Виноград і ліани: у Києві практикують вертикальне озеленення

Виноград і ліани: у Києві практикують вертикальне озеленення

Нині у столиці багато дискусій серед активної громадськості про можливість вертикального озеленення міста, особливо актуального у кам’яних нетрях центру міста або серед застарілого житлового фонду столиці. «Вечірній Київ» розпитав засновника Центру альтернативного озеленення Києва Романа Любеку, який також пропагує вертикальне озеленення, все про ідею, і як її можна втілити.

Фото Марії Лисенко
Фото Марії Лисенко

− Чому вертикальне озеленення – це вигідно і красиво?

− Це − один із найефектніших, виразних та доступних способів декорувати будинки і споруди та є чудовим засобом боротьби із забрудненням навколишнього середовища. Тому сьогодні потрібно розширювати асортимент рослин, які використовуються у вертикальному озелененні у мегаполісі.

Рослини, що використовуються для вертикального озеленення поглинають пил. Вони знижують рівень шуму.

− Чи не руйнують рослини стіни?

− Тільки в одному випадку виткі рослини дійсно можуть завдати шкоди стінам будинку – якщо він весь в тріщинах і давно потребує капітального ремонту, рослини використають щілини для фіксації своїх паростків. Якщо будинок в доброму стані, то виткі рослини добре вплинуть на зовнішнє облицювання будівлі. Ліана допоможе захистити стіни від косих дощів і палючих променів сонця, а відсутність різких температурних перепадів допоможе зберегти гарний зовнішній вигляд на довгі роки.

− Чи не створюють такі рослини додаткову вогкість?

− Зовсім навпаки, ліани крім води з грунту повністю забирають всю вологу уздовж стіни. А під час сильного дощу, рослина, яка плететься по стіні, буде виконувати роль парасольки. Але переживати не варто, якщо у будинку коректно працює горизонтальна гідроізоляція і водостоки. Можна також висаджувати рослину не щільно до стіни, а на відстані і фіксувати на додаткову опору.

− Чим вигідний виноград Вічі і чому не рекомендуєте дикий виноград (партеноцисус п’ятилисточковий)?

− Виноград Вічі – це листопадна ліана, яка досягає 15 (20) м у висоту. Дуже швидко росте і чіпляється до стін спеціальними присосками, завдяки чому не потребує додаткової опори, в нього висока приживлюваність. Приклад, відомий всім киянам: виноград Вічі щільно огорнув постамент пам’ятника Богдану Хмельницькому. Взимку, коли опадає листя, віти і пагони Вічі, мають вигляд охайно намальованого дерева.

− Які ще виткі рослини Ви рекомендуєте в Києві?

− З витких рослин, що чіпляються коренями і присосками можна використовувати плющ звичайний, партеноцисус пятилисточковий  Енгельмана, гортензію повзучу, текому укорінливу, виноград тризагострений, виноград пахучий, виноград справжній, ломиніс Жакмана, ломиніс виноградолистий, виноградник аконітолистий, виноград амурський.

Щоб створити на якійсь частині стіни мальовничу «зелену пляму» використовують озеленення за допомогою однієї ліани. Цей спосіб  є ефектним при озелененні окремих елементів будівлі – вікон, лоджій, балконів, входів, простінків, а також пергол, трельяжів, альтанок, тіньових навісів. Для цього можна використати актинідію коломікта, арістолохію великолисту, жимолость капріфоль , ломиноси.

− Чи можна запускати виноград на ліхтарні стовпи?

Так, але потрібний особливий догляд і формування. Хрестовину зміцнюють на тій висоті, де повинна бути верхівка куща. Після розвитку пагонів залишають 4 – 5 самих верхніх, інші виламують. У наступному році навесні на кожному з чотирьох пагонів залишають по 7 – 8 вічок. Потім зелені пагони звисають і створюють подобу дерева. Це кропіткий процес і можливий у приватній забудові, а не масово по місту.

− Чи можна вирощувати такі рослини біля зупинок-павільйонів очікування?

− Так, звичайно.

− Як ставитеся до озеленення зупинок і що рекомендуєте?

− «Зелені» зупинки – сучасно, красиво, корисно. Незважаючи на те, що зупинки захищають від вітру і опадів, вони не несуть естетичної цінності, не впливають на екологію. Досвід озеленення зупинок розвинений повсюдно, і є простим в організації і невибагливим в обслуговуванні. Вертикальне озеленення зупинок, висадка витких рослин збільшать площу зелених насаджень у міській забудові, рослини будуть сприяти очищенню повітря від вуглекислого газу і шкідливих речовин. Озеленені зупинки краще захищають пасажирів від вітру, сонця і дощу, покращують зовнішній вигляд міста. Для озеленення зупинок можна використовувати такі виткі рослини: партеноцисус п’ятилисточковий, аристолохію, деревогубець, актинідію, жимолость капріфоль, ломиносии, плетисті троянди, пускаючи по металевій сітці або каркасу. Крім того, благоустрій зупинок можливо шляхом установки контейнерів з квітами: петуніями, чорнобривцями, бегоніями, цинерарією, пеларгоніями та іншими.

− Чи став популярний виноград Вічі, дикий і загалом ліани у киян?

− Так. Вертикальне озеленення простору виткими рослинами завжди було найбільш поширеним, популярним та доступним видом, що використовується як в приватних садах, так і на об’єктах загального користування. Адже ці рослини здатні приймати найрізноманітніші форми відносно рельєфу поверхні, а також швидкоростучі і дуже декоративні.

− Які дерева популярні в цьому році у киян виходячи з вашої діяльності?

− Виходячи з асортименту, який ми пропонували – церсис канадський, виноград Вічі, платан, клен гостролистий, клен явір.

− Чи будете проводити восени акцію з роздачі киянам саджанців дерев?

− Так, ми готуємося роздавати саджанці традиційних для нашої кліматичної зони дерев – липи, клена, горобини, дубу.

Фото, відео Марії ЛИСЕНКО, «Вечірній Київ»