Культура у столиці під час карантину знайшла шляхи до глядачів

Культура у столиці під час карантину знайшла шляхи до глядачів

Карантин кардинально змінив життя людей і змусив простосовуватися до нових умов. Зустрічі у zoom'і, уроки для школярів у мережі, "золотий час" онлайн курсів та сфери доставки. Культурні заклади та інституції були зачинені в першу чергу, для спілкування з відвідувачами вони використовували технологічні рішення та соціальні мережі. Трансляції не можуть замінити атмосфери вистави чи концерту, але в період карантину це був єдиний шанс залишатися долученим до культурного життя. 

КІНО

Під час карантину, коли кінотеатри закриті, а нові фільми не виходять в прокат, декілька фестивалей, які мали відбутися у столиці, вирішили провести покази онлайн. Ексклюзивний контент, як на фестиваі документального кіно, мав більше попиту серед глядачів. 

 • Київський міжнародний фестиваль короткометражних фільмів KISFF запропонував до перегляду вибрані роботи з програм Анімаційного Божевілля за всі роки її існування.
 • 3 21 по 27 квітня, за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні, відбувся перший онлайн-Фестиваль європейського кіно 2020. У програмі представили 8 кінохітів – тріумфаторів світових фестивалів. За словами  Дениса Іванова, голова кінокомпанії "Артхаус Трафік, в мережі фільми дивилася кількість людей в десятки разів менше, ніж було б кінотеатрах. На його думку, це інший глядацький досвід, який не заміняє спільний перегляд у кінотеатрі. Також існує конкуренція з іншими видами аудіовізуального продукту, в тому числі піратським.
 • 17-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA також пройшов онлайн. Цьогоріч дивитися фестивальні стрічки можна було на платформі docuspace.org, а дивитися розмови з режисерами, правозахисні дискусії та трансляції вечірок на Facebook-сторінці фестивалю. Переможця Docudays UA - стрічку Ірини Цілик "Земля блакитна ніби апельсин" лиша за добу доступу подивилося більше 4 тисяч глядачів. 
 • VІІ Фестиваль мистецтва кіно для дітей та підлітків Чілдрен Кінофест цього року відбудеться онлайн – з 29 травня по 7 червня на офіційному сайті фестивалю. Як і завжди, фільми програми можна буде подивитись безкоштовно.


ТЕАТР

Театри чи не найактивніше спілкуються зі своїми шанувальниками. Окрім трансляцій актуальних та архівних вистав, вони проводять флешмоби, знайомлять з акторами, майбутніми виставами і навіть влаштовують прем'єри.

 • У березні  PostPlay Театр та Open Theatre провели онлайн-трансляцію прем'єри альманаху коротких вистав від молодих українських режисерів – «Бенкет під час чуми: простір нового міфу».
 • Театр Лесі Українки викладав вистави на різну тематику (ювілейні, присвячені конкретним акторам) на Youtube-каналі
 • Театр Франка регулярно влаштовував показ архівних вистав та творчих вечорів, починаючи з 1950-х років, провів екскурсію театром, розпочав проєкт "Слуховище", в якому актори театру читають улюблені вірші, прозові твори, спогади корифеїв.
 • Театр "Актор" організував проєкт "Театр на винос" з показом вистав у прямому ефірі. Також актори театру на Facebook-сторінці провели флешмоб #вітаю_ліну_костенко90 з читання поезії Ліни Костенко, записують інтерв’ю з акторами, створюють відео про життя акторів на карантині
 • Театр на Липках влаштував транляцію своїх вистав, частину - у вільному доступі, частину - у платному. 
 • Дикий театр виклав у вільний доступ кілька вистав та замість запланованої прем'єри вистави "Лабрадор" організував читку спектаклю через Zoom.
 • Театр Золоті ворота: в рамках онлайн-проєкту «Золоті на зв’язку» актори записували вдома розважальні ролики, в рубриці #виставатижня розповідають історію створення вистави і розігрують запрошення, в проєкті «Золоті в ефірі» влаштовують прямі ефіри в Instagram.
 • Столична оперета запустила челендж #sing_with_operetta, проводить марафон #оперета_online (артисти виконують музичні твори, а глядачі мають написати назву твору та ім’я автора), в проєкті #спілкування_online актори виходять у прямий ефір на Facebook, також є трансляція вистав на YouTube-каналі.
 • Київський академічний театр ляльок для дітей запустив експериментальний пізнавальний проект #Театронлайн з цікавими завданнями для малечі, проводить онлайн трансляції вистав. 
 • В травні пройшов Перший міжнародний театральний Інтернет конкурс «Театр.NET», у якому брали участь 120 театрів з 50 міст України, театри української діаспори з Угорщини, Фінляндії, Латвії, Німеччини та Ізраїлю. Вистави колективів за 2018-2020 роки були викладені у мережі, а глядачі обирали володаря призу глядацьких симпатій. 
 • Столичний цирк влаштував показ архівних вистав та знайомство з визначними артистами у відеосюжетах.


ЛІТЕРАТУРА

Для читачів організували одразу кілька проєктів, присвячених книжкам та зустрічам з письменниками. Вони проходили в соціальних мережах Facebook та Instagram. Зокрема, «Книжкові вечори із PEN Ukraine»  (розмови з письменниками), дегустація книжок з солістками гурту Dakh Daughters, книжкове ток-шоу Yakabooks, в гостях у якого були Дорж Бату та Макс Кідрук. 

Для дітлахів на сторінці БараБуки  по будням влаштовували #ЖивіЧитання дитячих творів, а потім #літmatch – літературні побачення БараБуки з творцями й творчинями сучасних книжок для підлітків.

Столичні бібліотеки активно долучилися до спілкування з читачами в мережі. Вони нагадали про свої архіви та електронні бібліотеки, а також  регулярно проводять лекції, презентації, розмови на сторінках у Facebook (приклад 1, приклад 2)

МУЗИКА 

Ще одним трендом карантину стали онлайн-концерти. 

МУЗЕЇ ТА МИСТЕЦТВО

Завдяки сучасним технологіям, всі охочі мають змогу прогулятися кількома київськими музеями онлайн. Музеї та галереї на своїх сторінках у соціальних мережах знайомлять з експонатами, записують лекції та влаштовують онлайн виставки.


Незважаючи на активну діяльність, культурна індустрія постраждала від карантину через простій та відсутність стабільного прибутку.  12 травня її представники ініціювали акцію з залученням сучасних технологій «Стоп культурний карантин!». На знакових локаціях Києва увімкнули спрямовані в небо промені світла. Так діячі культури закликали уряд почати з ними діалог щодо можливого сценарію виходу галузі з карантину.