У воді в столиці коронавірусу не виявили

У воді в столиці коронавірусу не виявили

Протягом липня-серпня було відібрано 30 зразків стічних вод у 5 містах України, зокрема в Києві. Для дослідження відбирали різні проби стічних вод, що надходять на очисні споруди, а також проби вод після очистки. Аналіз проводила генетична лабораторія «Diagen», розташована у Києві.

SARS-COV-19 не було виявлено у жодній з проаналізованих проб, як у неочищених, так і в очищених водах. Ці дані будуть передані в базу даних NORMAN як науковий внесок України. Про такі результати розповів генеральний директор ПрАТ «Київводоканал» Дмитро Новицький.

– З урахуванням погіршення епідеміологічної ситуації у країні актуальним є повторення відбору проб, але ми впевненні, що на об`єктах Київводоканалу жодних відхилень у якості як питної води, так і стоків, виявлено не буде. Наша Бортницька станція аерації працює в штатному режимі з дотриманням умов гігієни та техніки безпеки праці, – написав Дмитро Новицький у Facebook. – Ми завжди відкриті до співпраці з дослідницькими центрами та організаціями та готові і надалі брати участь у будь-яких дослідженнях, які допоможуть у боротьбі з короновірусною інфекцією.

В умовах коронавірусної небезпеки у споживачів часто виникають питання, чи може вірус передаватися через водопровідну воду та стоки.

Відповідно до інформації Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) стосовно питної води, коронавірус COVID-19 у воді не живе та легко піддається окисленню https://www.who.int/publications-detail/water-sanitation-hygiene-and-waste-management-for-covid-19. Дезінфекція на етапі водопідготовки знищує будь-які віруси.

Також ВООЗ зазначає, що «на сьогодні немає жодних доказів того, що вірус COVID-19 передається через каналізаційні системи, з очищенням стічних вод або без них». Таку ж позицію озвучив Федеральний інститут безпеки та гігієни праці Німеччини (BAuA); Передача віруса COVID-19 через каналізаційні мережі малоймовірна, адже основним джерелом передачі є повітряно-крапельний шлях через дихальні шляхи або через руки, що контактують зі слизовою оболонкою носа, рота чи кон’юнктиви.

Однак у рамках всесвітньої ініціативи, започаткованої мережею референс-лабораторій, дослідницьких центрів та організацій, які займаються моніторингом виникаючих речовин (Network of reference laboratories, research centres and related organisations for monitoring of emerging environmental substances – NORMAN) за єдиним стандартом, у Києві також було проведено дослідження стічних вод на наявність у них вірусу SARS-COV-19.

Катерина НОВОСВІТНЯ, «Вечірній Київ»