У Києві підлітки, чоловіки та жінки можуть через поліцію знайти притулок у кризовій кімнаті

У Києві підлітки, чоловіки та жінки можуть через поліцію знайти притулок у кризовій кімнаті

Сьогодні у столиці відкрили кімнати кризового реагування для жертв домашнього насильства.

Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка

Заступниця голови КМДА Марина Хонда повідомила, що в Києві вперше відчинив двері заклад такого типу. Приміщення були відремонтовані та адаптовані в одній з будівель на масиві Виноградар. З бюджету міста було виділено кошти – 660 тисяч гривень на ремонт, а 282 тисяч надав Фонд народонаселення ООН у рамках меморандуму з КМДА саме на обладнання кризових кімнат.

– На вимогу та потребу територіальної громади міста Києва було прийнято рішення щодо відкриття кімнат кризового реагування, де постраждалі особи перебуватимуть у безпеці, –пояснила Марина Хонда. – Річ у тім, що за минулий рік кількість звернень щодо домашнього насильства у столиці склала понад 6 000, а з початку цього року поліція зареєструвала вже понад 7 тисяч. Це стало, по-перше, однією із причин запуску цілодобової Служби «Телефону довіри»: (044) 272 15 00 – з мобільного та 1500 – зі стаціонарного телефону. Але життєві ситуації вимагали й інших рішень у допомозі киянам.

Потреба в таких закладах, як показує практика, значна. Київ потребує що найменше 5 таких установ. Незабаром відкриються й кімнати на лівому березі столиці. Тому ми дуже швидко постаралися, навіть під час дії карантину, зробити весь необхідний ремонт та обладнання перших кризових кімнат. Тут одночасно зможуть отримати тимчасовий прихисток вісім осіб. Найчастіше такого роду захисту потребують жінки з маленькими дітьми, але від насильства у сім’ї страждають і чоловіки. Повне соціальне забезпечення підопічних, які перебуватимуть у кімнатах, бере на себе бюджет міста.

– З листопада минулого року в Києві сталося 3 випадки, коли потреба в таких кімнатах стала очевидно, – поінформувала Марина Хонда. – Постраждалим реально не було куди йти, у них не було документів, і поліція просто фіксувала факт правопорушення – насильства. А далі жінки залишалися сам на сам зі своєю проблемою, адже не було такої соціальної послуги у столиці. Тому ми створили у місті умови, аби надавати прихисток постраждалим особам. Ми підписали меморандум з Національною поліцією, яка, після отримання виклику на випадок домашнього насильства, зможе встановити, що потерпілому немає куди йти – немає батьків, родичів, друзів, і одразу вирішити проблему тимчасового влаштування жертви. 10 днів даються на те, щоби поліція допомогла відновити постраждалим документи, встановити і задокументувати факт кримінального правопорушення.

У Києві працює притулок для жінок, але то притулок для тих, коли вже зафіксовано факт правопорушення, відкрито кримінальну справу, в наявності у потерпілих є документи. Постраждалі можуть перебувати в ньому більш значний термін. Для гострих кризових ситуацій у нас в місті кімнат не було.

– Але в кризовій ситуації можуть опинитися й чоловіки й діти. Як щодо них?

– Так, під час карантину у столиці збільшилася кількість звернень до Служби «Телефону довіри» від чоловіків, у яких простежувалися суїцидальні наміри. З ними працювали психологи. Також були раніше звернення від чоловіків-інвалідів, що потерпали від жінок або матерів. Був випадок, коли дружина зачинила свого онкохворого, прикутого до ліжка чоловіка й не годувала його тривалий час. Або коли матір застосовувала фізичне насильство по відношенню до дитини-інваліда. Є ще й категорія «психологічне  насильство», критерії якого не прописані у законодавстві й суди, на жаль, не можуть виносити рішення у таких випадках. Тому обов'язково варто звертатися до Служби «Телефону довіри» й спілкуватися з досвідченими психологами.

Марина Хонда також розповіла, що у «кризових кімнатах» працюватиме 4 соціальні працівники, які перебуватимуть там подобово, відповідно до затверджених графіків. Це дасть можливість поселяти постраждалих осіб у будь-який час доби.

Відповідно до Постанови КМУ № 824 від 21 серпня 2019 року строк цілодобового перебування у «кризовій кімнаті» не може перевищувати десяти діб.

Після закінчення граничного строку перебування у «кризовій кімнаті» постраждалу особу може бути влаштовано до притулку чи інших спеціалізованих служб, які надають соціальні послуги постраждалим особам.

До «кризової кімнати» постраждалу особу влаштовують на підставі її особистого звернення або направлення суб’єкта, що здійснює заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, відповідно до Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 658 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 69, ст. 2332).

Право на влаштування до «кризової кімнати» має:

1) повнолітня постраждала особа за особистим зверненням;

2) повнолітня постраждала особа, направлена уповноваженим підрозділом органу Національної поліції, центром соціальних служб, мобільною бригадою соціально-психологічної допомоги постраждалим особам;

3) особа, яка не досягла повноліття, але перебуває (перебувала) у зареєстрованому шлюбі;

4) дитина у разі її прийняття до «кризової кімнати» разом із матір’ю/батьком або особою, яка їх замінює.

До «кризової кімнати» не влаштовуються постраждалі особи:

  • у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння;
  • з ознаками гострих інфекційних захворювань;
  • із психічними захворюваннями, які можуть становити загрозу здоров’ю постраждалої особи або осіб, що її оточують;
  • з грибковими та паразитарними хворобами шкіри та волосся;
  • із потребою в стаціонарному лікуванні.


Зазначені постраждалі особи, у разі потреби, підлягають невідкладному направленню до закладів охорони здоров’я з одночасним повідомленням відповідно до законодавства про факт вчинення щодо них насильства.

Перебування у «кризовій кімнаті» особи, яка вчинила насильство стосовно постраждалої особи, яка перебуває у зазначеній кімнаті, забороняється.

Перебування в одній кімнаті повнолітніх постраждалих осіб різної статі забороняється. Про влаштування постраждалої особи до «кризової кімнати» видається наказ директора Центру.

Фоторепортаж Бориса КОРПУСЕНКА, «Вечірній Київ»