На берегах київської річки хочуть висадити українські орхідеї

На берегах київської річки хочуть висадити українські орхідеї

Під Києвом захисники лісу у вазонках вирощують червонокнижну рослину – любку дволисту.

Ідея повернути «любку» (у Червоній Книзі України вона має статус «Неоцінений») на береги київської річечки Любки виникла у Олександри Куцан, депутатки Коцюбинської селищної ради. Саме у Коцюбинському і виявили рідкісну рослину.

– Якось на клумбі під лісом ми таки виявили любку. Невідомо, чи хтось її посадив, чи це насіння, яке з болота сюди могли занести птахи. Ми розуміли, що наша задача зберегти цю червонокнижну квітку і розмножити. Так виникла ідея повернути любку на Любку. Звісно не туди, де ходять люди, бо її винищать, але хоча б вздовж нашого походного маршруту, щоб показувати дітям, як вона росте в природі, – пояснила Олександра Куцан.

Уже виростили 7 квіток. Кілька із них уже квітують. На заболочений берег Любки їх планують висадити восени.

Десь 5 років тому я розробила маршрути для дитячих походів лісом. Щороку ми водимо по кілька походів, у яких беруть участь не лише односельці, а й столичні школярі приходять цілими класами по наших маршрутах, саме вздовж одного і хочемо насадити квіти, – пояснює пані Олександра.

Українська орхідея, так її інколи ще називають, красива і цікава рослина. Цвіте тоді, коли й черемха. Крім того має цілющі властивості, наші предки вірили, що напій з любки  може приворожити і закохати, а чоловікам сили додає.

Квітку знищили біля міст через її красу, схожість з орхідеями, засмічення її природного середовища. Екологи вважають, що зараз саме час виправляти ситуацію і подбати, щоб діти бачили рослину не лише в гербарії чи реверсі монети у 2 гривні, що випустив Нацбанк ще у 1999 році.

До речі, можливо рідкісні квіти допоможуть краще захистити і річечку Любку, що бере початок з урочища у районі Нивок, маленьким струмочком тече містом на захід, у колекторі перетинає проспект Палладіна та колію і «виходить» біля селища Коцюбинське, а далі весь час протікає на північний захід Святошинським лісом. Витікаючи з лісу, впадає у річку Ірпінь трохи вище залізничного мосту. У 2002 року долина річки оголошена загальнозоологічним заказником місцевого значення «Річка Любка», як антропогенно не навантажена територія, на якій збереглися типові для Полісся представники тваринного світу. Площа заказника – 163 га.