Ядерні відходи та ртуть: депутат Київради розповів про 5 небезпечних місць столиці

Ядерні відходи та ртуть: депутат Київради розповів про 5 небезпечних місць столиці

Віртуальну екскурсію небезпечними київськими місцями провів на своїй сторінці у Facebook голова постійної комісії Київради з питань екологічної політики Костянтин Яловий.

Він виокремив 5 місць у столиці, які краще не відвідувати – вони небезпечні для екології та потребують постійного нагляду.

Завод «Радикал»
 


Поруч зі станцією метро «Лісова» розташоване закинуте підприємство, яке виробляло хімічну продукцію на весь СРСР. У 1990-ті роки, через байдужість керівництва підприємства, стався розлив ртуті – одного з найбільш небезпечних металів. Вже десятки років лівобережні райони столиці під загрозою.

У чому небезпека? Отруєння ртуттю провокує численні хвороби – атеросклероз, гіпертонію, а в окремих випадках призводить до смерті. Єдиний вихід – демеркуризація. Приблизна вартість робіт – 1,3 мільярда гривень. У міському бюджеті таких коштів немає.

Проблема «Радикалу» має загальнонаціональний масштаб, тож держава також має брати участь у її вирішенні.

Спецкомбінат «Радон»
 

З 1980-хх років сюди звозили радіоактивні відходи з сусідніх областей України. Зараз вони зберігаються на глибині 10 метрів у спеціальних контейнерах. 

– У 1995 році одне зі сховищ залила вода, стався витік небезпечної радіоактивної речовини тритію. А поруч знаходиться живописна місцевість «Феофанія». Сховище в аварійному стані. Ядерний могильник варто перенести в Чорнобиль, розповів Яловий.

Бортницька станція аерації 


Давня і одна з найнеприємніших проблем столиці. Вона була розрахована на прийом 3 мільйонів кубометрів фекалій, а вміщує вже 8,5 мільйона.

Можливі наслідки – прорив дамби і розлив відходів нашої життєдіяльності в Дніпро. Щоб врятувати киян, Японія надала в кредит 980 мільйонів доларів на реконструкцію станції, яка наразі триває.

ТЕЦ 5 
 


Може викидати в повітря сотні тонн продуктів горіння мазуту.

– На теплоелектроцентралі немає організованої утилізації попелу і шлакової суміші, які отруюють повітря, внаслідок чого у ньому висока концентрація токсичних речовин. Додайте сюди діяльність інших підприємств і маємо хвороби дихальних шляхів та легень, – зазначив депутат Київради.

Водночас, цього року на ремонт та модернізацію обладнання на київських ТЕЦ № 5 та ТЕЦ № 6 спрямують 230 млн грн.

Полігон ТПВ № 5 
 

Знаходиться неподалік столиці, в селі Підгірці, але несе загрозу для Києва і області. Його небезпека полягає у тому, що утилізовані тут відходи не тільки смердять, а й отруюють грунт і підземні води. 

– Вирішення цих проблем буде прописане в Екологічній стратегії Києва. Це повне закриття полігону та будівництво сучасних сміттєпереробних заводів, підкреслив Костянтин Яловий.

Наталка МАРКІВ, «Вечірній Київ»