Офіцер із рятувальної служби Києва: кімната у квартирі вигорає за 6 хвилин

Офіцер із рятувальної служби Києва: кімната у квартирі вигорає за 6 хвилин

Близько половини випадків загоряння у столиці припадає на житлові будинки.

За перший квартал 2020 року в будинках Києва зафіксували 775 пожеж, внаслідок яких 9 людей загинули, а 26 – отримали опіки і травми.

За даними Держслужби з надзвичайних ситуацій (ДСНС), щоденно в Києві чергують близько 400 вогнеборців і майже 100 пожежно-рятувальних машин.

Про боротьбу з пожежами розповідає начальник сектору зв'язків із ЗМІ та роботи з громадськістю головного управління ДСНС України у Києві, полковник служби цивільного захисту Світлана Водолага.

– Світлано Михайлівно, наскільки дані про пожежі у першому кварталі-2020 відрізняються від даних за аналогічний період минулого року?

– Вони майже не змінилися. Показники – у межах статистичної похибки. За І квартал-2019 у житлових будинках сталося 765 пожеж, внаслідок яких 12 людей загинули, а 25 – отримали опіки і травми. Загалом торік у квартирах зафіксували 3648 пожеж. Вогонь відібрав життя 50 киян. Ще 89 – отримали різні травми.

– Чому горять квартири? 

– Через необережне поводження з вогнем і коротке замикання. Перша причина пов`язана з теплою порою року: квартири можуть спалахнути через самопаління чи кинуті недопалки на балконі. Друга – характерна, насамперед, для осінньо-зимового періоду. Пожежі через коротке замикання часто виникають у старих будинках, у яких електромережа не витримує нових навантажень споживачів.

– Пожежа у квартирі може виникнути навіть у разі відсутності господарів?

– Звичайно. Причиною пожежі може бути навіть самозаймання. Наприклад, у спекотний час на захаращеному балконі стоїть банка з рідиною. Вона може зіграти роль лінзи, від якої спалахує вогонь. Також пожежа виникає через кинутий недопалок, який занесло вітром із сусіднього балкону. Якщо вдома в цю мить нікого немає, то станеться лихо…

– Нещодавно у мого сусіда загорілась кухня. Вогнеборцям довелося тягнути пожежний рукав аж на шостий поверх…

– Гасіння пожежі залежить від місця розташування будинку. Трапляється так, що пожежним заважають місцеві «колеса», які припарковані у дворі. Через скупчення автомобілів вогнеборці не завжди можуть добратись до пожежних гідрантів. У таких випадках використовують воду, яка є в пожежній машині: її вистачає лише на 5-7 хвилин.

– Як у таких ситуаціях діють пожежні?

– Доводиться терміново шукати водія автомобіля, який перекрив дорогу до пожежного гідранту або прибирати його власними силами. У таких випадках гаяти час – дуже небезпечно. Одна кімната у квартирі вигорає за 6 хвилин.

– Якщо загорілася квартира, скільки потрібно пожежних машин?

– Мінімум, три машини: автодрабина і дві автоцистерни. На місці пожежі необхідно приєднатися до внутрішнього водопостачання. Якщо це зробити неможливо, тоді потрібно тягнути пожежний рукав. Як наслідок, під час гасіння вогню багато часу витрачається на те, щоб отримати доступ до місця загоряння.

– Уявімо ситуацію: до вас надходить сигнал про пожежу. Через скільки часу зможете приїхати?

– В середньому – до 10 хвилин. Це залежить, насамперед, від відстані та місця розташування об`єкту, на якому спалахнув вогонь. Згідно з нормативами, радіус обслуговування пожежної частини не повинен перевищувати 3 км. Тобто в Києві повинно бути 52 частини рятувальників, а наразі їх – лише 25. Також треба враховувати період виникнення пожежі: вночі, коли немає пробок, ми можемо приїхати значно швидше, аніж у день, коли на дорогах година пік. Також треба враховувати висоту будинку: чим більше поверхів, тим більше проблем із гасінням.

– Чому не у всіх будинках дотримуються правил протипожежної безпеки?

– Раніше, коли житлові будинки здавали в експлуатацію, то пожежні проводили перевірки. Сьогодні нас позбавили таких прав. Тому правила протипожежної безпеки покладені на забудовників. Їх контролює Державна архітектурно-будівельна інспекція.

– Щоб ви порадили киянам, які хочуть купити квартиру в тому чи іншому будинку?

– Звертайте увагу на протипожежну безпеку. У багатоповерхівках має бути система сигналізації і димовидалення.

– Яка пожежа вразила вас найбільше?

– Років зо два назад мене вразила загибель дитини на захаращеному балконі. Дідусь, який сидів у квартирі, не помітив, що онук бавився із сірниками. Коли спалахнув вогонь, малюк заховався. На жаль, врятувати його не вдалося. Хоча саму пожежу ліквідували швидко…