Ахтем Сеітаблаєв отримав у столиці особливу нагороду

Ахтем Сеітаблаєв отримав у столиці особливу нагороду

12 вересня у Національному музеї Тараса Шевченка назвали ім'я лауреата Премії імені Василя Стуса 2020 року. Її отримав український режисер, актор театру та кіно Ахтем Сеітаблаєв.   

- Це ювілейний захід, церемонія нагородження відбувається в 30-те. І вп’яте під егідою українського ПЕН-центру, - зазначив Почесний президент українського ПЕН Микола Рябчук. - Премію присуджували щороку, за винятком 2015-го. У 2014 році помер її ідейний натхненник Євген Сверстюк, а Український ПЕН-клуб перебрав опіку над премією в 2016-му. Вона присуджується за особливий внесок в українську культуру, за твердість, непохитність і послідовність громадянської позиції. Це те, що характеризує найкращим чином Василя Стуса і наших лауреатів. 

Ахтем Сеітаблаєв отримав диплом, грошову винагороду та статуетку, розроблену дизайнером Дмитром Покрасьоном та скульптором Станіславом Кадочниковим. 

- Майже нічого не знав про Василя Стуса, допоки не приїхав в Україну і не познайомився з людьми, які стали моїми вчителями по життю і професії. Це надзвичайне враження – звідки було стільки сміливості і мужності у Стуса не зламатися під цим молохом радянської влади, про який я багато і добре знав, - розповів лауреат Премії Ахтем Сеітаблаєв.  Гадаю, він вірив в те, що врешті-решт відбудеться незалежна Україна. Вірив, що не один, що поруч є люди, які розділяють його думки, біль, мрію. Це дуже важливо. Отримання цієї премії -  велика відповідальність, буду намагатися зробити так, щоб нікому не було соромно -  з тих, хто проголосував за мене, хто мене любить, думає про мене, і про кого думаю я.  Так сталося, що три роки тому  мене запросили зіграти роль Василя Стуса у короткому метрі Олександра Стеколенка “Нескорені. Василь Стус”. У 2016 році за виконання цієї роль отримав премію «Телетріумф».  

Премія імені Василя Стуса
була заснована 1989 року Українською асоціацією незалежної творчої інтелігенції на чолі з Євгеном Сверстюком (1928-2014). Її щороку вручають літераторам, митцям, режисерам, музикантам, культурним менеджерам за внесок в українську культуру й стійкість громадянської позиції.  Починаючи з 2016 року, Український ПЕН, Києво-Могилянська Бізнес-Школа та видавництво “Дух і Літера” взяли на себе справу продовження цієї ініціативи.
Лауреатами Премії в різні роки ставали Опанас Заливаха, Михайлина Коцюбинська, Василь Овсієнко, Іван Світличний, Мирослав Маринович, Євген Захаров, Володимир В’ятрович, Марія Бурмака, Сашко Положинський, Святослав Вакарчук, Тарас Компаніченко, сестри Тельнюк, Олександра Коваль, Сергій Жадан, Борис Ґудзяк, Влад Троїцький.

Ахтем Сеітаблаєв, український актор та режисер кримськотатарського походження

Народився 11 грудня 1972 в місті Янгіюль поблизу Ташкенту, Узбецька РСР.
Після закінчення школи 1989-го з родиною переїхав до Криму, де 1992-го закінчив акторське відділення Кримського культурно-просвітницького училища, 1999-го — відділення режисури й драматургії Київського університету театру, кіно та телебачення. Грав у спектаклях Державного кримськотатарського академічного музично-драматичного театру в Сімферополі. Як режисер ставив там театральні вистави.
2003 — дебютував у кінематографі, зігравши роль середнього брата Умая в українській драматичній стрічці Олеся Саніна «Мамай».
З 2005 працює в трупі Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра.   Лауреат театральної премії «Київська пектораль» — за роль Ромео у виставі «Ромео і Джульєтта» цього театру.
2007 року дебютував як режисер з телестрічкою «Квартет для двох». 2011 року вийшла картина «Чемпіони з підворіття», визнана найкращим українським фільмом у 2012 році та нагороджена премією «Золотий Дюк» на 3-му Одеському міжнародному кінофестивалі. У 2013 році вийшла історична військова драма «Хайтарма», присвячена депортації кримських татар. Отримала Премію Національної спілки кінематографістів України у номінаціях «Найкращий фільм року» та «Найкращий ігровий фільм» та ще низку нагород.
Виконавець 11 ролей у театрі, 26 ролей у кіно, режисер 14 фільмів. Вихід в український прокат його фільму «Номери» за твором Олега Сенцова  заплановано на 19 листопада 2020 року. Наразі працює над виставою «Лісова пісня» за Лесею Українкою кримськотатарською мовою.  

Нагадаємо, 12-річний киянин потрапив до Книги рекордів України за музичні здібності