Фестиваль мистецтв у Києві присвятять княгині Ользі

Фестиваль мистецтв у Києві присвятять княгині Ользі

12 вересня VI Міжнародний фестиваль мистецтв «Anne de Kyiv Fest» одночасно відбудеться в Києві, Луцьку та Дніпрі. Кияни мають змогу долучитися до подій на Михайлівській площі або онлайн. 2020 року відзначається 1075-ліття від початку правління в Києві Ольги, тому більшість подій фестивалю будуть присвячені постаті великої княгині. 

Anne de Kyiv Fest 2020 презентували представники міської влади, громадськості та учасники головних подій свята. 

– Фестиваль посів важливе місце в культурному житті міста. До визначних постатей Київської Русі, як Анна Київська, Ярослав Мудрий та вся його родина, уваги було обмаль. Фестиваль відкрив для нас самих і для всього світу роль Анни Київської, маленької київської княжни, яка стала королевою Франції у 12 столітті, – зазначила директорка Департаменту культури КМДА Діана Попова. З точки зору культурної дипломатії важливим є другий етап проєкту «Шлях Королеви». У європейських містах, через які  прямувала до Франції Анна Київська, відкривають пам’ятники княжні Анні. Вони вже встановлені у Кракові, Тулузі, Джакарті, Арлоні та Версалі. А у 2016-му році цей шлях розпочався у Києві, встановленням пам’ятника Анні Ярославні на Львівській площі. 


– Нам приємно підтримати громадську ініціативу, що популяризує історичних осіб, які розвивали нашу державу, Європу та зіграли особливу роль у світовій дипломатії,
зазначив директор Департаменту суспільних комунікацій КМДА Роман Лелюк.  Ми залучали організаторів фестивалю до проведення Днів Європи у Києві, що викликало неабиякий інтерес як у киян, так і у наших іноземних партнерів, представників посольства. Тиждень тому депутати Київради ухвалили рішення назвати сквер на Львівській площі ім’ям Анни Київської. Там стоїть її вже впізнавана скульптура, яка стала візитівкою столиці.    

Anne de Kyiv Fest 2020

Масштабна мистецька подія поєднає в собі кілька важливих дат історії України-Руси: 1075-ліття від початку правління в Києві княгині Ольги, День Луцька та День Дніпра. За словами організатора фестивалю Федора Баландіна, на Михайлівській площі буде встановлений відеоекран. Протягом 12 вересня на ньому показуватимуть інформаційні матеріали про княгиню Ольгу та трансляції заходів фестивалю.  

Програма


 

17:00 – відкриття пам’ятнику Анні Київській у Луцьку

Ця подія відбудеться в рамках святкування 935-річчя Луцька. 

– Ми плідно співпрацюємо з фестивалем. Два роки тому ми презентували виставку про Катерину Десницьку, принцесу Сіаму, яка народилася у Луцьку. Минулого року показали спектакль «Едігна. Донька Анни Київської і Генріха І», в якому грала Ірма Вітовська. Громада міста Києва подарувала нам пам’ятник Анни Київської, який ми урочисто відкриємо за участі Надзвичайного і Повноважного Посла Франції в Україні Етьєна де Понсена, – розповіла Катерина Теліпська, начальник управління туризму і промоцій Луцьку.

20:00 Балет «Княгиня Ольга» на музику Євгена Станковича

За ініціативи фестивалю «Anne de Kyiv Fest», Дніпровський академічний театр опери та балету відновив легендарний балет, який присвячує, зокрема, і 244-річчя міста. Трупа театру готувалась до виступу в Києві, але через карантинні обмеження балет продемонструють онлайн. Він буде показаний у прямому ефірі: артисти балету танцюватимуть у Дніпрі в порожньому залі, а подивитися балет можна буде на Михайлівській площі та онлайн (на сайті Укрінформ, Facebook-сторінках фестивалю Anne de Kyiv Fest, Департаменту культури КМДА, Департаменту суспільних комунікацій КМДА). 

– Цей балет був написаний у 1982 році до 1500-річчя Хрещення Київської Русі. Княгиня Ольга – одна з тих особистостей, хто створив велику Русь. Її життя, викладене у балеті, зацікавило багатьох постановників,  згадує композитор Євген Станкович. 

В основі сюжету історична постать княгині Ольги, її особиста драма (в інтерпретації автора лібрето Юрія Іллєнка князь Ігор став небажаним чоловіком, а коханням княгині був якийсь простолюдин Рус), хрещення та князювання.

– Поставили балет 10 років тому. Потужна вистава з геніальною музикою Євгена Станковича нікого не залишить байдужим, – впевнена Дар’я Біла художниця-постановниця вистави. – Це драматичний твір сповнений переживаннями Ольги, сильної жінки зі складною долею. Ольгу на сцені втілюють дві артистки.  

21:30 «Легенда про княгиню Ольгу»

 

Історичний художній фільм режисера Юрія Іллєнка. Прем'єра фільму відбулася 27 лютого 1984 року. Картина у поетичній формі літописів і переказів розповідає історію княгині Ольги, керманички Київської Русі кінця IX початку X століть. Це розповіді трьох людей, що по-різному ставляться до Ольги: ченця Арефи, ключниці Малуші та онука Володимира.

У 1984 році кіностудія Довженка заборонила створення україномовної версії фільму й створили лише російськомовну версію: тодішнє радянське керівництво вирішило, що князі Ольга та Володимир ніяк не могли розмовляти українською, лише російською. Український дубляж стрічки зробили лише у 2015 році, через 31 рік після появи стрічки.

Усі події фестивалю, окрім показу фільму, можна подивитися онлайн: на сайті Укрінформ, Facebook-сторінках фестивалю Anne de Kyiv Fest, Департаменту культури КМДА, Департаменту суспільних комунікацій КМДА.

– Княжий палац княгині Ольги знаходився на Старокиївській горі. Ліворуч від Національного музею історії України залишилися його рештки, – звертає увагу голова ГО «Чотири королеви» Марина Соловйова. – Саме там княгиня Ольга приймала древлян, будувала плани помсти за свого чоловіка, князя Ігоря. Досі це місце для киян залишається місцем сили. Є зв’язком з минулим, нашою культурною та історичною спадщиною. 

Вона проанонсувала, що наступного року VII фестиваль мистецтв «Anne de Kyiv Fest» планують провести у відреставрованій пам’ятці «Спас на Берестові», який побудований в домонгольській період, як Софія Київська та Десятинна церква. А центральними постатями фестивалю стануть Володимир Мономах та його син Юрій. 


Мистецьку подію презентували Федір Баландін – головний куратор Міжнародного фестивалю мистецтв «Anne de Kyiv Fest», Роман Лелюк – директор Департаменту суспільних комунікацій КМДА; Діана Попова – директор Департаменту культури КМДА; Марина Соловйова – голова ГО «Чотири Королеви»; Дар'я Біла – художниця-постановниця балету «Княгиня Ольга» Дніпровського академічного театру опери та балету.

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»