У столиці розпочалося голосування за проєкти Громадського бюджету

У столиці розпочалося голосування за проєкти Громадського бюджету

17 серпня о 9:00 стартувало голосування за проєкти Громадського бюджету-2021.

ОСОБЛИВОСТІ ГБ

Громадський бюджет – це та частка міського бюджету, долю якої щороку вирішують самі містяни шляхом електронного голосування. Кожен учасник може проголосувати за 5 проєктів-фаворитів. Містяни подають на голосування власні проєкти. У результаті, ті з них, що отримають найбільше голосів, – втілюються владою міста під контролем самих містян.

Цього року голосування триватиме з 17 серпня до 15 вересня. Оголошення проєктів-переможців буде відбуватися до 1 жовтня, а реалізація до 31 грудня 2021 року. Кампанія голосування буде вже п’ятою в столиці. Щороку кількість проєктів та киян, що беруть участь у голосуванні, зростає. Якщо у першому Громадському бюджеті перемогло 62 проєкти, то у четвертому (ГБ-2020) вже 554. Збільшується і фонд Громадського бюджету. За п’ять років він зріс із 50 до 160 мільйонів гривень.

Кияни створюють та обирають проєкти, які вважають дійсно необхідними для міста. Наприклад, завдяки фінансуванню в рамках Громадського бюджету, в Києві з’явилися нові об’єкти та проводяться заходи, покликані зробити життя в місті більш комфортним, сучасним та безпечним. Серед реалізованих проєктів: скейт парк на березі Дніпра, фестиваль молодіжних ініціатив «Youthday», освітній проєкт «Kyiv radio school», освітлення прибудинкових територій автономними сонячними ліхтарями та інші.

ГБ-5 У ЦИФРАХ

Кошторис Громадського бюджету-5 складає 170 млн грн. Ці кошти міська влада виділяє для розвитку місцевого самоврядування, демократичних процесів прийняття рішень, громадянської активності та партнерської взаємодії, використовуючи ГБ як інструмент розвитку взаємодії влади з громадськістю.

На ГБ-5 рекордні понад 840 команд подали у різних сферах розвитку міста понад 1 700 проєктів на загальну суму майже 1 млрд гривень. До голосування допущено більше 1 400 проєктів Громадського бюджету-5 на суму понад 715 млн грн.

Найбільше проєктів допущено до голосування у тематиці «Освіта, громадянське суспільство» – 722 проєкти і «Молодь, спорт» – 200 проєктів. Також кияни можуть обрати проєкти для голосування у категоріях: «ЖКГ (комунальне господарство, енергоефективність)» – 161 проєкт, «Культура, туризм» – 66 проєктів, «Здоров’я» – 50 проєктів, «Соціальний захист, інклюзія» – 44 проєкти, «Дороги, транспорт» – 32 проєкти,  «Екологія» – 30 проєктів, «Експериментальні (інноваційні, міжтематичні)» – 26 проєктів, «Інформаційні технології (ІТ)» – 22 проєкти.

Найбільше на голосування пройшло проєктів Дарницького району – 209. Також у лідерах за активністю – Шевченківський район, у якому пройшли на голосування 193 проєкти. В Оболонському районі – 182 проєкти. Загальноміських проєктів на голосуванні – 168.

На ГБ-5 можна було подавати проєкти у двох категоріях: великі – від 1 до 3 мільйонів гривень та малі проєкти – від 100 до 999 тисяч гривень. Зі 170 млн на реалізацію великих проєктів спрямовується 60% – 102 млн грн., малих проєктів 40% – 68 млн грн. У категорії великих допущено до голосування 240 проєктів на суму 364,08 млн грн., малих проєктів – 1165 проєктів на суму 352,68 млн грн. Рейтинг, за яким визначаються проєкти-переможці, запроваджується для кожної з категорій та формується за формулою: кількість голосів, які віддані за проєкт, поділені на суму бюджетних коштів, необхідних для реалізації проєкту. Тобто, залежно від кошторису проєкту буде визначатися і кількість голосів для перемоги: чим дорожчий проєкт, тим більше потрібно буде набрати голосів.

За розміром бюджету проєкти розподілилися наступним чином.

У категорії великих проєктів:
- від 1 млн грн до 1,5 млн грн – проєктів 157 на суму 176,60 млн грн;
- від 1,5 млн грн до 2 млн грн – проєктів 37 на суму 64,0 млн грн;
- від 2 млн грн до 2,5 млн грн – проєктів 13 на суму 28,27 млн грн;
- від 2,5 млн грн до 3 млн грн – проєктів 33 на суму  95,2 млн грн;

У категорії малих проєктів:
- від 100 тис. грн до 500 тис. грн – проєктів 980 на суму 221,81 млн грн;
- від 500 тис. грн до 1 млн грн – проєктів 185  на суму 130,86 млн грн;

Зауважимо, що найвища конкуренція буде серед проєктів із бюджетом від 100 тис. грн до 500 тис. грн. Сума бюджетів у цьому діапазоні складає 31% від суми бюджету допущених на голосування проєктів.

ЯК ГОЛОСУВАТИ

Кияни можуть зробити це кількома способами: як і раніше, після авторизації на сайті Громадського бюджету, а також вперше – у додатку Kyiv Smart City
Щоб обрати ініціативи, натисність «Переглянути проєкти» на сайті ГБ та оберіть за допомогою фільтрів (район реалізації, тема) або за номером чи назвою в полі пошуку до 5 проєктів, які ви хочете підтримати.

Голосувати за проєкти у додатку зможуть користувачі, які зареєстровані у столиці та/або платять податки до бюджету Києва. Для голосування також необхідно підтвердити свою особу, підключивши у додатку Bank ID. Верифікація потрібна для відкритого та прозорого голосування, адже воно відбувається лише в електронному вигляді. У деяких випадках голосування може бути недоступне. Наприклад, якщо користувач на момент голосування не досяг 16 років, не зареєстрований у Києві, уже використав усі голоси, який має недостатньо інформації для підтвердження особи або ж чий акаунт обмежений/заблокований через порушення внутрішніх правил ГБ. Оновлена версія додатку Kyiv Smart City з функціоналом для голосування очікується на початку серпня. Завантажити або оновити застосунок можна за посиланням.

Нагадаємо детальну інструкцію, як киянам проголосувати за проєкти Громадського бюджету.

Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»