Лінія допомоги: на які хвороби кияни скаржаться лікарям по телефону

Лінія допомоги: на які хвороби кияни скаржаться лікарям по телефону

З початку епідемії коронавірусу в Україні столичну гарячу лінію «Порада лікаря за телефоном 15–83» буквально завалили дзвінками. Налякані новою інфекцією кияни цілодобово зверталися за консультацією. Деякі влаштовували справжні істерики.

Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка

Сьогодні панічний ажіотаж навколо підступного вірусу помітно впав, дзвінків стало вдвічі менше, але лікарі-консультанти не розслабляються. На що найбільше скаржаться кияни? Які курйозні питання ставлять? Чому п’ють «зеленку» та надають показники електролічильників? Про це та багато іншого «Вечірньому Києву» розповів завідувач консультативно-інформаційного відділу «Порада лікаря за телефоном» Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Києва Олександр Комашко.

- Олександре Юрійовичу, скільки дзвінків за добу надходить на гарячу лінію 15-83?

- Сьогодні отримуємо біля тисячі звернень. З початку епідемії коронавірусу в Україні дзвінків було майже вдвічі більше – 1,5–2 тисячі.

Адже холодна погода в березні-квітні сприяла збільшенню застудних захворювань. А люди, налякані новим коронавірусом, відразу «знаходили» у собі симптоми саме цієї інфекції.

Деякі дозвонювачі, навіть появу нежиті сприймали як катастрофу, влаштовували істерики, вимагали тестування та термінової госпіталізації. Але ж у лікарів-консультантів немає тестів.

Інші кияни були просто розгублені та потребували емоційної підтримки. І ми намагалися їх всіляко заспокоїти.

Сьогодні ажіотаж навколо коронавірусу значно спав. Далися взнаки і запроваджена інформаційно-роз'яснювальна кампанія, і послаблення карантину, і вчасно організована в Києві допомога найбільш вразливим до коронавірусу категоріям населення, а саме людям літнього віку. Отже вони не відчували себе покинутими.

Загалом люди стали більше обізнаними та знають, що при симптомах респіраторного захворювання слід звернутися до свого сімейного лікаря, який вирішить, що робити далі, та направить у разі потреби на тестування.   

- З якими питаннями найчастіше звертаються люди?

- Найбільше звернень стосуються захворювань серцево-судинної системи. Люди скаржаться на підвищення або зниження тиску, аритмію, тахікардію тощо. 

На другому місці стоять питання, пов’язані з такими симптомами гострих респіраторних захворювань, як підвищена температура, нежить, чхання, біль у горлі та кашель.

На початковій стадії коронавірус має такі ж симптоми. Але визначити Covid-19 можуть тільки спеціальні тести.

Влітку додалися ще «сезонні» скарги, які стосуються перегріву організму, теплових ударів, укусів кліщів та харчових отруєнь.

- Чи бувають випадки, коли людина звертається за порадою на гарячу лінію, хоча їй треба негайно викликати «швидку»?

- Задуху можна розпізнати навіть по телефону. Якщо лікар-консультант розуміє, що у пацієнта загрозливі для здоров’я симптоми, наприклад, задуха, ускладнене дихання, біль або стискання у грудях, гарячка, то переключає його на службу 103.

З такими показаннями людина потребує госпіталізації. І неважливо, що це – коронавірус, пневмонія, грип чи ГРВІ.       

Питання в тому, наскільки важко людина переносить недугу. Адже звичайний грип так само має як легкий перебіг, так і важку форму і може призвести до смерті.

Але всі зациклені на коронавірусі, тому всі прояви будь-якої хвороби, пов’язують саме з цією інфекцією.

До речі, часто люди сильно перебільшують свої симптоми, але іноді, навпаки, применшують.

Бувають ситуації, коли телефонує людина в паніці з «дуже високим» тиском 130 на 90. А одного разу звернувся чоловік, який нібито трохи порізав палець, але в ході розмови виявилося, що ледь не відтяв собі руку циркуляркою. Він втратив багато крові та потребував негайної госпіталізації.

– Чи багато дзвінків від тих, хто просто хоче поговорити?

– Як правило часто телефонують самотні люди похилого віку, які знають імена кожного оператора та хто з них коли чергує. Буває, що просто питають: «Котра зараз година?» або «Який сьогодні день тижня?», На такі питання ми ще відповідаємо (сміється – прим. ред.).

Але консультацій вузькопрофільних спеціалістів не надаємо. Адже у нас працюють лікарі  (три або чотири вдень, двоє – вночі), які мають досвід роботи в бригадах швидкої допомоги. Тому на питання: «Яку краще пити мінеральну воду?», радимо проконсультуватися з гастроентерологом.

Ми надаємо телефоном загальну консультацію, визначаємо чи потрібен виклик «швидкої», чи необхідно звернутися до сімейного лікаря тощо.

Але курйозних запитань в нашій роботі менше не становиться. Пам’ятаю, як одна бабуся постійно запитувала, чи можна їй випити п’ять крапель «зеленки». Відповідаємо, що не можна. Та й взагалі цей неефективний розчин для зовнішнього застосування заборонили використовувати. Наступного дня бабуся телефонує знову: «А сьогодні «зеленки» вже можна випити?»

Як в тому анекдоті, коли молодий батько в паніці дзвонить педіатру:

- Лікарю, трирічна донька напилася «зеленки»!

- Так, а як дитина зараз виглядає, що робить?

- Посміхається зеленими губами, висовує зелений язик… Що робити?

- Фотографуйте!

А якось вночі зателефонувала схвильована дівчина, мовляв, тільки що стався секс і як їй тепер запобігти вагітності? Надали деякі поради, але всі вони 100-відсоткової гарантії не дають.

А ще хотів би попросити не плутати нашу службу із компанією «Київенерго», телефон кол-центру якої 15-88. Бо часто буває, що помиляються номером і одразу диктують показники лічильників (сміється – прим. ред.). 

Нагадаємо, що на гарячу лінію «Порада лікаря за телефоном» кияни можуть звернутися  за номером: 15-83 зі стаціонарного (безкоштовно) та 044-235-01-01 – із мобільного телефонів (згідно з тарифами оператора).