Пляжний сезон у Києві: чи безпечно купатися і ловити рибу під час пандемії

Пляжний сезон у Києві: чи безпечно купатися і ловити рибу під час пандемії

Чи можна заразитися COVID-19 купаючись у морі, річці, басейні або через рибне меню? На такі питання відповіли у Асоціації рибалок України.

Купання в морі. Дослідження, проведені Вищою радою з наукових досліджень Іспанії (CSIC), з'ясували, що купання в морі є безпечним. Солона вода і сонячне ультрафіолетове випромінювання перешкоджають поширенню COVID-19.

Плавання в басейні. У басейнах нас від хвороби захищає хлорування води. Головне – підтримувати правильний рівень хлору в воді. Водночас рекомендується прийняти душ до і після басейну, а також дотримуватися необхідних заходів гігієни і безпеки при відвідуванні громадських місць.

Сауни і парові лазні теж вважаються безпечними тому, що в них постійно висока температура (вище 60 градусів), а вона згубна для COVID-19.

Купання у річках. У річках, через течію, ризик зараження – мінімальний. Загроза зараження йду не від води. Головним каналом зараження є респіраторні виділення людей. Тому необхідно на пляжах, так само як і в громадських місцях, дотримуватися соціальної дистанції і уникати великого скупчення людей.

Чи безпечна риболовля?

У перших числах червня, в зв'язку з закінченням нерестової заборони, буде дозволена любительська риболовля. І хоч перші випадки зараження COVID-19 і були зареєстровані на «Рибному ринку» в місті Ухань, але риба не є перенощиком цієї хвороби і, вживаючи її в їжу, заразитися неможливо.

Навпаки, для зміцнення імунітету лікарі рекомендують під час карантину в обов'язковому порядку включити в ваше меню рибні страви. Адже риба – джерело повноцінного білка з величезною кількістю незамінних амінокислот. У риб'ячому м'ясі містяться всі основні вітаміни, необхідні нашому організму. Її вживання рекомендовано 2-3 рази в тиждень для підвищення імунітету, профілактики запальних захворювань, здоров'я нервової і серцево-судинної систем.

–  Вітчизняна риба смачна і корисна, особливо це стосується виловленої в морі. Інша справа, що внутрішні водойми в останні роки через маловоддя забруднюються надміру. А це середовище проживання риби. Тому вона хворіє і може бути заражена гельмінтами. Річкову або озерну рибу необхідно готувати, дотримуючись правил і проводити достатню термообробку. А ось робити суші, роли, інші страви з сирої риби смертельно небезпечно – радить голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков.

Сьогодні процвітає браконьєрство, яке за масштабами зрівнялося з офіційним виловом, і становить 80-100 тисяч тонн риби в рік. У Асоціації рибалок України говорять, що з водойм України браконьєри виловлюють понад 400 тонн водних біоресурсів. За неофіційними даними, тіньової рибний ринок оцінюється в 4-5 млрд грн.

Незаконно виловлена ​​риба нелегально переробляється і реалізується в «тіні». За таких обставин, ні про який контроль якості йтися не може. Тому в останні роки почастішали випадки захворювання смертельно небезпечною хворобою – ботулізмом, важким харчовим отруєнням, викликаним вживанням продуктів, що містять ботулотоксини. Хвороба вражає нервову систему людини.

Відрізнити інфіковані ботулізмом продукти від якісних практично неможливо, –кажуть в Асоціації рибалок. – Кращий спосіб захистити своє здоров'я утримуватися від їжі, про якість якої вам нічого невідомо. У зоні ризику – копчена, в'ялена і солона риба.

Найчастіше зараженою ботулізмом, є продукція, яку продають з рук. Але, інфікованими можуть бути і продукти у великих магазинах, супермаркетах або на ринках.

–  На жаль, ми сьогодні не можемо говорити про ефективний контроль над виготовленням і реалізацією харчової продукції. До того ж досі у нас в країні не вели Сертифікат Походження рибної продукції, документ, який відповідає за легальність товару. Тому споживач не може сьогодні отримати достовірної інформації про продукцію, – говорить доктор економічних наук Віталій Скоцик.

Пам'ятайте, рибний продукт дуже корисний, але за умови, якщо він свіжий. Неякісний – може бути смертельно небезпечним.