Інтеграл Буд-Стандарт», яка виграла тендер, порушила технологію перекриття і будівля затікала. На додаток підрядник ще й не дотримувався термінів. У зв’язку з цим місто було змушене розірвати договір з ТОВ «Інтеграл Буд-Стандарт». Переможцем нового тендеру стало ТзОВ «Ж.О.К». Над проєктом працювала компанія «BVI Group».

Загалом на відновлення всього кінотеатру з міського бюджету використають 118 млн грн. Поки що освоїли близько 30 млн грн. Наступні транші обіцяють виділяти поступово.
Журналісти «Вечірнього Києва» побували в приміщення майбутнього мультифункціонального центру і з’ясували, як виглядатиме «Краків» після реконструкції та коли його відкриють.

Виставкові зали, театр, студія звукозапису та фестивальне кіно

Оксана Абрашекова, в. о. директора Європейського культурного центру «Краків» зустріла нас біля воріт «Кракова», за якими від самого ранку активно працює техніка та робочі. Вона розповідає, що компанія «Ж.О.К» працює на об’єкті з березня цього року.

– За цей час будівельники завершили демонтаж стін, вивезли гори сміття. Також почали монтувати кімнати, які заплановані проєктом. Повністю облаштували підвал. Вже проклали електропроводку, а зараз завершують штукатурні роботи і працюють над фасадом будинку. Також засклили бокові входи, тамбури, які спроєктувати з обох сторін будівлі, – так звані «холодні» входи. Загалом ми дуже задоволені компанією. У порівнянні з попереднім підрядником, вони працюють фахово та оперативно,  розповіла в. о. директора Центру.

З її слів, на першому поверсі будівлі розміщуватимуться гардеробна, каса, мала сцена, гримерки, вбиральні, хореографічний зал та кабінет директора. У будівлі також є великий зал на 500 осіб.

– Загалом ми хочемо, щоб кожен квадратний метр виконував свою функцію і не простоював. На час концерту чи вистави, в хореографічному залі, наприклад, можуть проводити паралельно уроки. У «холодних» входах плануємо проводити виставки картин чи експонатів. Бо завдяки повністю скляним стінам у цих приміщеннях дуже гарне денне освітлення. У кожному куточку має тривати життя. Це те, чого ми зараз прагнемо,  розказала Оксана Абрашекова.

Водночас на другому поверсі передбачений ще один зал для репетицій, кав’ярня та велике фоє. Саме там проводитимуть майстер-класи та зустрічі джаз-клубу, який створили при центрі ще до капітального ремонту.

– Спеціально для джазового клубу на другому поверсі Центру встановимо коктейльні столики – цього вимагає формат клубу. На цьому поверсі, окрім репетиційної зали, також будуть кімнати, з яких контролюватимуть освітлення під час вистав та звук. Є ще також третій поверх – там будуть кабінети бухгалтерів, технічні кімнати, – пояснила керівниці Центру.

Цікаво, що функціонально використали і підвал будівлі – приміщення переробили під студії звукозапису та конференц-зал. Загалом, зі слів керівниці, після реконструкції «Краків» має стати концертно-театральним хабом, яке об’єднуватиме усі культурні колективи та події не лише Лівобережжя, а й усієї столиці.

– Ми плануємо відновити традицію фестивального кіно, яке колись було дуже популярним у «Кракові». Для цього у великому залі встановимо спеціальний розсувний проєктор та техніку. Думаю, що саме кінофестивалі повернуть Центру славу кінотеатру «Краків». Плануємо також залучати багато гастрольних проєкт – це ті заходи, до яких завжди є увага людей,  вважає Оксана Абрашекова.


Центр адаптують для людей з інвалідністю


Гостями «Кракова» без жодних перешкод зможуть бути також люди з інвалідністю, запевняє керівниця Центру. Спеціально для цього будівельники вже облаштовують соціальну інфраструктуру.

– «Краків» буде не лише культурним центром, а й соціальним. Загалом у великій залі передбачили 20 місць для людей з інвалідністю. У нас будуть пандуси та окремий в’їзд у велику залу, спеціальні туалети, а також ліфт, для якого будівельники вже облаштували шахту. Ліфт дуже важливий для нашого Центру, бо саме на другому поверсі будуть проходити різноманітні майстер-класи, виставки, презентації. Тому дуже радію, що ми подбали про абсолютно всіх наших майбутніх відвідувачів,  зазначає Оксана Абрашекова.

Коли відкриють «Краків», та хто фінансуватиме Центр

Депутат Київради Олесь Маляревич, за ініціативою якого і створили Європейський культурний центр «Краків», каже, що відкриття планують у наступному році.

– Згідно з нашими планами, Центр відкриють в травні-червні 2021 року. Але оскільки театральний сезон починають 1 вересня, тому ми, швидше за все, витратимо літо на підготовку до відкриття, – повідомив «Вечірньому Києву» Олесь Маляревич.

Він також наголосив, що на перших етапах місто допомагатиме «Кракову» фінансово, оскільки це комунальна структура. Та згодом Центр має почати сам себе забезпечувати.

– Мене часто запитують, чому цілий мультимедійний Центр, чому не просто кінотеатр, як 50 років тому. Як людина, яка займається кінобізнесом, скажу, що сьогодні кінотеатри з одним залом – нерентабельні. Саме тому й зупинилися на багатофункціональному культурному центрі. Звичайно, після відкриття ще півтора року місту доведеться фінансувати «Краків», але згодом, завдяки комерції, Центр працюватиме лише своїм коштом. Місто не чекає прибутків від цієї будівлі, ні. Достатньо буде, щоб Центр принаймні не «тягнув» бюджетних коштів і був самоокупним, – зазначив Олесь Маляревич.

Для цього здаватимуть в оренду хореографічні та конференц-зали, студії звукозапису та навіть приміщення великої сцени. За договором оренди працюватимуть і невеличкі кав’ярні чи кафе. На думку Олеся Маляревича, саме такий формат Центру вже наступного року збиратиме у «Кракові» публіку з усієї столиці та, водночас, стане своєрідним громадським осередком Русанівки.