Мери міст Європи поділилися досвідом гендерних практик на київському форумі

Мери міст Європи поділилися досвідом гендерних практик на київському форумі

На Форумі рівних прав і можливостей «Сила у рівності!» мери європейських міст та представники міжнародних організацій, за допомогою відеовключень, розповіли про свій досвід впровадження гендерної рівності, а також практики подолання викликів, пов'язаних із пандемією коронавірусу.


– Ще в 2006 році ми прийняли Хартію рівних прав і можливостей, і завдяки цьому гендерна рівність з’явилася серед пріоритетів порядку денного по всій Європі. Що свідчить про бажання міст працювати заради досягнення гендерної рівності. Це інструмент, який допомагає містам створювати власні плани дій для побудови більш рівного суспільства, – зазначив Фредерік Валльєр, Генеральний секретар Ради Європейських регіонів та муніципалітетів.

– Коли Познань приєдналася до Хартії рівності, ми виявили істотний дисбаланс – чоловіків на керівних посадах виявилось у рази більше, ніж жінок. Тож ми почали проводити політику заохочення жінок до роботи у міській раді, – розповів Яцек Яськовяк, мер міста Познань. – Ми проводимо низку заходів, пов'язаних із реалізацією положень Хартії. Зокрема, тренінги для працівників міської ради, реалізовуємо проєкти, які підтримують повернення жінок до роботи після декретної відпустки. Адже одне з найважливіших завдань – це надати можливість жінкам поєднувати роботу і материнство. І розвиватися професійно, незважаючи на всі труднощі пов'язані з цим.

– Пандемія докорінно змінила наше життя. Усе навколо завмерло. Ми закрили школи. Довелося працювати та навчатися вдома. Це був серйозний виклик для сімей. І ми зрозуміли, що багатьом жінкам складніше під час кризи, бо вони мають виконувати домашню роботу, вчити дітей удома, піклуватися про них. Тому ми почали шукати способи, як допомогти жінкам, поділився мер міста Берн Алек фон Граффенрід. – Наприкінці вересня у Швейцарії буде голосування щодо відпустки по догляду за дитиною для чоловіків. У нашій країні не було батьківської відпустки, або давали лише один день. Ми хочемо продовжити її до 14 днів. Але так чи інакше, дуже важливо знайти гармонію між роботою й особистим життям, тому потрібно ділити домашні обов’язки між чоловіками й жінками, щоб вони разом давали раду усім домашнім справам. COVID показав нам, що треба зробити крок уперед і ставати кращими в цьому.


– Стокгольм зрозумів, що для того, щоб пережити пандемію, треба бути стійким містом. Один із ключових факторів такого міста – безпека. Щоб ніхто, незважаючи на стать, не потерпав від насилля чи від сексуальних домагань, – зауважила Анна Кеніг Йельмюр, мерка Стокгольма. Проте ми всі розуміємо, що ризик гендерного насильства підвищується під час карантину. Ми проводимо більше часу вдома, але для жінок та дітей ця ситуація може означати збільшення домашнього насилля. З усього світу нам надходять звіти про це. Однак у Стокгольмі, ми бачимо лиш невелике збільшення кількості жінок, що шукають допомоги у наших центрах боротьби з домашнім насиллям. 
Я переконана, що врахування гендерної проблематики має бути частиною наших щоденних справ навіть тоді, коли такі тяжкі часи закінчаться. Кожен і кожна заслуговує на місто, що дає рівні можливості для знаходження свого шляху в житті, незважаючи на гендер. Саме так ми і створюємо стійке місто.

Нагадаємо, Віталій Кличко відкрив Форум рівних можливостей.

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»