Після піврічного затишшя, у Костелі Святого Миколая знову звучить орган

Після піврічного затишшя, у Костелі Святого Миколая знову звучить орган

Мистецьке життя столиці поступово оживає після вимушеної творчої паузи, спричиненою карантином. З початку вересня гостинно відчинив свої двері для відвідувачів і Національний Будинок органної та камерної музики. Днями тут відбувся «Парад органістів», який пройшов на сцені Костелу Святого Миколая.

Концерт був присвячений 110-літньому ювілею видатного органіста, професора, музикознавця, заслуженого діяча мистецтв Арсенія Миколайовича Котляревського (1910-1994). Саме з його ім’ям пов’язане не лише відродження та розвиток органної школи в Україні, але і створення у 1981 році самої концертної зали на базі Костелу Святого Миколая.

Програма концерту «Парад органістів», яка прозвучала 11 вересня на сцені Органної зали, була надзвичайно насиченою та стилістично різнобарвною: від знаменитої токати та фуги ре мінор Й. С. Баха у блискучому виконанні Максима Сидоренка та чарівної фантазії В. А. Моцарта у виконанні Валерії Балаховської до органних творів композиторів епохи романтизму та сучасних творів.

Серед останніх було чимало, які виконувалися вперше. Зокрема, корифей сучасного органного мистецтва Володимир Кошуба відкрив концертну програму дуже цікавим фрагментом циклу «Безтурботні години (Ore serene)» маловідомого у нас композитора Антоні Марторелля (1913-2009). До уваги публіки були представлені 4 частини твору: Хорал, Молитва, Легенда та Токатина, які є контрастними за своїм звучанням.

Концертну програму прикрасила своїм виступом відома органістка Ганна Бубнова, порадувавши глядачів чарівними звуками Фантазії сучасного українського композитора Юрія Шевченка на тему легендарної пісні Ігоря Шамо «Києве мій».

Чималий інтерес публіки викликав і «Псевдокельтський танок» нашого сучасника, професора Національної Музичної академії Сергія Каденка у блискучому виконанні корифея органного мистецтва Галини Булибенко. Твір також був виконаний вперше, до того ж сам композитор був присутній у залі, якому публіка щедро дарувала гучні оплески.

Шанувальники класичного ж мистецтва могли насолоджуватися простою та милозвучною гармонією знаменитого «Канону» Йоганна Пахельбеля (1653-1706) у виконанні Ірини Калиновської.

«Парад органістів» – це урочисте та вишукане музичне свято, яке подарували нам найкращі представники сучасної української органної школи, майстерністю яких можна насолодитися завітавши на подальші концерти Національного Будинку органної та камерної музики.

Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»