Про справедливий вихід із карантину розповів Віталій Кличко

Про справедливий вихід із карантину розповів Віталій Кличко

Україна майже два місяці живе в умовах суворого карантину. Багато хто вже настільки стомився, що готовий нехтувати всіма заборонами. Не звести нанівець усі зусилля і не допустити сплеску захворювання на коронавірус просить киян мер столиці Віталій Кличко. Він готовий представити Уряду свій план виходу із карантину – справедливий і однаковий для усіх.

Про це, а також про доплати медикам, мер розповів під час традиційного онлайн брифінгу.

Коронавірус наступає

На сьогодні в столиці вже 1 535 підтверджених випадків захворювання на COVID-19. З них 27 людей померли. За минулу добу хворобу підтвердили у 15 жінок віком від 27 до 81 року. Та 8 чоловікiв від 19 до 74 років. І у хлопця, якому 17 рокiв. До лікарень столиці госпіталізували 10 пацієнтів. Інші – лікуються на самоізоляції, під контролем медиків.

– Зазначу, що кілька днів число тих, у кого виявили вірус, трохи зменшується. Але, разом з тим, зростає кількість інфікованих, яким потрібна госпіталізація. Сьогодні в стаціонарах міських лікарень з діагнозом коронавірус перебувають 215 пацієнтів, зокрема і 4 дітей. З підозрою на COVID-19 68 хворих. З пневмоніями – загалом 413 пацієнтів, – повідомив Віталій Кличко.

Лідерами за кількістю хворих на коронавірус є Печерський та Дарницький райони столиці. У Печерському районі зареєстровано 333 хворих. Дарницький – район густонаселений, де багато людей перетинаються в публічних місцях. І, мабуть, менше дотримуються правил безпеки – станом на 4 березня там зафіксовано 256 хворих.

Доплати медикам: хто отримає, і скільки

В Україні з 1 квітня розпочалася друга хвиля медичної реформи. І тепер медзаклади усіх рівнів фінансуються Національною службою здоров’я. Зарплату їм виплачує держава, а не місцева влада. Разом із тим, Київ знайшов кошти в бюджеті міста на доплати усім медикам столиці. 

– За березень сума, яку виділило місто на доплати та премії конкретно медикам 8-ої лікарні, склала 10 млн 432 тисячі гривень. А в квітні лікарня отримала значно меншу суму – від Національної служби здоров’я, – сказав Кличко.

Останніми роками щомісяця столичні медпрацівники отримували «муніципальну надбавку» – до 50% від окладу. В такому вигляді, відповідно до реформи, вона більше виплачуватися не може. Тому тепер у рамках програми «Здоров’я киян» місто надаватиме безповоротну фінансову допомогу. Наприкінці минулого тижня Віталій Кличко підписав відповідне розпорядження. І за квітень усім медикам лікарень нарахують з міського бюджету додаткові виплати. Відповідно до відпрацьованого часу. Для лікарів сума – 4 тис. грн, для медичних сестер – 3 тис. грн, а молодшому медперсоналу – 1 тис. грн. Це стосується медиків, які не працюють з хворими на коронавірус.

Водночас медпрацівники, які лікують хворих на COVID-19, у лікарні № 8 її не отримали. Це сталося тому, що керівник закладу не надав до Департаменту охорони здоров’я інформації про лікування таких хворих у цій лікарні.

Усіх хворих на пневмонію, яких доставляють у лікарні міста, обов’язково тестують на коронавірус. Та, у разі позитивного результату, – одразу переводяться в «опорні» заклади. У Київській лікарні № 8 у березні було 7 таких хворих. Лікарі, які з ними працювали, отримають доплату від міста. За документами, що подасть головний лікар.

Мер підкреслив, що медики, які контактують з пацієнтами до отримання результатів аналізів, повинні бути захищенні. І відповідальність за це несе керівник закладу. За інформацією Департаменту охорони здоров’я, керівник лікарні № 8 жодного разу не повідомляв про брак засобів індивідуального захисту. У своїх регулярних звітах він показує, що лікарня забезпечена всім необхідним. Держпродспоживслужбі доручили ретельно перевірити факти, озвучені медиками.

Дрони та поливальні машини дезінфікують місто

Київ використовує для дезінфекції міських об’єктів і безпілотні технології – дрони. Зокрема, на сміттєспалювальному заводі «Енергія» та в «Київпастрансі». Для санобробки місто залучає дрони, які зазвичай працюють у сільському господарстві для нанесення пестицидів на поля. А сьогодні вони задіяні для дезінфекції промислових територій. Для цього використовують дрони української компанії DroneUA, яка надає їх безкоштовно.

Мер також зазначив, що комунальні підприємства міста продовжують мити та дезінфікувати вулиці столиці в посиленому режимі. Щодня працюють 55 поливомийних машин. Майже 140 працівників дезінфікують зупинки громадського транспорту та підземні переходи. У трамвайних, автобусних та тролейбусних депо дезінфікують громадський транспорт, що перевозить сьогодні пасажирів за спецперепустками. Також обробляють увесь спецтранспорт. Зокрема, техніку, задіяну на ремонтних роботах.

Також усі обслуговуючі організації, незалежно від форми власності, повинні здійснювати санітарну обробку житлових будинків. Для цього задіяні двірники та прибиральники, які працюють у посиленому режимі.

Справедливі рішення для всіх

Останніми днями багато дискусій та емоцій стосовно термінового і мало не тотального скасування обмежень. Віталій Кличко наголошує, що зараз не час для популізму і не до рейтингів. Діяти треба відповідально і виважено. Він наголошує, що основний удар у боротьбі з розповсюдженням вірусу прийняло на себе місцеве самоврядування. Місцева влада купує засоби захисту та тести, забезпечує медичну допомогу.

– Ми вистояли вже майже два місяці. Не допустили інфекційного вибуху, який би зруйнував систему охорони здоров’я. А тепер важливо – не звести нанівець усі зусилля. Не зробити так, що вірус вирветься з-під контролю. Не допустити катастрофи і вимушеного повернення до більш суворого карантину, – наголосив Віталій Кличко.

Він також зауважив, що у Москві, де до останнього не запроваджували обмежень, тільки за минулу добу зафіксували 6 тисяч хворих на коронавірус.

– Що відбувається сьогодні у нас? Людей обурює несправедливість! Якщо працюють великі торгові мережі, якщо працюють окремі ресторани, – чому не може працювати малий і середній бізнес? Маленькі магазини чи кав’ярні дотримуючись правил і безпеки? Давайте шукати і ухвалювати виважені рішення і справедливі. Заради безпеки і життя людей. Заради економіки і розвитку міст та держави. Не погрожувати. Не застосовувати силу чи кримінальні справи. Не вдаватися до популізму. А думати, перш за все, про відповідальність, яку поклали люди на владу. Люди сьогодні зневірені і стривожені. За майбутнє своїх родин, за свою роботу. За те, в якому напрямку рухається країна, – підкреслив мер столиці.

Він зазначив, що заради безпеки людей і заради відновлення справедливості має бути чіткий план і рівні умови дотримання та послаблення обмежень. Мер зауважив, що Київ перший етап такого плану оприлюднив. І, виходячи з епідеміологічної ситуації, сподівається запроваджувати його з 12 травня. 

– Треба зважувати всі ризики – і соціальні, й економічні. Я кожен день просинаюся з тривогою за те, чи впорається місто з цим викликом? Чи витримають наші лікарні, чи вистачить лікарів у критичній ситуації? Чи вистоїть економіка столиці? Скільки об’єктів, із тих, що планували, ми завершимо цього року. Як житимуть кияни, і як розвиватиметься місто. Бо я розумію свою відповідальність за те, що відбувається в столиці. І роблю все, щоб не допустити вибуху хвороби. Та я переконаний, спільними злагодженими діями і свідомим ставленням до ситуації ми її подолаємо. Бо в нас немає іншого вибору! – підкреслив Віталій Кличко.