Якість води у Дніпрі в районі Києва: що вплинуло на показники

Якість води у Дніпрі в районі Києва: що вплинуло на показники

У першу суботу липня щорічно відзначається Міжнародний день Дніпра – свято головної річки українців.

-Дніпровську воду споживає 70% населення України і третина киян. Вода, що постачається Київводоканалом, відповідає усім нормам, має високу якість і цілком безпечна для вживання, - сказав генеральний директор ПрАТ «Київводоканал» Дмитро Новицький.

Проте, якість води у головній річці України погіршується через господарську діяльність людей, відсутність достатньої кількості опадів у басейні річки Дніпро, потепління клімату. Нажаль,  в межах всієї України державна програма «Питна вода України», погоджена ще у 2010-х роках,  виконана на 5 – 7 відсотків.  Для подачі якісної  води у домівки українців потрібно вдосконалювати технології очищення. Наразі цим займаються лише у Києві.

Екологи відмічають, що Дніпро в районі столиці міліє. Тут вже нараховують 51 мілину в районі мостів Метро та Патона, що уповільнює течію, зменшує й кількість кисню у воді, викликає застой і цвітіння. Проте, ніхто не дбає про днопоглиблювальні роботи, руйнування наносів й мілин.

Яка натепер якість води у Дніпрі в районі Києва?

-Цього року через відсутність весняного водопілля й холодну дощову весну ми відмічаємо значне покращення якості води у Дніпрі, - говорить головний інженер управління Дніпровської водопровідної станції Олександр Грищенко. – Нині вода значно прозоріша, за показниками мутності, кольоровості  та бактеріологічними – краща, і ще на початок липня у нас відсутнє цвітіння води через синьо-зелені водорості. Наразі у Київському водосховищі місцями ледь починається цвітіння води. Тому процеси підготовки води для киян нині потребують меншу кількість реагентів. Якщо пригадати 2018 рік, то якість води у річці тоді була значно гіршою.  В той рік ми використовували й нашу озонаторну установку для доочищення води 200 днів протягом року. В нинішньому – запускали її лише один – три рази. Проте, ми проводимо модернізацію Дніпровської водопровідної станції, переводимо її на новітні способи очищення води.

Нагадаємо, що Дніпро – одна з найбільших річок у Європі, третя за довжиною після Волги та Дунаю. Дніпро протікає по території трьох країн: України, Білорусі та РФ.

Назва річки вперше зустрічається в літературних пам’ятках середини І тисячоліття до нашої ери. Вона походить від скіфського Данапр, що перекладається як «глибока вода». Давні греки називали Дніпро Борисфеном, що означає «широкоплинний», предки українців, давні східні слов’яни – Славутичем.
Довжина ріки Дніпро – 2201 км (у межах України 981 км), площа басейну 504 тис. кв. км.

Водою Дніпра користується 70% населення України, на нього припадає половина всіх річкових шляхів нашої країни. На берегах Дніпра розташовані більше півсотні великих і малих міст України.

Сучасний Дніпро від гирла Прип’яті до греблі Каховської ГЕС – це каскад із шести великих водосховищ: Київське, Канівське, Кременчуцьке, Кам'янське, Дніпровське, Каховське. Загальна площа водосховищ – 6950 км², повний об'єм акумульованої води – 43,8 км³.

Фото Бориса КОРПУСЕНКА "Вечірній Київ"