Манекени проти ХОЗЛ: на вулицях столиці триває незвична просвітницька кампанія

Манекени проти ХОЗЛ: на вулицях столиці триває незвична просвітницька кампанія

Манекени у джинсах і білих футболках з’явилися на багатьох перехрестях у центрі столиці. Біля них стоять волонтери, які заохочують перехожих протестуватися на наявність ознак ХОЗЛ – хронічного обструктивного захворювання легень.

Зробити тест дуже просто – досить на 30 секунд затримати подих (наприклад, поки загориться зелений сигнал світлофора). Якщо після своєрідної дихальної гімнастики виникають неприємні відчуття - необхідно звернутися до сімейного лікаря.

-За даними МОЗ 4% населення українців мають симптоми ХОЗЛ, а це приблизно 1,5 млн осіб. ХОЗЛ – це невиліковне захворювання легень, яке супроводжується хронічним кашлем та задишкою. Ця хвороба посідає четверте місце серед причин смертності в усьому світі. А у час, коли ще є пандемія коронавірусу, який насамперед атакує легені, і невідомо, які наслідки ця хвороба матиме навіть для тих, у кого протікає безсимптомно, ми передбачаємо зростання ХОЗЛ. Тож розпочинаємо інформаційну і роз’яснювальну кампанію, - повідомила заступниця Міністра охорони здоров'я України Ірина Микичак.

У столиці офіційно зареєстровано приблизно 14 тисяч випадків ХОЗЛ. Але, як свідчать дані ВООЗ, до лікарів звертається лише 25 % хворих, тож це верхівка айсберга.

-Найчастіше ми діагностуємо ХОЗЛ уже у важкій формі, коли розвинулися незворотні зміни в легенях ㅡ фіброз та емфізема. Тому своєчасне виявлення бронхообструкції, яка є початком ХОЗЛ, має стати «золотим» стандартом обстеження хворих, яких турбує задишка, кашель, відчуття хрипів в грудях. Хочу висловити радість і вдячність, що наше місто наповнилося такими соціально значущими інсталяціями, і ми спільно можемо сприяти поширенню знання про ХОЗЛ, - каже експерт з питань пульмонології Департаменту охорони здоров’я  КМДА Тетяна Барановська.

ХОЗЛ – це «набувна хвороба», причини якої збираються роками і навіть десятиліттями. Найчастіше через куріння і погану екологію. Переважно її діагностують у людей старших за 60 років і в супроводі інших важких серцевих хвороб чи цукрового діабету, що ускладнює лікування і робить його досить дорогим. Особливо для пенсіонерів, які живуть на «мінімалку». Зарадити цьому спробує держава, включивши препарати для підтримуючої терапії до програми «Доступні ліки». Водночас, дуже важливою є свідомість людей та профілактика.

-Вакцинація від грипу та пневмококу, фізичні навантаження, відмова від паління - профілактика ХОЗЛ дуже проста, - розповідає доктор медичних наук Ірина Волошина.  Вона практикуюча лікарка, і наголошує, що слідкуючи за своїм здоров’ям, вчасно звертаючись до сімейного лікаря та виконуючи простів рекомендації МОЗ (не забуваємо про маску, соціальну дистанцію та миття рук!), кожен громадянин може зробити внесок для боротьби з розповсюдженням ХОЗЛ та інших тяжких захворювань.

До слова, своєрідна просвітницька кампанія на вулицях Києва триватиме до неділі, 30 серпня, а онлайн по всій Україні до кінця 2020 року.

Фото і відео Марія ЛИСЕНКО