Яким було перше святкування Дня Києва

Яким було перше святкування Дня Києва

Матеріал "Святкування Дня Києва: сторінки з історії" для цифрової бібліотеки "Київ" підготувала Надія Грищенко. 

Наприкінці травня 1982 році у столиці Української РСР святкували 1500-річчя Києва. Але принципове вирішення питання було досягнуто набагато раніше. Ще на початку 1979-го процес підготовки до ювілею був запущений, почав працювати оргкомітет на чолі з головою Ради міністрів УРСР Олександром Ляшком. Як пише києвознавець Михайло Кальницький, наукову базу під цей задум підвів Петро Толочко - нинішній академік, а в той час - кандидат історичних наук і заввідділу Інституті археології. У своїх публікаціях і книгах він проводив думку про те, що міське поселення на території Києва існує безперервно з кінця V-початку VI ст. Що ж стосується конкретної дати, то ніхто і не приховував її умовність. Призначаючи як рік заснування Києва 482-й, історики наче "заримували" його з відомою літописною датою - 882 роком, коли князь Олег захопив Київ та оголосив його "матір'ю міст руських". Підготовка до річниці велася цілеспрямовано і солідно під егідою ЮНЕСКО.

Важливішим за все було те, що ювілей сприяв потужному сплеску інтересу киян до минулого свого давнього міста. Вийшов цілий ряд монографій і популярних книг з історії й архітектури Києва, видавалися фотоальбоми з міськими краєвидами, з'явилася в обігу пам'ятна поштова марка. Перед ювілеєм на березі Дніпра був встановлений пам'ятний знак із зображенням літописних засновників Києва у човні. На стародавніх руїнах Золотих воріт поставили умовний макет споруди в натуральну величину. Музей історії міста Києва отримав постійну прописку у Кловському палаці (зараз там Верховний суд). На Подолі відтворили фонтан "Самсон". Старовинний Андріївський узвіз прикрасили мощенням і ліхтарями під старовину. А різних "малих форм" безпосередньо до свята розставили стільки, що подекуди вони ще збереглися. Наприклад, на Борщагівці донині вцілів бетонний напис посеред тротуару: "Київ 1500".

Святкування в останній травневий уїк-енд були пишними, різноманітними. Грандіозне театралізоване шоу на Республіканському стадіоні, хода Хрещатиком, вернісаж на Андріївському узвозі, концерти в парках, ілюмінація і феєрверк... Але центральна церемонія відбулася в Палаці "Україна", де керівник ЦК КПУ Володимир Щербицький прикріпив до прапора столиці республіки нову нагороду - орден Дружби Народів. З 1984 р. почалися регулярні вернісажі на Андріївському узвозі. А останньої неділі травня 1987 р. вперше було офіційно відзначено свято Дня Києва. Цю дату нібито запропонував журналіст В'ячеслав Лашук. Відповідно до тогочасної риторики, метою нового свята стало "сприяння підвищенню трудової та суспільно-політичної активності всіх працівників, посилення їхнього ідейного, інтернаціонального, патріотичного, морального та естетичного виховання". До речі, міська влада проявила відому сміливість, відповідально вирішивши, що через рік після Чорнобиля у Києві знову можуть проводитися масові гуляння під відкритим небом.

Програма першого Дня Києва, що відбувся 31 травня 1987 року, була насичена заходами на вулицях, площах, у парках і на стадіонах. Стартувало свято театралізованим мітингом на площі Жовтневої революції - нинішньому Майдані. Закінчився марш парадом духових оркестрів. Для жителів столиці тоді організували і повітряно-спортивні виступи на стадіоні "Чайка", і літературні читання біля пам'ятника Богдану Хмельницькому, і міні-матч відомих київських футболістів на стадіоні "Динамо". Тож старт Дню Києва дали яскравий. Коли стемніло, на Хрещатику розпочався святковий карнавал під залпи феєрверку. Відтоді городяни святкують День міста щороку.

У дні святкування проходять традиційні Міжнародні змагання з велоспорту, щорічна спортивно-благодійна акція "Пробіг під каштанами" (забіги для спортсменів і любителів, старт для учасників на візках та дітей до 7 років),  змагання з пляжного футболу, відкрита регата, фестиваль повітряних зміїв, міський турнір з кікбоксингу, чемпіонат Києва з роликового спорту та інше. На Співочому полі, в ботанічних садах проходять виставки весняних квітів. У парку "Київська Русь" в дні святкування на городян чекають різноманітні конкурси, музична програма, виступи каскадерів, катання на конях, лицарські бої тощо. У більшості київських театрів показують спеціально підготовлені вистави для дорослих і дітей. В рамках святкування Дня Києва відбувається друга виставка-презентація промислової продукції міських виробників "Зроблено в Києві". Традиційно на головній площі міста - Майдані Незалежності – проходить великий концерт за участю артистів української естради та шоу-колективів; в 2016 році   стартував на центральній сцені фестиваль "Свято вільних людей"  … про іноваційні міські проекти, об'єднані в ініціативу "Smart Siti", які представила міська влада киянам під час святкування Дня Києва… Проводяться Марші вишиванок, конкурси на найкращу вишиванку.