Музеї Києва та інших міст України пояснили, коли зможуть відкритися

Музеї Києва та інших міст України пояснили, коли зможуть відкритися

Очільники київських музеїв – музею Ханенків та Національного художнього музею – приєдналися до звернення директорів українських музеїв до уряду.

У відкритому зверненні вони наголошують, що у містах-мільйонниках відкриття музеїв без повноцінного запуску громадського транспорту не є доцільним – більшість співробітників та значна кількість відвідувачів не матимуть змоги доїхати до музею. Частина співробітників першої лінії контакту – музейні доглядачі, прибиральники, гардеробники – це люди віком 60 і більше років. Крім того, на відміну від багатьох інших закладів, наскрізне провітрювання в низці музеїв не можливе або ускладнене з огляду на вимоги до зберігання експонатів, що підвищує ризики.

Музеї також потребують значних додаткових коштів на щоденне забезпечення дезінфекції та засобів індивідуального захисту персоналу. Використання одноразових масок потребуватиме закупівлі тисяч масок щомісяця, а дезінфекція самих лише експозиційних приміщень потребуватиме десятків літрів спеціальних видів дезінфекційних розчинів щотижня, не кажучи про решту витрат. Своїми силами чимало музеїв не зможуть дати раду із такими обсягами витрат і закупівель у стислі терміни.

 Ми звертаємося до вас з проханням розробити та запровадити поетапний вихід з карантину для музеїв та заповідників з чітким алгоритмом дій для різних типів установ (музеї в будівлях, музеї просто неба, заповідники, які мають відкриті території та музеєфіковані об‘єкти або музейні експозиції) та механізмами їх забезпечення. Українські музеї та ІКОМ України надавали з цих питань пропозиції Міністерству культури та інформаційної політики України. Відсутність алгоритму поетапного виходу з карантину та прописаних механізмів його забезпечення, зокрема, фінансового, призведе до імітації виконання вимог, коли установи не матимуть належних фінансових та інших ресурсів для їх повноцінного виконання, але змушені будуть відкритися на вимогу органів влади під власну відповідальність, – йдеться у зверненні. – Рішення про відкриття кожної конкретної установи для відвідувачів має враховувати цілу низку факторів та вироблятися в індивідуальному порядку дирекцією установи за підтримки органу управління, зокрема, у питанні фінансування відповідних витрат, з урахуванням поетапного плану виходу з карантину, затвердженого урядом для галузі, а також епідеміологічної та транспортної ситуації у кожному населеному пункті.

Звернення підписали Катерина Чуєва, генеральний директор Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, Президент ІКОМ України, Юлія Литвинець, генеральний директор Національного художнього музею України, координатор з фінансових питань ІКОМ України, а також Олександр Ройтбурд, директор Одеського художнього музею, член Наглядової ради ІКОМ України, Тарас Возняк, генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Г. Возницького, Тетяна Шапаренко, директорка Дніпропетровського художнього музею, Ігор Пороник, т. в. о. директора Одеського музею західного та східного мистецтва, Григоренко Ірина, директорка Харківського літературного музею.