Страх і кохання: чому кияни звертаються до психологів

Страх і кохання: чому кияни звертаються до психологів

За минулий тиждень міська служба «Телефону довіри» (044) 272-15-00 – з мобільного та 1500 – зі стаціонарного телефону) вперше зафіксувала збільшення дзвінків від чоловіків. За словами психологів, тривожний стан викликає безробіття, напружені стосунки в родині, конфлікти з дітьми, відсутність особистого простору.

В умовах вимушеної ізоляції, тривожних новин та стресової ситуації люди розгублені та потребують емоційної підтримки. Фахівці міської служби довіри щодня ведуть консультації до півночі.

Крім того, у Києві запрацювала безкоштовна віртуальна платформа для надання психологічної допомоги, яку запустив Моніторинговий центр КМДА з протидії COVID-19. Сюди вже звернулися 12 тисяч киян.

Сидячи в ізоляції, більшість людей потребують емоційної підтримки, відчувають страх і невпевненість через безпорадність, негативні новини та невизначеність.

Сайт користується неабиякою популярністю не тільки серед киян. Як розповів мер Києва Віталій Кличко, за емоційною підтримкою звертаються українці з багатьох регіонів країни та навіть з-за кордону.

Сам сайт максимально простий та зручний для користувачів.

На платформі є різні навчальні онлайн курси. В окремі рубрики зібрані ресурси, на яких проводяться безкоштовні заняття спортом та сайти з електронними книгами.

Також можна віртуально відвідати найкращі музеї, подивитися театральні вистави, дізнатися про популярні челенджі, що наразі відбуваються по всьому світу та взяти в них участь. Наприклад, приміряти плаття з подушок або в рамках флешмобу «Залишайся вдома» понабивати ногою рулон туалетного паперу.

Адже реакцією на коронавірус у суспільстві стали не тільки паніка і страх, а й здоровий сміх.

Але найбільшою популярністю на платформі користується кнопка «Звернутися за підтримкою». Натиснувши на неї, можна обрати дату та забронювати час, щоб отримати консультацію від професійного психолога та тренера з емоційного інтелекту Освітнього хабу Києва.

Не секрет, що самоізоляція чи довге перебування в чотирьох стінах негативно впливає на психологічний стан людини, – розповідає «Вечірньому Києву» радник мера Києва Володимир Бондаренко. – Тому кожен, хто залишається вдома на карантині, повинен мати можливість отримати емоційно-психологічну допомогу, не виходячи з квартири. Таку можливість і надає віртуальна платформа. Головне розуміти, що локдаун (з англійської – блокування. – прим. ред.) – не тільки проблема України. Майже 4 мільярди людей у більш ніж 40 країнах світу вимушені сидіти вдома через пандемію коронавірусу. Проблеми схожі у всіх. Але ми змогли вчасно знайти можливість допомогати людям.

Згідно зі статистикою звернень, найбільше емоційної підтримки потребують жінки – 72%. Майже 25 відсотків людей скаржаться на страх у зв’язку із пандемією коронавірусу, ще 20% – відчувають роздратованість потоком негативної інформації у ЗМІ та інтернеті.

За словами психологів-тренерів, трапляються і специфічні скарги, на кшталт: «мій чоловік страждає на алкогольну залежність…».

У розпорядженні «Вечірнього Києва» є загальний звіт запитів людей на платформу, які дають розуміння загальної тенденції.

Ось деякі з них:

  • Я не можу сидіти в ізоляції – хочу щось робити, чимось допомогти. Кожна новина про коронавірус мене засмучує.
  • Постійний страх, стосовно можливості захворіти на вірус та втратити роботу.
  • У ситуації самоізоляції з’явилася сильна тривога за майбутнє.
  • Невідомість лякає настільки, що затьмарює все. Розійшлася з хлопцем. Лякає ситуація з роботою.
  • На фоні постійного стресу почалися сварки з коханою людиною.
  • Відчуваю повну емоційну спустошеність, мені не вистачає спілкування, позитивних емоцій, хочу бути чимось корисним.
  • Дистанційне навчання висмоктує всі соки – це злить та дратує. Що робити? 
     

До речі, 17% людей стривожені проблемами дистанційного навчання дітей. Психологи пояснюють це порушенням звичного розпорядку життя, коли батьки займалися своїми справами, а діти були в школі.

– Батьки змушені допомагати дитині у організації дистанційного навчання, левову долю свого часу витрачаючи саме на це, не встигаючи робити інші справи. Дитина також знаходиться в незвичній для себе стресовій ситуації, – кажуть психологи.

Ще одна проблема з якою звертаються на платформу – це психологічний тиск у сім’ї. До речі, на сайті додана окрема послуга для індивідуальних консультацій щодо домашнього насильства, адже вже 15% людей звернулися за допомогою щодо цього. 

Загальний висновок, який роблять фахівці після обробки звернень:

Люди відчувають страх і невпевненість, через безпорадність, сидячи вдома і спостерігаючи за негативною та тривожною інформацією та не можуть нічого вдіяти.

Тому, як вважають експерти, людям слід зайнятися на карантині корисним та цікавим на постійній основі.

Зокрема, перевести фокус уваги із пасивного споживання негативної інформації на важливі для них речі, які можна робити прямо зараз, наприклад, на самоосвіту та саморозвиток, а також на онлайн інструменти позитивної комунікації із зовнішнім світом.