Кібератаки і фейки: з чим бореться СБУ зараз

Кібератаки і фейки: з чим бореться СБУ зараз

Понад 300 кібератак і кіберінцидентів на об’єктах критичної інфраструктури протягом першого півріччя 2020 року нейтралізувала Служба безпеки України. До них були причетні майже 20 хакерських угруповань, які тепер знешкоджені СБУ.

Значну частину хакерів напряму контролювали з Російської Федерації, їхня мета – нанести шкоду українським державним органам і підприємствам оборонно-промислового комплексу.

Крім того, СБУ активно протидіє гібридним загрозам, поширенню фейків і проросійської пропаганди, які напряму впливають на інформаційну безпеку держави. Зокрема, за цей період припинено діяльність 2,7 тис. спільнот у соцмережах, 375 вебресурсів, 431 інтернет-агітатора і 10 ботоферм, які поширювали фейки та деструктивну інформацію. Була за цей період і спроба кібератаки на українські ЗМІ. СБУ запобігла розсилці листів на тему COVID-19 начебто від імені Центру громадського здоров’я МОЗ України.

У СБУ відзначили, що велику роль для захисту національного інформпростору відіграло продовження санкцій проти російських соцмереж «ВКонтакте» і «Одноклассники», а також продуктів «Яндекс», «Mail.ru», «Доктор Веб», «Касперский», «1С», «Парус».

Співробітники служби безпеки блокували організовану групу мешканців Києва та Житомира, які за допомогою програмного забезпечення підміняли номери і видавали міжнародний трафік псевдооператорів «Фенікс» і «Лугаком» з території так званих «Л/ДНР» і Російської Федерації за місцеві телефонні розмови українських абонентів.

Також Службою заблоковано масштабний механізм фінансування терористичної організації «ЛНР» через системи електронних платежів. Група громадян на окупованій частині Луганщини під кураторством так званого «МДБ ЛНР» і ФСБ РФ створила псевдофінансову установу «Перший комерційний центр». Ця структура забезпечувала проведення в ОРЛО операцій з поповнення та зняття коштів з банківських платіжних карт України та РФ, валютно-обмінних операцій, грошових переказів через міжнародні платіжні системи, обіг електронних коштів у заборонених Україною ресурсах.

Завдяки спільній спецоперації СБУ і Державної податкової служби заблоковано податкову схему, котра щомісяця завдавала збитки державі на 2 мільярда гривень.

Загалом за цей період викрито та припинено 219 фактів протиправного використання електронних платіжних систем і систем розрахунків, «криптовалют» і «криптовалютних технологій».