Вперше у Києві мешканці встановлять саморобні очисні споруди на озері

Вперше у Києві мешканці встановлять саморобні очисні споруди на озері

На столичній Оболоні створюють сучасний парк на озерах з максимально природним середовищем і спортивним ухилом. Унікально й те, що тут, вперше у Києві та в Україні, за кошти звичайних свідомих людей, активісти своїми руками збудують справжні очисні споруди на зливовій каналізаційній трубі, що належить комунальній організації. Потім досвід очистки води хочуть розповсюдити на інші озера й річки Києва, до яких багато десятиліть «не доходять руки» у влади.

«Вечірній Київ» дізнався:

  • чи можна купатися в озері Йорданському;
  • якою буде комунальна база для занять дітей водними видами спорту;
  • про те, як своїми силами мешканці можуть очистити каналізаційні стоки з вулиць.

На фото: новий пірс для човнярів

– На озері буде проводити заняття дитяча спортивна школа з водних видів спорту «Маяк на Оболоні». Влітку тренування відбуватимуться саме тут, на озері Йорданському. Тому, у рамках першої черги створення парку на озерах Йорданське та Кирилівське, під час карантину, КП «Плесо» розчистило дно водойми й його береги від сміття. Спорудили справжній пірс, тепер поряд зведуть елінг для роздягальні й інвентаря, туалет, – говорить депутат Київради Костянтин Богатов. – Взимку діти-спортсмени проводять тренування у школі, що розташована поряд. А от справжньої водної бази в них натепер немає. Багато років тому ця комунальна спортшкола розташовувалася на Дніпрі, а земля належала заводу «Маяк». Потім, всілякими неправдами, земля – 1,5 гектари на Оболонській набережній – перейшла до власників-забудовників. Ми вже третій рік займаємося цим питанням й дійшли до суду. Нині, з новим керівництвом Укроборонпрому (завод «Маяк» у його підпорядкуванні), ми оскаржуємо незаконні дії нотаріуса щодо відчуження, і намагаємося повернути майно заводу, а він своєю чергою знову надасть можливість займатися на річці дітям з комунальної спортшколи. Місто буде її фінансувати. Поки ми створюємо літню базу для дітей на озері Йорданському, що поряд з житловими будинками.

На фото: місце, де з колектора тектиме очищена вода, додатково засадять спеціальною рослинністю

– За кошти, зібрані місцевими активістами і своїми також, я вже зробив устаткування частини майбутніх очисних споруд. Повністю встановимо їх за декілька днів, – розповідає член ГО «Юніон вейк», підприємець Максим Подостроєць. – Я з’ясував, що під час інтенсивних злив через отвір колектора висотою 1,5 метри, що скидає воду з Оболонського проспекту й прилеглих вулиць, пропускає до 500 кубометрів води. Розрахунки показали, що тут можна встановити грабельні лопаті для відлову великогабаритного сміття. Вода проходитиме також через фільтри з кварцового піску та активованого вугілля. На отвір колектора встановлю насадку. Вибирати великі наноси планується механізмами, що є у дорожньої служби. Міняти пісок та вугілля можливо раз на 2 місяці. Після того, як очисна установка пройде випробування на Йорданському, планую спробувати встановлювати такі ж агрегати на інших озерах Оболоні та міста. Адже десятиліттями комунальні служби міста цими питаннями не переймалися, не очищену дощову воду з вулиць, як і за часів УРСР, скидають у міські водойми, малі річки. 

На фото: з Оболонського проспекту дощову воду через колектор скидають в озеро

– Ми плануємо також знайти всіх порушників, які незаконно зробили врізки в дощову каналізацію вздовж Оболонського проспекту, і час від часу скидають туди забруднену воду, – говорить засновник ГО «Почайна», краєзнавець, громадський екологічний інспектор Анабелла Моріна. – Ми знаємо, хто скидає нечистоти в колектор. Проте запросимо спеціалістів різних організацій, які робили подібну справу, вишукуючи забруднювачів озера Лугове. Але нам потрібно буде спеціальне обладнання для телеінспекції колектора, і ми його знайшли. Буде складено протокол по результатах інспектування. А далі документи підуть у прокуратуру.   

– Протягом 5 років ми регулярно ініціювали перевірку якості води в озері Йорданському, яке входить в водну систему Опечень (Почайна), – розповідає Моріна. – Щоразу результати були відмінні. У воді озера високий вміст кисню (що характерно для природних водойм), так само вона насичена кальцієм і магнієм, що свідчить про численні підземні джерела. Завдяки розчищенню озера в 2018-2019 роках, підводну частину поруч із берегом очистили і розкрили додаткові ключі. Тепер у нас є величезний шанс домогтися надання Йорданському статусу, який дозволяє купатися. Єдиною перешкодою є регулярне та, в основному, бактеріальне забруднення води через систему дощової каналізації. Підкреслю: аналогічним чином забруднюються абсолютно всі київські водойми. Це загальна проблема, і Йорданське – не виняток.

На фото: спецтехніка розчистила береги та дно озера

Нагадаємо, що парк навколо Йорданського озера створюють силами КП «Плесо» та КО «Київзеленбуд» за проєктом, прийнятим Київрадою у 2017 році та створеним архітекторами за ініціативи ГО «Почайна». У нинішньому році перша – найважча частина робіт – відбулося розчищення, створено пірс, набережну, висаджено дерева, встановлено шлагбаум. У цьому сезоні вимощуватимуть дорогу вздовж озера, що пролягає поряд із житловими будинками. З протилежного боку водойми створять мощений прохід до пірсу й елінгу.

– Парк ми намагаємося зробити максимально природнім, аби тут було поменше бетону й мощення, й більше зеленої трави,  пояснює Анабелла Моріна. – Буде також два невеликі напівкруглі дощаті виступи на сваях на воді. Але у озера Кирилівське є ще й окрема проблема – відсутній прохід до нього та парку зі сторони Оболонського проспекту та від станції метро «Оболонь». Тут нагородили парканів, що за законом – неприпустимо. Власникам доведеться робити проходи у них за свій кошт. У наступному році, за планом побудови парку, буде впорядкування протилежної сторони озера, початок робіт на озері Кирилівському, створення велодоріжки навколо двох озер.

На фото: частина русла Почайни загубилася серед промзони, але тут створюють парк

– Озера Кирилівське, Йорданське, разом з іншими озерами Оболоні, – це старовинне русло річки Почайна. Нині, для реалізації проєкту парку на Почайній, проводять тендер з вибору підрядника робіт, інформує Костянтин Богатов. – У нинішньому році почнуть фінансування проєкту. Проте річка Почайна – це не тільки літописна ріка, а й гідротехнічна споруда, що відводить воду з Оболоні. Щоб не підтоплювалися будинки району, тут має бути все грамотно організовано, а вода – чистою. Ці роботи виконуватимуться не залежно від того, що ми хочемо отримати парк швидко. Розчистка озера Вовкувате та Почайни – обов’язкові, і саме на чистих водоймах робитимуть парк. Таким чином, ми отримаємо водно-зелений парковий пояс на Оболоні: від Вовкуватого, через Почайну, Йорданське, Кирилівське, Пташине, а потім – Лугове – і до затоки Верблюд. Через довгий карантин і витрати міста на подолання пандемії, у столиці склалася непроста ситуація з бюджетним фінансуванням багатьох проєктів. Буде значний секвестр по комунальних підприємствах, багато задуманого у зеленому господарстві міста доведеться відкласти. На сьогодні є вірне рішення виконувати тільки ті роботи, зупиняти які було б дорожче, ніж завершувати. Але парк на Почайні будується.

Фото, відео Марії ЛИСЕНКО «Вечірній Київ»