Марина Хонда: Реалізація рівних прав та можливостей потребує системного підходу

Марина Хонда: Реалізація рівних прав та можливостей потребує системного підходу

3 вересня у столиці пройде Форум рівних прав і можливостей. Ініціатор форуму – заступниця голови Київської міської державної адміністрації з питань здійснення самоврядних повноважень Марина Хонда – в ефірі телеканалу «Київ» розповіла про головну місію цього заходу.

Також вона зазначила, що епідемія COVID ще збільшила розрив у суспільстві щодо прав і можливостей.

– Це вже другий форум. Планували проводити його в червні цього року, але у зв’язку з ковідом вирішили змінити формат і суть, підкреслила Марина Хонда. COVID і карантин в Києві, Україні та всьому світі продемонстрував розрив у суспільстві в реалізації прав і можливостей, які ми плануємо обговорити на форумі. Зокрема, додаткові навантаження жінок, які окрім роботи, виконують обов’язки дружини, матері. Плануючи цей форум, ми акцентуємо не тільки на тому, що у нас не забезпечені рівні права і можливості, -  карантин зробив ще більшу прірву у їх реалізації.

За її словами, за часів Незалежності в Україні займаються точковим вирішенням проблеми реалізації рівних можливостей для різних категорій людей і верств населення, натомість відсутнє стратегічне та системне бачення.

– Люди отримують маленькі пенсії, невеликі доплати, тому що немає системного підходу. Ми витрачаємо бюджетні кошти на душу населення, враховуючи загальну кількість, але не виходячи з потреби тієї чи іншої людини. Жінка на візку і чоловік на візку – це різні потреби, різне фінансування соціальної послуги, різні кошти. Щоб зрозуміти, як правильно надавати і фінансувати послуги, в чому ми не забезпечуємо рівність прав і можливостей, ми провели перший етап аналізу гендерної сфери Києва. Не лише порахували кількість жінок і чоловіків, а й скільки чоловіків перебувають у відпустці по догляду за дитиною, де виникають проблеми при оформленні декретних відпусток. З’ясували, що в Шевченківському районі найбільша кількість розлучених жінок, які виховують дітей самі, а в Деснянському багато багатодітних. В Печерському районі більше дівчаток з інвалідністю, ніж в Дніпровському. Всі ці речі вливають навіть на фінансування і на реалізацію прав, – зазначає заступниця голови КМДА Марина Хонда.

Вона також навела конкретний приклад: дівчина із дипломом про вищу освіту пішла у декретну відпустку. По суті, через три роки вона вже стає неконкурентноспроможною на ринку праці. І має усього два варіанти: або далі знаходиться в декретній відпустці, або працювати на невелику заробітну плату. Дуже часто в цьому випадку дівчата обирають перший варіант. І зрештою отримують мінімальну пенсію. 70% людей віком понад 70 років – це жінки. Переважно самотні пенсіонерки, які живуть на мінімальну пенсію.

– Освіта, адаптація, реалізація прав, надання послуг отримання пенсії – це все взаємопов’язано, – підкреслила Марина Хонда. Доки ми системно не будемо до цього підходити, продовжуватимемо вирішувати точково.

– Форум рівних прав і можливостей влаштовуємо, не щоб поговорити, а щоб розв’язати ті питання, які побачили під час ковіду, – продовжує заступниця голови КМДА Марина Хонда. – Це стосується і гендерно зумовленого насильства в родині. І впливу ковіду на бізнес і жінок. 90% малого і середнього бізнесу оформлено на жінок, це сфера послуг, яка в першу чергу перестала працювати. Ці речі ми будемо проговорювати з міжнародними організаціями, шукати виходи з кризових ситуацій в частині проєктних організацій або додаткових програм, які змогли б допомогти адаптації після ковіду. Враховуючи потреби кожної людини. Незалежно від статі, статусу чи віку всі повинні мати рівні можливості в реалізації.

Нагадаємо, Київський Форум рівних прав і можливостей пройде у столиці.

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»