Голова Київської виборчої комісії Михайло Терещенко: «Графи «проти всіх» більше не буде»

Голова Київської виборчої комісії Михайло Терещенко: «Графи «проти всіх» більше не буде»

Про нововведення на виборах, цікаві нюанси голосування, а також про можливе фальшування «Вечірка» розпитала голову Київської міської виборчої комісії Михайла Терещенка. 

- Михайле Борисовичу, що на цих виборах буде принципово новим? 
- По-перше, тепер кандидат, який набрав в окрузі навіть найбільшу кількість голосів, може не стати депутатом, якщо в партії, яку він представляє, невисокий рейтинг у виборців. А якщо партія не подолала 5-відсоткового бар’єра, кандидат узагалі нікуди не проходить. 
По-друге, рейтинг кандидатів у депутати формують виборці, а не визначає партія, як це було раніше. А функція виборчої комісії – на підставі отриманих голосів зафіксувати у відсотках, хто ж став депутатом.
 

- Зрозуміло… Скажіть, для самих киян у процедурі виборів щось змінилося? 
- Ні, вона, як і раніше, є максимально простою. У Києві будуть бюлетені двох видів: з обрання депутатів Київраді та мера. Виборець має поставити лише одну позначку в кожному з них. А ось графи «не підтримую жодного» немає. Тож, якщо ви проти всіх, не треба ходити на вибори взагалі. Таке ставлення, до речі, називається «внутрішньою еміграцією від суспільства» (Посміхається). 

- А переселенці мають право проголосувати в Києві? 
- Якщо вони не мають київської реєстрації та не є мешканцями столиці, то ні. І, звісно, голосувати можуть тільки повнолітні особи. 

- І навіть ті, кому минає 18 у день виборів? 
- Так. Вони автоматично потрапляють до списку виборців. 

- Щодо виборів мера: тепер вони, найпевніше, будуть у два тури… 
- Якщо хтось із кандидатів не набере понад 50% голосів, то другий тур буде не пізніше, ніж через три тижні після першого. 

- До речі, який же бюджет цих виборів? 
- Понад чотири мільйони гривень. Кошти потрібні на виборчі бюлетені та запрошення, на виборчі плакати… На багато речей. Уявіть, лише на канцелярію нам дають 1200 гривень! 

- Скільки ж депутатів цього разу налічуватиме Київська міська рада? 
- Сто двадцять. Закон визначає, що, якщо в тому чи іншому місті є понад два мільйони виборців, то кількість депутатських мандатів має бути саме такою. А в Києві два мільйони 214 тисяч виборців. До речі, виборчих округів у столиці теж 120, у кожному з них приблизно 17 700 виборців. Але тут є нюанси… Виборчі дільниці (у кожній по 2-2,5 тисячі осіб) повинні включатись у виборчі округи цілим числом. І ціле число округів має включатись, у свою чергу, у район. Скільки ж округів буде в кожному районі столиці? Найменше – у Печерському, п’ять округів. Найбільше – у Дарницькому та Деснянському, по шістнадцять. 

- Щодо підрахунку голосів, він, як і раніше, починається одразу після виборів – після 20-ї години? 
- Саме так, і о другій-третій ночі закінчується. Звісно, усе рахується за допомогою комп’ютера, дані вводяться та підраховуються програмою «Ексель»

- Атак хакерів не боїтеся
- Вони нам не загроза. Тому що інформація передаватиметься через випадкові канали, зокрема звичайною поштою, також зберігатиметься на флеш-дисках.