Щоб врятувати київські пам’ятки бракує правових механізмів

Щоб врятувати київські пам’ятки бракує правових механізмів

У Департаменті охорони культурної спадщини регулярно перевіряють стан пам’яток. Особливо тих, які є під загрозою руйнації. Так, протягом січня-червня інспектори здійснили 113 перевірок.

Про це повідомив директор Департаменту Олександр Никоряк.

-Із початку року інспектори Департаменту здійснили 113 обстежень об’єктів охорони культурної спадщини. За результатами перевірок було направлено 50 приписів, складено 14 актів про вчинення правопорушення та складено постанови про накладання фінансових санкцій загальною сумою у майже 0,7 млн грн. Серед них щодо пам’ятках на Контрактовій площі, 4 (Гостиний двір); на вул. Антоновича, 16; на вул. Хрещатик, 44 та вул. Богдана Хмельницького, 26, – повідомив Олександр Никоряк.

Також було направлено листи до Мінкультури та поліції за фактом проведення робіт без дозволу та без науково-проєктної документації за адресою: Поштова площа, 3-Б; лист до поліції за фактом проведення робіт без дозволу та без науково-проєктної документації за адресою: вул. Басейна, 9; лист до ДАБІ за фактом проведення робіт без дозволу та без науково-проєктної документації за адресою: вул. Івана Франка, 17 та лист до Мінкультури за фактом проведення робіт без дозволу та без науково-проєктної документації за адресою: вул. Грушевського, 6.

-І досі не вистачає нормальних механізмів впливу на недобросовісних власників. Вже два роки ми б’ємося за прийняття у другому читанні законопроєкта № 0895 (у першому читанні влітку 2018 року прийнято під номером 8202), який дозволив би всім місцевим органам охорони в Україні ефективно здійснювати свої повноваження. Проте, друге читання й досі не відбулося і законопроєкт та всі санкції до порушників, до всіх цих горе-власників лише на папері й ті, в статусі проєкту, – наголосив Олександр Никоряк.

Нагадаємо, законопроєкт № 8202, розроблений Департаментом, передбачає збільшення штрафів за порушення пам’яткоохоронного законодавства. Якщо на сьогодні це від 1700 до 170000 грн (залежно від того, фізична чи юридична особа є власником), то в документі передбачені штрафи від 170000 до 500000 грн. Окрім того, передбачено можливість примусового викупу пам’яток до комунальної власності у власників, які доводять історичні будинки до руйнації.

Нагадаємо, у Києві створюють унікальну базу пам'яток, внесено понад 2,5 тисячі будівель.